Hakerzy szantażują HBO. Żądają milionowego okupu. Wykradli poufne dokumenty i seriale

Grupa hakerów opublikowała wideo, w którym zażądała od HBO okupu w wysokości wielu milionów dolarów. W przeciwnym razie przestępcy grożą opublikowaniem skradzionych seriali oraz innych poufnych plików

HBO wcześniej przyznała, że ukradziono zastrzeżone informacje. Amerykańska stacja dodała, że bada sprawę i współpracuje z policją i ekspertami ds. cyberprzestępczości.

Szantażysta Mr. Smith

W krótkim, pięciominutowym filmie hakerzy nazywający się „Mr. Smith” dają władzom amerykańskiej stacji ultimatum. Albo HBO w ciągu trzech dni zapłaci okup, albo opublikują skradzione 1,5 terabajta programów HBO i poufnych danych korporacyjnych.

Jak informują szantażyści, w szczególności chodzi o wypłacenie w bitcoinach ich 6-miesięcznych zarobków, które według nich wynoszą rocznie 12-15 mln dolarów. Przestępcy dodają, że będą rozmawiać jedynie z prezesem HBO Richardem Pleplerem.

Wśród skradzionych danych znalazły się odcinki seriali i scenariusz, są tam także dane korporacyjne. Wiele z ponad 50 wykradzionych HBO wewnętrznych dokumentów zostało oznaczonych jako „poufne”, w tym arkusz kalkulacyjny zawierający spis roszczeń przeciwko sieci, listy ofert pracy dla kilku kluczowych stanowisk kierowniczych, slajdy omawiające przyszłe plany technologiczne spółki, ważne e-maile.

Jak twierdzą hakerzy, spenetrowanie sieci HBO zajęło im około 6 miesięcy. Przestępcy dodają, że HBO jest ich 17. ofiarą i że dotychczas tylko trzy odmówiły zapłaty okupu. Twierdzą, że wydają 0,5 mln dol. rocznie na programy mające na celu wykorzystanie błędów w oprogramowaniu. Pozwala im to włamywać się do sieci znanych firm.