FBI wykryło spisek ISIS. Ebay wykorzystywany do transferu pieniędzy

Robert Kędzierski
FBI wykryło spisek terrorystów z ISIS. Państwo Islamskie przesyłało pieniądze do obywatela USA wykorzystując serwisy eBay i PayPal.

FBI przedstawia kulisy zeszłorocznego aresztowania niejakiego Mohamed Elshinawy, mieszkającego w Maryland. Mężczyzna został zatrzymany po tym jak wykryto, że otrzymał 8700 dolarów od jednego z członków ISIS - wyjaśnia Wall Street Journal.

Środki zostały przelane przy pomocy serwisu PayPal. Były zapłatą za fikcyjne transakcje przeprowadzone na eBayu. Pieniądze za rzekomo sprzedane drukarki miały posłużyć do zakupu laptopa, smartfona i serwisu VPN umożliwiającego maskowanie komunikacji. Sprzęt miał został użyty do "działalności operacyjnej", co można zrozumieć jako przygotowanie do przeprowadzenia zamachu.

Dziś wiemy też, że Siful Sujan z tzw. "Państwa Islamskiego", którego firma przekazała pieniądze do USA, został zlikwidowany rok wcześniej przy użyciu militarnego drona.

Zarówno FBI jak i PayPal podkreślają, że nieustannie analizują transakcje przeprowadzane za pomocą portalu eBay.

Czytaj też: Tajny projekt służb PRL? A może to mit? Co wiemy o bazie PESEL.

Elshinawy twierdzi, że zamachu nie planował i oczekuje na proces. Amerykańskie władze obawiają się, że Państwo Islamskie może w podobny sposób finansować siatkę terrorystów na całym świecie.

Więcej o: