Hyundai idzie w ślady Tesli. Zbuduje elektryczne auto z zasięgiem niemal 500 km

Do 2021 roku koreański koncern motoryzacyjny zamierza wyprodukować nowe auto elektryczne zdolne do pokonania dystansu nawet 500 km bez potrzeby ładowania baterii. Taką samą odległość pozwala przemierzyć mocniejsza wersja najnowszej Tesli Model 3.

Ambitne plany należących do Hyundai Motor Group marek Hyundai oraz Kia zakładają ponad 30 ekologicznych modeli pojazdów do 2021 roku. Sam Hyundai zamierza wyprodukować trzy nowe modele pojazdów z napędem hybrydowym, osiem całkowicie elektrycznych oraz dwa z ogniwami paliwowymi (napędzane wodorem).

Wspomnianym wyżej nowym autem elektrycznym z zasięgiem 500 km będzie luksusowy sedan Genesis. Pod względem dystansu przebytego bez konieczności ładowania baterii będzie mógł się zatem równać z mocniejszą wersją Tesli Model 3. Już w przyszłym roku zadebiutuje natomiast elektryczna wersja SUV-a Hyundai Kona z zasięgiem ponad 390 km.

W aktualnym portfolio elektrycznych aut Hyundai może się pochwalić modelem Ioniq z zasięgiem zaledwie 280 km. Dla porównania podstawowa wersja Tesli Model 3 bez konieczności ładowania baterii przejedzie 350 km.

Podobnie jak Toyota, Hyundai stawia od lat na ogniwa paliwowe, jednak wzrost nasycenia rynku tego typu pojazdami jest bardzo niski. Przyczyn takiego stanu rzeczy można upatrywać w problemach z przechowywaniem i transportem skompresowanego wodoru. Jednak auta elektryczne nadal ulegają wodorowym pod względem szybkości tankowania 'paliwa'.

Czytaj też: Pierwsze egzemplarze Tesli Model 3 już w rękach klientów. Do auta nie dostaniemy standardowego kluczyka

Aby przyspieszyć proces produkcji nowych aut z napędem elektrycznym Hyundai zamierza zbudować osobną fabrykę, w której będą powstawać wyłącznie tego typu pojazdy.

Z danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej wynika, że rejestracja nowych aut elektrycznych osiągnęła w 2016 roku rekordowy poziom, przekraczając 750 tys. egzemplarzy.

Krajem o największym nasyceniu rynku tego typu pojazdami okazuje się Norwegia, jednak aż 40 proc. światowej sprzedaży w ostatnim roku miała miejsce w Chinach. Zdaniem analityków z McKinsey, Państwo Środka odpowiada również za 43 proc. globalnej produkcji samochodów elektrycznych w ubiegłym roku (873 tys. egzemplarzy).

Jak remiksować teledysk emocjami - aplikacja Męskie Granie

Więcej o:
Komentarze (25)
Hyundai inwestuje w auta elektryczne. Zbuduje pojazd z zasięgiem 500 km
Zaloguj się
 • adolfiutin11

  Oceniono 5 razy 5

  ja tam sie nie martwie. Mister Moraviecky powiedziała, ze będziemy potengom w produkcji elektrykuf. Nikt nam nie podskoczy. Nie mogę sie jusz doczekać ! :)

 • kruk6666

  Oceniono 5 razy 3

  Seba z Kariną nie kupią , z 500+ stać ich tylko na mało śmiganego szmelcwagena z 1997 roku.

 • japka_putina

  Oceniono 2 razy 2

  "...rejestracja nowych aut elektrycznych osiągnęła w 2016 roku rekordowy poziom, przekraczając 750 tys. egzemplarzy."

  "...Państwo Środka odpowiada również za 43 proc. globalnej produkcji samochodów elektrycznych w ubiegłym roku (873 tys. egzemplarzy)."

 • antoniferdynand

  Oceniono 1 raz 1

  Wolę taniego elektryka z zasięgiem 150 km niż drogie auto z zasięgiem który dzisiaj z palcem osiąga każdy kompakt na benzynę. Jako drugie auto w domu 150 km z nadmiarem wystarczy do jazdy po mieście ale 500 km dla drogiej limuzyny to kicha

 • zyks

  Oceniono 1 raz 1

  Widać nie znają jeszcze slajdów p. premiera Morawieckiego. Jak poznają, zbledną i spasują :-((

 • the_michal

  0

  Z zasięgiem 500km będzie tak jak ze spalaniem 4,5l/100km przez 1,6 w benzynie.

 • ltte

  Oceniono 2 razy 0

  Hyundai? Elektryka na 500km? Oni nawet nie potrafią porządnego zestawu głośnomówiącego zaprojektować. Pół roku temu odebrałem nówkę z salonu, full wypas, automat, etc. Powaliła mnie wielce toporna elektronika. Nie spodziewałem się, że w aucie z końca 2016 zabraknie czegoś, co w VW, czy Renault było już w połowie lat 90-tych. No i silnik. Niby dużo koni, ale jakby nogi miały spętane ;-)

 • evergreen111

  0

  A kiedy ten milion aut mitomana Morawieckiego???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX