Spełnia się koszmar Zuckerberga? Ci użytkownicy odwracają się od Facebooka

Robert Kędzierski
Najnowsze badania wskazują, że Facebook traci użytkowników w najważniejszej grupie wiekowej. Coraz mniej nastolatków uważa, że portal Zuckerberga "jest cool".

Firma badawcza EMarketer publikuje raport, który przewiduje ważną zmianę dotyczącą Facebooka. Okazuje się, że z portalu Marka Zuckeberberga korzysta coraz mniej nastolatków i osób młodych. W Stanach Zjednoczonych w tym roku ubędzie 14,5 mln osób w wieku 12-17 lat, co przekłada się na spadek o 3,4 proc. 

Co jeszcze bardziej istotne EMarketer przewiduje, że w grupie użytkowników w wieku od 18 do 24 lat "wzrost ilości użytkowników będzie mniejszy, niż wcześniej przewidywano". Spada też zaangażowanie młodych ludzi w portal. Jeśli już na nim zostają to logują się znacznie rzadziej.

Gdzie się podzieje następne pokolenie?

Użytkownicy przechodzą do innych portali - głównie Snapchata (coraz słabszego konkurenta) i należącego do Facebooka Instagrama. Mark Zuckbergerg może co prawda cieszyć się z tego, że przejmując portal do dzielenia się filmami i zdjęciami dokonał jednej z najważniejszych decyzji w życiu. By ograniczyć odpływ użytkowników musi jednak dość szybko wymyślić nową formułę Facebooka, która przyciągnie młodych. 

Czytaj też: Google testuje nowość, która ucieszy właścicieli słabszych smartfonów. 

Facebook oczywiście próbuje. Kilka dni temu ogłosił uruchomienie nowej platformy wideo. Watch ma łączyć cechy portalu społecznościowego z YouTube. Zuckerberg dba też o to, by przejąć lub skopiować wszelkie nowe inicjatywy, które zdobywają popularność. Kiedy tylko społecznościowy komunikator wideo Houseparty zyskała zainteresowanie Facebook w zasadzie ją skopiował tworząc Bonfire. 

Czas pokaże, czy badania EMarketer przełożą się na wyniki. Jak na razie te wydają się wyjątkowo stabilne. Liczba użytkowników przekroczyła 2 mld – jest ich o 17 proc. więcej niż rok temu. W drugim kwartale firma założona przez Marka Zuckerberga zwiększyła też przychody - są większa aż o 44,8 proc. w stosunku do danych sprzed roku. Urosły do imponującej kwoty 9,32 mld dol.

Czytaj też: Czego nigdy nie robić przeglądając Facebooka? Ta porada może zaoszczędzić sporo kłopotów. 

Facebook jest absolutnym potentatem na rynku reklamy mobilnej. Przychody z tych reklam, które odpowiadają teraz za 87 proc. wszystkich przychodów reklamowych koncernu, są wyższe niż rok temu o ponad połowę – sięgnęły 8 mld dol. Paliwa do "facebookowej rakiety" jest zatem naprawdę dużo - Mark Zuckerberg jeszcze nie musi zbytnio martwić się odpływem młodych użytkowników. W perspektywie nieco dłużej ich utrata może przełożyć się na gorsze wyniki w przyszłości. 

Więcej o:
Komentarze (45)
Facebook traci użytkowników wśród nastolatków
Zaloguj się
 • captain_planet

  Oceniono 19 razy 13

  Na fb najgorsze jest to, że ludzie sami promują wszelkie g... krążące po sieci. Pseudofilozoficzne paplanie, pseudonaukowe dywagacje, pseudospołeczne wynurzenia, idiotyczne życiowe porady, szkodliwe diety, żenujących coacherów robiących ludziom pianki cukrowe z mózgów i całe barachło, wylewające się z kompów frustratów.

 • kreciarobota59

  Oceniono 5 razy 3

  Ci użytkownicy Facebooka i innych portali są psychicznie chorzy.Nagminnie widzę jak młodzież jest uzależniona od Smartfonów,telefonów komputerów.Czy to jest normalne jechać rowerem po chodniku,przejeżdżając przez skrzyżowania,jadąca ma w uszach słuchawki,jedną ręką kieruje rowerem w drugiej trzyma smartfona i pisze .A Takich czubków jak słuchawki w uszach i trzymany smartfon przed sobą idzie i komentuje na portalach,lub gdzie tylko usiądzie wyciąga smartfona , nawet nie rozmawiają z rówieśnikami .mamy POKOLENIE KCIUKA ,uzależnionych ,psychicznych ,co z nich wyrośnie?Bedą bezmózgi sami nie umieją myśleć.

 • wooki74

  Oceniono 1 raz 1

  Młodzież coraz głupsza, niedługo nie będzie w ogóle potrzebny tekst, tylko obrazki. Stąd snapchaty i inne. Oni juz nie chcą niczego się dowiedzieć ani przeczytać, tylko ogladac setki selfików i innych gówien. Coraz bardzie mi się zdaje, ze cywilizacja zmierza ku upadkowi. A FB "zareklamił się" na amen.

 • Milion

  Oceniono 1 raz 1

  "W Stanach Zjednoczonych w tym roku ubędzie 14,5 mln osób w wieku 12-17 lat, co przekłada się na spadek o 3,4 proc."
  Co?

 • brys46

  0

  FB to ZUO !!!

 • Milion

  0

  Ponadto, konto na fb utworzyć można w wieku co najmniej 13 lat.

 • informator1950

  0

  Nie mam konta na Facebook ale 18.05.2012 kupiłem 100 akcji Facebook po $40.08. Dzisiaj sa warte $16,944.00 czyli prawie $13,000 zysku nic nie robiac. Szkoda, ze nie kupilem 10,000 akcji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX