Elon Musk dopiął swego. Wywierci pod Los Angeles wielki tunel, aby ominąć korki. Już rozpoczął testy

Daniel Maikowski
Firma Elona Muska otrzymała zgodę na rozpoczęcie testowych odwiertów na terenie Los Angeles. W przyszłości Boring Company chce stworzyć sieć podziemnych tunelów dla samochodów oraz pociągów Hyperloop.

Wszystko zaczęło się od wpisu na Twitterze, który Elon Musk opublikował w grudniu ub. roku. „Korki doprowadzają mnie do szału. Zbuduję maszynę do drążenia tuneli i zacznę kopać” – napisał wyraźnie zdenerwowany prezes Tesli Motors.

Choć Elon Musk jest znany z tego, że nie rzuca słów na wiatr, to wiele osób uznało jego deklarację za zwykły żart. Nic bardziej mylnego. Już kilka tygodni później szef Tesli i SpaceX poinformował o założeniu nowej firmy - The Boring Company.

W uproszczeniu Elon Musk chce zbudować sieć podziemnych tunelów dla aut oraz szybkich pociągów. Docelowo system tuneli miałyby zajmować nawet 30 poziomów umożliwiając bezkolizyjne przemieszczanie się pod powierzchnią.

Elektryczny 'wózek' Elona MuskaElektryczny 'wózek' Elona Muska Fot. The Boring Company

Elon Musk zdradził również, że jego pierwszy prywatny tunel będzie miał początek w siedzibie SpaceX w Hawthorne (Kalifornia), a trasa ma przebiegać m.in. autostradą międzystanową nr 105, która znajduje się kilka minut od Portu Lotniczego Los Angeles.

Już w czerwcu Boring Company rozpoczęło testowe odwierty, ale mogły być one prowadzone jedynie na terenie należącym do SpaceX. Teraz się to zmieni.

Testowy tunel Boring CompanyTestowy tunel Boring Company fot. Hawthorne City Council

Musk będzie wiercić w Kalifornii

W środę Rada Miasta Hawthorne zaakceptował plan Muska, który dotyczy wywiercenia dwumilowego (ok. 3,2 km) tunelu na głębokości 44 stóp (ok. 13,14 metra). Oznacza to, że już wkrótce Boring Company będzie mogło opuścić teren należący do SpaceX.

Jest jednak kilka warunków. Po pierwsze testowy tunel nie będzie mógł przebiegać pod terenami, które należą do osób prywatnych. Po drugie, testy nie mogą zakłócić życia mieszkańcom miasta, ani w jakikolwiek sposób zablokować miejskiej komunikacji.

Brett Horton, dyrektor ds. obiektów i konstrukcji w SpaceX, zapewnia, że mieszkańcy nie mają powodów do obaw. "Oni nawet nie odczują, że tu jesteśmy" - podkreśla.

"To przełomowe wydarzenie, które stwarza precedens i myślę, że wszyscy zgodzimy się z tym, że musimy mieć pewność, co do bezpieczeństwa tych działań" - podkreślił z kolei burmistrz Hawthorne Alex Vargas na spotkaniu Rady Miasta w sprawie pomysłu Muska.

Teraz Elon Musk oczekuje na formalne pozwolenie, dzięki któremu maszyny Boring Company będą mogły rozpocząć testowe odwierty ponad trzykilometrowego tunelu.

Niektórzy eksperci chłodzą entuzjazm szefa SpaceX i przypominają o fiasku rozbudowy linii metra biegnącej przez dzielnicę North Hollywood w latach 90-tych. Wówczas próba przygotowania terenu pod ten projekt spełzła na niczym - z powodu niestabilnej gleby 

Więcej o:
Komentarze (30)
Elon Musk wywierci pod Los Angeles wielki tunel
Zaloguj się
 • koziolek_matolek_1234

  Oceniono 3 razy 3

  "W uproszczeniu Elon Musk chce zbudować sieć podziemnych tunelów dla aut oraz szybkich pociągów. Docelowo system tuneli miałyby zajmować nawet 30 poziomów umożliwiając bezkolizyjne przemieszczanie się pod powierzchnią."

  To "tunelów", czy "tuneli"? Maikowski. Określ się :-/

 • japka_putina

  Oceniono 2 razy 2

  Przypominam jedną z pierwszych wypowiedzi Muska na temat wiercenia tuneli - “We have no idea what we’re doing — I want to be clear about that.

 • edo1404

  Oceniono 2 razy 2

  Sieć podziemnych tunelów - co to jest? Brawo polska redakcja! Ehh.. jak dzieci. Gimbaza.

 • m.godwin

  Oceniono 4 razy 2

  Krecia robota!

 • cacadux

  Oceniono 1 raz 1

  sieć tunelów dla samochodów ? Maikowski, ogarnij sie chłopie !

 • robert_abc3

  Oceniono 1 raz 1

  Kalifornia jest miejscem, gdzie mogą wystąpić silne trzęsienia ziemi. I co wtedy? Dodatkowo ta krecia robota jeszcze osłabi podłoże, co może nawet podczas średniego trzęsienia negatywnie odbić się na budynkach.

 • ezo-mir

  Oceniono 5 razy 1

  Te tunele to jednak wpadka Muska, to nie rozwiąże problemów miast. Niech lepiej Musk mocniej popracuje nad samochodami autonomicznymi i do tego współdzielonymi. To znacząco zmniejszy liczbę samochodów w miastach, zlikwiduje korki i usprawni przemieszczanie się.

 • 3x666

  Oceniono 2 razy 0

  Bzdura ! Pod pretekstem wiercenia tuneli tworzy system schronów dla najbogatszych z LA na czas globalnej katastrofy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX