Borsuk: nowy wóz bojowy piechoty dla polskiej armii zaprezentowany w Kielcach

Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach został zaprezentowany zupełnie nowy wóz bojowy piechoty, który ma zastąpić wysłużone BWP-1.

Jak informuje serwis Defence24, na targi w Kielcach Huta Stalowa Wola S.A. przyjechała z modelem nowego wozu bojowego piechoty - Borsuk. Wykonany ze stali pancernej z wieżą bezzałogową ZSSW-30 oraz z możliwością poruszania się w wodzie Borsuk ma szansę wzmocnić naszą armię i stać się jej towarem eksportowym.

Nowy wóz ma mieć odpowiednio przystosowane zawieszenie hydropneumatyczne. Wspomniana wieża bezzałogowa, która tworzona jest pod okiem stalowowolskiej HSW, przeznaczona będzie również dla sławnych już KTO Rosomak. Wieżyczka ta wyposażona ma być w 30 mm armatę automatyczną z dwudrożnym systemem dosyłania amunicji, sprzężony karabin maszynowy, kaliber: 7,62 mm i podwójną wyrzutnię PPK SPIKE. 

Jednak najważniejszą cechą Borsuka ma być jego zdolność do poruszania się w wodzie. Ponieważ w Kielcach pokazano na razie tylko model wozu, więc przed Borsukiem jeszcze testy zachowania się pojazdu w kontakcie z wodą: jak wchodzi, jak wychodzi, jak działają na niego fale, jak reagują różne systemy przy pokonywaniu przeszkody wodnej, skuteczność pędników wodnych, itp.)

Problemem jednak jest pogodzenie wymogu pływalności wozu z jego wysoką odpornością przeciwminową i balistyczną. HSW czeka więc jeszcze sporo pracy na Borsukiem, nim będzie on mógł trafić do produkcji seryjnej. Pierwszy prototyp gotowy do pełnego przetestowania ma powstać w 2018 roku, a do 2020 roku powinna skończyć się faza B+R projektu. Oznacza to, że pierwsze gotowe do produkcji Borsuki będą dopiero za około 3 lata. Nie jest to jednak zły wynik, biorąc pod uwagę, że prace nad tym projektem ruszyły właściwie zaledwie 3 lata temu. 

Myśliwce, czołgi i setki żołnierzy. Wielka defilada z okazji Święta Wojska Polskiego na ulicach Warszawy

Więcej o: