Lotos szykuje się na elektryczną rewolucję i przygotowuje nowe stacje ładowania na A1 i A2

Elektrycznego trendu w motoryzacji nie da się zatrzymać. I Grupa Lotos nie tylko nie zamierza tego robić, ale zdecydowanie wskakuje do rozpędzonego pociągu. Już wkrótce postawi 12 nowych punktów ładowania aut elektrycznych.

Lotos zapowiedział uruchomienie 12 nowych stacji ładowania samochodów elektrycznych, które mają być rozlokowane na trasie Warszawa-Trójmiasto. 2 punkty ładowania powstaną w Warszawie, 4 w Trójmieście, a 6 kolejnych na autostradach A1 i A2 łączących stolicę z morzem. Stacje na autostradach mają być oddalone od siebie w odległości nie większej, niż 150 km, tak aby pokonanie 450 kilometrowej trasy Trójmiasto-Warszawa nie stanowiło problemu dla posiadaczy elektrycznych samochodów.

Punkty ładowania będą wyposażone w uniwersalne ładowarki obsługujące najpopularniejsze standardy: CHAdeMO, CCS i Type 2. W ten sposób Lotos chce mieć pewność, że żadnego właściciela elektrycznego samochodu nie spotka niemiła niespodzianka na stacji. 

Do dyspozycji kierowców zostanie również oddana specjalna aplikacja na smartfony, dzięki której będą mogli zaplanować trasę przejazdu obejmującą postój na ładowanie oraz sprawdzą, gdzie znajdują się punkty ładowania, ile cały proces zajmie czasu i ile będzie kosztował.

Lotos chce również udostępnić usługę swoistego "roamingu" dla właścicieli elektrycznych aut, którzy będą mogli korzystać ze stacji ładowania partnerów Lotosu w kraju i Unii Europejskiej.

12 zaplanowanych stacji ładowania na wspomnianej wyżej trasie, to tylko część projektu Lotosu, który obejmuje postawienie 50 nowych punktów w całym kraju. Projekt ten wyceniany jest na ok. 1 mln euro, a przy jego realizacji grupa korzysta ze wsparcia funduszy unijnych. Lotos dostanie ok 40 proc, czyli 400 tys. euro wsparcia na ten projekt. Na razie trwa proces uzgadniania i podpisania umowy o udzielenie dotacji, a potrwać to może do końca tego roku, więc raczej nie ma co liczyć na nowe punkty ładowania przed 2018 rokiem. 

Więcej o: