Elon Musk pokazuje nowe zdjęcie kosmicznego kombinezonu SpaceX. Przy okazji ujawnia wygląd nowej kapsuły

Kamil Mizera
Niecałe trzy tygodnie temu świat obiegło pierwsze zdjęcie kosmicznego kombinezonu SpaceX. Było ono jednak mocno wykadrowane i niewiele było na nim widać. Na szczęście Musk wie, jak robić wokół swoich firm i projektów medialny szum.

Dwa dni temu na swoim profilu na Instagramie Musk udostępnił nowe zdjęcie prezentujące kosmiczny kombinezon, tym razem w pełnej krasie. W końcu mogliśmy zobaczyć więcej detali stroju, w który wyposażeni będą astronauci przyszłych załogowych misji SpaceX.

Czytaj też: Elon Musk dostał zlecenie od wojska. Rakieta Falcon 9 wyniosła tajny wahadłowiec. "Główny cel misji nieznany"

Nowe zdjęcie ujawnia jak będą wyglądać rękawice, spodnie i buty w nowym skafandrze. Kombinezon sprawia wrażenie niezwykle lekkiego, wygodnego i dobrze dopasowanego. I zapewne właśnie taki będzie, zwłaszcza, że jest to strój, który ma chronić astronautów wewnątrz kapsuły - nie jest on przeznaczony do wychodzenia w próżnię. A ponieważ w samej kapsule raczej nie ma dużo miejsca, więc lekki strój ochronny wydaje się być koniecznością. Jeżeli przy okazji można go tak zaprojektować, że wygląda po prostu rewelacyjnie, to dlaczego by nie?

 

Przy okazji tego zdjęcia Musk ujawnił prototyp nowej kapsuły: Crew Dragon. W przeciwieństwie do Dragon 1, ma to być kapsuła typowo załogowa. Nie jest to jednak raczej kapsuła, która miałaby posłużyć w dostarczeniu ludzi na Marsa. Jak pisałem jakiś czas temu, Musk musiał zrewidować swój plan lądowania kapsuły Dragon 2 na powierzchni Marsa. Stwierdził, że lądowanie Dragonem to nie jest najlepszy pomysł i zapewnił, że ma już zupełnie nowy plan.

 

Crew Dragon będzie więc raczej kapsułą do załogowych misji między Ziemią a Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Być może zastąpi ona Sojuzy, które obecnie stanowią jedyny środek transportu astronautów na ISS, po tym, jak USA zakończyły program lotów wahadłowców. W ten sposób Ameryka nie musiałaby być uzależniona od współpracy z Rosją w tej kwestii. 

+++

Współtwórca gry "Wiedźmin": Tych błędów bym już nie popełnił [NEXT TIME]

Więcej o: