Chińczycy tworzą własną rakietę wielokrotnego użytku. Chcą konkurować ze SpaceX Elona Muska

Robert Kędzierski
Chińska firma LinkSpace poinformowała, że tworzy własny system rakiet wielokrotnego użytku. "New Line 1" ma konkurować ze Space X Elona Muska.

Chińczycy chcą stworzyć własny system rakiet wielokrotnego użytku. Firma LinkSpace Aerospace Technology Group przedstawiła pierwsze szczegóły.

System "New Line 1" ma składać się z dwustopniowej rakiety SLV (Small Launch Vehicle) zaprojektowanej do wynoszenia niewielkich mikro i nanosatelitów. Jej wymiary są niewielkie - ok. 20 na 2 m. Będzie w stanie transportować ładunki do 200 kg, a jej celem będzie niska orbita - 250-550 km nad Ziemią. 

Firma chce pobierać stosunkowe niskie opłaty - ok. 2,4 mln dolarów za wyniesienie ładunku za pomocą rakiety używanej i 4,6 mln dol. za start zupełnie nowej. Głównym konkurentem LinkSpace jest BlueOrigin, jednak firma może zagrozić samemu Elonowi Muskowi i jego SpaceX. 

SpaceX to świetna firma, a Falcon 9 jest absolutnie niesamowity. Traktujemy SpaceX jako wyznacznik i wzór do naśladowania.

- stwierdził w rozmowie z portalem Astrowatch.net Hu Zhenyu, założyciel i prezes Link Space Aerospace Technology cytowany przez Phys.org. 

Czytaj też: Prywatyzacja kosmosu przyspiesza. Są na to dowody. 

Chińczycy angażując się w kosmiczny wyścig liczą na udział w coraz wyraźniej rosnącym rynku. Z analiz wynika bowiem, że do 2030 roku rynek usług transportu kosmicznego będzie wart aż 70 mld dol. Podstawą tego sukcesu jest znaczące obniżenie kosztów za sprawą wielokrotnego używania rakiety, co do tej pory udało się Elonowi Muskowi poprzez wprowadzenie rakiety Falcon 9. SpaceX obsłużyła już w tym roku 13 misji.

Chiński startup nie ma jeszcze na koncie znaczących sukcesów, chociaż na początku września zaprezentował własne silniki. Firma zapewnia, że chce obsługiwać firmy z całego świata, a także sektor wojskowy. Pierwszy start planuje na rok 2020. 

***

Bizsylwetka: Elon Musk - miliarder, który chce uratować świat

Więcej o: