Uwaga na fałszywe potwierdzenia wykonania przelewu z mBanku. Mogą zablokować komputer

Do skrzynek pocztowych klientów mBanku zaczynają trafiać podejrzane wiadomości z potwierdzeniem wykonania przelewu. Autorzy ataku postarali się, aby treść do złudzenia przypominała oryginał. Niestety otwarcie załącznika może się skończyć zablokowaniem komputera.

O sprawie donosi serwis Zaufana Trzecia Strona, który rozkłada fałszywe potwierdzenie wykonania przelewu z mBanku na czynniki pierwsze. Autorzy ataku są dość staranni i zwracają uwagę na drobne szczegóły, takie jak nazwa odbiorcy wiadomości, przykładowo nazwę firmy, w której pracują zaatakowane osoby.

To zdecydowanie utrudnia odróżnienie fałszywej wiadomości od oryginalnej.

Witamy, w załączniku przesyłamy potwierdzenie wykonania przelewu na rachunek 21102010550000910200170647 tytułem NR F/001132/16. Nadawcą przelewu jest xxxxx. Pozdrawiamy, Zespół mBanku

W kodzie załącznika znaleziono odnośnik prowadzący do strony, z której pobierane jest złośliwe oprogramowanie typu ransomware (szyfruje dane na dysku i żąda pieniędzy w zamian za otrzymanie klucza deszyfrującego). Niestety zainfekowany załącznik przedostaje się przez skanery antywirusowe. Miejcie się zatem na baczności i nie otwierajcie tego typu plików.

Czytaj też: CCleaner roznosił złośliwe oprogramowanie. Miliony komputerów zagrożone

Jak przez lata zmieniał się smartphone od Apple?

Więcej o: