BlackBerry szykuje nowego smartfona. Do sieci wyciekły pierwsze zdjęcia Kryptona

Kamil Mizera
BlackBerry nie chce dać o sobie zapomnieć. Niecały rok temu firma zaprezentowała światu nietuzinkowe urządzenie - KeyOne, które śmiało można okrzyknąć najciekawszym smartfonem 2017. Idąc za ciosem firma szykuje zupełnie nowe urządzenie.

Według najnowszych przecieków, BlackBerry z TLC przygotowuje premierę nowego smartfona. Na razie w sieci znany jest pod nazwą Krypton. Nowe urządzenie prawdopodobnie nie będzie jednak wyposażone w fizyczną klawiaturę. Oznacza to, że będzie raczej następcą DTEK50 i DTEK60 niż KeyOne. Choć na pewno stylistykę zapożycza z tego ostatniego.

Zobacz naszą recenzję BlackBerry KeyOne

Tak to przynajmniej wygląda na opublikowanych w internecie zdjęciach, na których możemy zobaczyć górną część tyłu urządzenia. 

Z zamieszczonych w sieci zdjęć jasno wynika, że nowy Blackberry mocno wzoruje się na designie poprzedniego modelu. Mamy więc karbowane, specyficzne dla tych urządzeń wykończenie tylnego panelu oraz szeroką metalową ramkę, w przestrzeni której umieszczono aparat.

A jeżeli przy nim jesteśmy, to widać, że wprowadzono tutaj kilka zmian. Aparat w Kryptonie nie będzie tak mocno wystawać, jak to miało miejsce w KeyOne. Ma też tylko jedną lampę błyskową. Może to sugerować zupełnie inny układ niż w przypadku modelu z fizyczną klawiaturą, który był identyczny z tym, co Google wsadziło do Pixeli pierwszej generacji.

Oprócz zdjęć znamy też kilka szczegółów dotyczących specyfikacji nowego urządzenia. Po pierwsze ma mieć dotykowy ekran Full HD o przekątnej 5,5 cala, procesor Snapdragon 625, 4GB RAM i baterię o pojemności 4000 mAh. Ma mieć również czytnik linii papilarnych i oferować 64GB pamięci wewnętrznej.

Opierając się na tych danych nie trudno stwierdzić, że Krypton będzie raczej urządzeniem ze średniej półki. Wskazuje na to zastosowanie dość już leciwego i mniej potężnego procesora. Nie będzie też fizycznej klawiatury. Za to możemy się spodziewać długiej pracy na baterii. 4GB RAM powinno również zapewnić bezproblemowe działanie urządzenia.

Jak zwykle w przypadku BB, smartfon zapewnie będzie posiadał dedykowany software od firmy, skupiający się na produktywności. Nie wiadomo, pod którą wersją Androida będzie działało urządzenie. Logika nakazywałaby spodziewać się Androida 8.0, ale BlackBerry mogło jeszcze nie zdążyć z jego dostosowaniem i być może zobaczymy wersję 7.1. 

Premiera BlackBerry Krypton spodziewana jest na październik tego roku. Nie będzie to raczej wiekopomne wydarzenie. Krypton zapowiada się jako urządzenie mało charakterystyczne, ale za to mające dać swoim przyszłym posiadaczom odpowiedni zestaw narzędzi do codziennej pracy. Blackberry i TCL ewidentnie celują wciąż w klienta biznesowego i nastawionego na prywatność. Cena na razie nie jest znana. Za to BlackBerry znane jest z wyceniania swoich urządzeń niezwykle wysoko, w dużym oderwaniu od realiów rynkowych. Być może fakt, że tak naprawdę smartfony Blackberry produkuje obecnie TCL wpłynie nieco na cenę i ją urealni.

Jednego możemy być pewnie. Wkrótce na rynek trafi nowy Blackberry. Choć raczej nie wywoła szybszego bicia serca. 

Więcej o: