Dowód osobisty w smartfonie dla każdego na początku przyszłego roku. Później prawo jazdy

Robert Kędzierski
Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, poinformowała, że prace nad wprowadzeniem mobilnego dowodu osobistego powinny zakończyć się na początku przyszłego roku. Cyfrowy dokument tożsamości ma być początkiem e-rewolucji.

Podczas spotkania w Nowym Wiśniczu, jednym z czterech miast w którym prowadzone są testy programu mDokumenty, minister cyfryzacji Anna Streżyńska zadeklarowała udostępnienia nowej usługi dla wszystkich obywateli. Korzystanie z elektronicznego dowodu osobistego zapisanego w smartfonie ma nastąpić nie później niż pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku. Wedle pani minister termin ten uwzględnia wszelkie ewentualne opóźnienia związane z wdrożeniem systemu.

Czytaj też: Szpiedzy tacy jak oni. Niezdarni, marni i wyposażeni we wstydliwi gadżet. 

Cyfrowy dowód osobisty ma zapoczątkować e-rewolucję. W ramach projektu mDokumenty będzie bowiem można korzystać również z cyfrowego dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu, prawo jazdy, e-legitymacji szkolnej i studenckiej, a także kart uprawniających do parkowania czy uzyskania zniżek z uwagi na wiek lub niepełnosprawność - wyjaśnia Gazeta Prawna. 

Ministerstwo zapewnia, że posługiwanie się mDowodem Osobistym jest tak samo bezpieczne, jak zwykłym dokumentem. Dane są przechowywane na serwerach rządowych - nie są zapisane w telefonie. Telefon służy tylko do wyrażenia zgody na skorzystanie z usługi. Z mDowodu będzie można skorzystać również  innego urządzenia wyposażonego w kartę SIM (smartwatch, telefon komórkowy). 

Wiadomo też jak nowa usługa ma działać w praktyce. Kiedy urzędnik poprosi o dowód tożsamości, możemy skorzystać z mDowodu Osobistego. Po podaniu numeru PESEL lub numer telefonu otrzymamy SMS z kodem autoryzacyjnym. Podając go urzędnikowi skorzystamy z cyfrowego dokumentu.

Usługę mDokumenty będzie można aktywować przez internet poprzez stronę obywatel.gov.pl.

Aplikacja na iPhone'a i telefon z Androidem

Minister Streżyńska rzuciła też więcej światła na to jak mDokumenty mają wyglądać w praktyce. Dostęp do nich ma być możliwy z poziomu aplikacji - zarówno na urządzeniach z Androidem jak i iPhone'ach. 

Wdrożenie programu mDokumenty zbiega się z falą wymiany dowodów osobistych. Do końca roku musi je wymienić 8 mln Polaków. W przypadku pięciu milionów osób kończy się ważność dokumentu, kolejne ok. 3 mln, które o dowód będą wnioskować np. z powodu zagubienia czy zniszczenia poprzedniego, lub osiągnięcia pełnoletniości.

***

Sprawdzamy, jak działa ZUS. "Już dawno powinien skończyć jak Amber Gold" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Komentarze (67)
Dowód osobisty w smartfonie dla każdego na początku przyszłego roku. Później prawo jazdy
Zaloguj się
 • Czesław Rosomak

  Oceniono 13 razy 7

  Dowód rejestracyjny i prawo jazdy w komórce.
  - Dzień dobry, kontrola drogowa, poproszę dokumenty
  - Proszę...a nie, niestety padła mi bateria w telefonie.
  - No cóż, trudno, dziękujemy, szerokiej drogi!

 • calmy

  Oceniono 13 razy 5

  doskonały pomysł. Lepszy niż wszystko inne. Władza bedzie zawsze wiedziała dzie jest każdy obywatel z dokładnośścia do 1m. Bo istnieje obowiazek noszenia dowodu przy sobie i okazywania o uprawnionym oranom na rzadanie. Pyszne.

 • nitro2013

  Oceniono 6 razy 4

  z takimi zabezpieczeniami informatycznymi w Polandii to wysyp płaczek co wzięli nie swój kredyt murowany ;)

 • yosemitesam

  Oceniono 12 razy 4

  Jeśli jest to pomysł PiSowców, to na pewno nie skorzystam z tego 'dobrodziejstwa cywilizacji'.

 • stef0909

  Oceniono 5 razy 3

  Niech sobie wsadza ten pomysł w d o p ę ......ale jak zarządzają normalni inaczej to takie kwiatki na co dzień normalka....

 • okoni

  Oceniono 3 razy 3

  Ja już mam dowód w komórce, zrobiłem sobie zdjęcie jednej i drugiej strony. ;)
  A tak na poważnie, jak to się ma do cyber ataków, to bezpieczne. Czy jest możliwość zhakowania takiego smartfona i np wzięcia na mój edowód kredytu?
  Rozumiem wygodę, rozumiem chęć pójścia za nowoczesnością, ale jak widzę na ulicach ludzi zgarbionych i wlepionych w ekraniki, nie widzących świata wokół, to wydaje mi się że tu prędzej będzie kręgarz potrzebny a nie cyfrowy dowód.

 • cucurucu

  Oceniono 3 razy 3

  Aha i teraz policjant , ktory nas legitymuje przyklada smartfona do skanera, ktory przy okazji sciaga wszystkie dane z telefonu....

 • naw18

  Oceniono 2 razy 2

  A jak ktos nie chce smartfonu?
  dla opornych czipy...??

 • cucurucu

  Oceniono 2 razy 2

  a jeszcze pozniej czipowanie obywateli

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX