Dowód osobisty w smartfonie dla każdego na początku przyszłego roku. Później prawo jazdy

Robert Kędzierski
Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, poinformowała, że prace nad wprowadzeniem mobilnego dowodu osobistego powinny zakończyć się na początku przyszłego roku. Cyfrowy dokument tożsamości ma być początkiem e-rewolucji.

Podczas spotkania w Nowym Wiśniczu, jednym z czterech miast w którym prowadzone są testy programu mDokumenty, minister cyfryzacji Anna Streżyńska zadeklarowała udostępnienia nowej usługi dla wszystkich obywateli. Korzystanie z elektronicznego dowodu osobistego zapisanego w smartfonie ma nastąpić nie później niż pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku. Wedle pani minister termin ten uwzględnia wszelkie ewentualne opóźnienia związane z wdrożeniem systemu.

Czytaj też: Szpiedzy tacy jak oni. Niezdarni, marni i wyposażeni we wstydliwi gadżet. 

Cyfrowy dowód osobisty ma zapoczątkować e-rewolucję. W ramach projektu mDokumenty będzie bowiem można korzystać również z cyfrowego dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu, prawo jazdy, e-legitymacji szkolnej i studenckiej, a także kart uprawniających do parkowania czy uzyskania zniżek z uwagi na wiek lub niepełnosprawność - wyjaśnia Gazeta Prawna. 

Ministerstwo zapewnia, że posługiwanie się mDowodem Osobistym jest tak samo bezpieczne, jak zwykłym dokumentem. Dane są przechowywane na serwerach rządowych - nie są zapisane w telefonie. Telefon służy tylko do wyrażenia zgody na skorzystanie z usługi. Z mDowodu będzie można skorzystać również  innego urządzenia wyposażonego w kartę SIM (smartwatch, telefon komórkowy). 

Wiadomo też jak nowa usługa ma działać w praktyce. Kiedy urzędnik poprosi o dowód tożsamości, możemy skorzystać z mDowodu Osobistego. Po podaniu numeru PESEL lub numer telefonu otrzymamy SMS z kodem autoryzacyjnym. Podając go urzędnikowi skorzystamy z cyfrowego dokumentu.

Usługę mDokumenty będzie można aktywować przez internet poprzez stronę obywatel.gov.pl.

Aplikacja na iPhone'a i telefon z Androidem

Minister Streżyńska rzuciła też więcej światła na to jak mDokumenty mają wyglądać w praktyce. Dostęp do nich ma być możliwy z poziomu aplikacji - zarówno na urządzeniach z Androidem jak i iPhone'ach. 

Wdrożenie programu mDokumenty zbiega się z falą wymiany dowodów osobistych. Do końca roku musi je wymienić 8 mln Polaków. W przypadku pięciu milionów osób kończy się ważność dokumentu, kolejne ok. 3 mln, które o dowód będą wnioskować np. z powodu zagubienia czy zniszczenia poprzedniego, lub osiągnięcia pełnoletniości.

***

Sprawdzamy, jak działa ZUS. "Już dawno powinien skończyć jak Amber Gold" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]