Urzędy stanu cywilnego, starostwa, urzędów stanu cywilnego, komendy policji, i lotnicze pogotowie ratunkowe będą wkrótce korzystać z jednej, ogólnopolskiej sieci. Zlecenie od rządu na jej rozwój otrzymała właśnie firma telekomunikacyjna Exatel - donosi Dziennik Gazeta Prawna. Jest warte 200 mln zł.
Exatel od marca jest własnością skarbu państwa - został przejęty od Polskiej Grupy Energetycznej za 368 mln zł (formalnie poprzez ministra Antoniego Macierewicza). Obecnie obsługuje ok. 4000 punktów dostępu, w ramach rządowego kontraktu ma podłączyć do swojej sieci kolejnych 1000.
Cel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, kierowanego przez ministra Mariusza Błaszczaka, jest jednak znacznie bardziej ambitny. Inwestowanie w Exatel jest kolejnym krokiem, który ma doprowadzić do stworzenia państwowego telekomu - "Narodowego Operatora Sieci Strategicznych". Dostarczy usługi m. in. dla administracji państwowej, służb mundurowych, jednostek terytorialnych. A tu liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo.
Łącza Exatelu zapewniają bowiem dostęp do różnego rodzaju państwowych rejestrów takich jak baza PESEL. Wkrótce sieć firmy ma być wykorzystywana przez nową bazę CEPIK 2.0. A w planach Exatel ma też podłączenie szkół i stworzenie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
Nasza sieć jest gotowa przyjąć większy ruch. Powstała, by dane osobowe Polaków były bezpieczne
- zapewnia w rozmowie z DGP prezes Exatelu Rafał Magryś.
Eksperci związani z branża chwalą Exatel za podejście do kwestii bezpieczeństwa. Dla przykładu to właśnie Exatel wykrył, że przeglądarka Maxthon regularnie wysyła do serwera w Pekinie plik o nazwie ueipdata.zip inwigilując w ten sposób użytkowników.
Cyberdefence24 docenia postawę Nikodema Bończa-Tomaszewskiego, prezesa Exatelu. Twierdzi on, że "musimy przystąpić do działania, gdy tylko uświadomimy sobie, że cyberprzestrzeń, tak jak każde terytorium, musi być chronione, a jeśli przenosimy działalność państwa do sieci cyfrowych, to ich ochrona jest tak samo oczywista jak ochrona dróg, mostów czy sieci energetycznej w świecie materialnym".
Bończa-Tomaszewski w podobnym tonie skomentował marcowe przejęcie spółki przez Skarb Państwa.
Ten krok przybliża państwo do odbudowy własnych kompetencji telekomunikacyjnych i stworzenia Narodowego Operatora Sieci Strategicznych. To także krok w stronę zapewnienia cybersuwerenności naszego kraju
– powiedział.
Czytaj też: Antoni Macierewicz tworzy tajną jednostkę wojskową specjalizującą się w cyberbezpieczeństwie.
Prezes Exatelu kierował Centralnym Ośrodkiem Informatyki gdzie stworzył System Rejestrów Państwowych oraz odpowiednio zabezpieczone zaplecze serwerowe - Zintegrowaną Infrastrukturę Rejestrów. Został odwołany ze stanowiska na wniosek minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej. Powodem miały być opóźnienia we wdrażaniu projektów.
Tworzenie telekomu, nad którym kontrolę ma państwo, należy uznać za rozsądne posunięcie w dobie rosnących cyberzagrożeń. Podobnie jak rozbudowa niezależnej od rynku komercyjnego sieci zapewniającej urzędom, instytucjom państwowym i szkołom dostęp do bezpiecznej sieci.
Exatel ma sieć światłowodów o długości 20 tys. km, połączoną z głównymi traktami światłowodowymi u naszych sąsiadów i obsługującą 2,6 tys. węzłów telekomunikacyjnych w Polsce. Oprócz administracji państwowej obsługuje też przedsiębiorców.
***