Odkryto groźną lukę w zabezpieczeniu Wi-Fi. Ataki mogą być znacznie łatwiejsze i częstsze
Specjaliści od cyberbezpieczeństwa udowodnili, że istnieje nowa, nieznana wcześniej metoda na złamanie protokołu szyfrującego WPA2. Przeciętny internauta powinien zainteresować się tematem, bo właśnie to narzędzie zabezpiecza sporą część routerów na świecie.
Exploit, czyli program wykorzystujący luki w oprogramowaniu, ma roboczą nazwę KRACK (Key Reinstallation Attacks). Pozwala na podsłuchanie transmisji przeprowadzanej za pomocą routera. By podsłuchiwanie było możliwe, potrzebny jest fizyczny dostęp do urządzenia. Czy przeciętny użytkownik może być zatem zagrożony?
Czytaj też: Na ten rodzaj ataku jak na razie nie ma recepty. Jesteśmy bezbronni.
Tak. Choć lukę w WPA2 udało się ukryć przed przestępcami, to jednak wkrótce i oni nauczą się, jak wykorzystywać metodę ataku. Użytkownik musi zatem wiedzieć, że podatny na exploit jest również jego router. O ile infekcja naszego domowego sprzętu wydaje się statycznie mało prawdopodobna, to już korzystanie z sieci w publicznym miejscu staje się o wiele mniej bezpieczne.
Korzystaj z bezpiecznego połączenia
Użytkownik musi zakładać, że urządzenie, które umożliwia mu dostęp do internetu, nie ma zaktualizowanego oprogramowania. Powinien zatem jak najczęściej korzystać z protokołu HTTPS, który znacząco utrudnia "podsłuchanie" transmisji.
Zaktualizuj router
Sieci biurowe i domowe nie będą bezpieczne do czasu wydania odpowiedniej aktualizacji. Trzeba zatem pamiętać, by ją w najbliższym czasie pobrać i zainstalować. Inaczej korzystanie z sieci stanie się znacznie mniej bezpieczne.
Złamanie WPA2 nie jest zaskakujące, bo protokół liczy sobie 13 lat i do tej pory wielokrotnie udowodniono, że nie jest doskonały. KRACK uderza jednak w serce protokołu WPA2, a to sprawia, że musimy na nowo pomyśleć na przykład o bezpiecznym internecie rzeczy. Jeśli chcemy, by za dekadę świat oplotła sieć setek milionów czujników, sprawiających, że każdy przedmiot staje się inteligenty i interaktywny, musimy zrobić coś z systemem zabezpieczeń.
-
Deweloper "warszawskiego Hongkongu" odpowiada na krytykę
-
Złe dane z porodówek w Polsce. Wyrwa demograficzna? Przeradza się w przepaść [WYKRES DNIA]
-
COVID-19. Szczepienia w Wielkiej Brytanii. Wirusolożka z Oxfordu: Ogromne efekty
-
Podwyżki emerytur od 1 marca. Zmiany w 500 plus
-
Mazowsze. Mieszkanie za 300 tys. zł, a taras za 200 tys. "W epidemii jest na wagę złota"
- Ile zarabia fizjoterapeuta? Czyli co warto wiedzieć o zarobkach w tym zawodzie
- Sprzedają po kawałku Puszczę Amazońską. Działki są nielegalnie wystawiane na Facebooku
- 1270 km2 lodu oderwało się od lodowca szelfowego. Pierwsze pęknięcia pojawiały się już dekadę temu
- Niemcy. Sklepy chcą spalić pół miliona ubrań i butów. Wychodzi taniej, niż oddać je biednym
- Niemcy. Dramatyczna sytuacja hotelarzy. "Zastanawiam się, dlaczego wstaję z łóżka"