Google Chrome z ważnymi nowościami z zakresu bezpieczeństwa. Mogą uratować użytkowników z poważnych opresji

Dobra wiadomość dla użytkowników przeglądarki internetowej Google Chrome. Gigant z Mountain View zapowiedział aktualizację wdrażającą nowe funkcje, które mogą się okazać wybawieniem w sytuacji zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem.

Pierwsza z nowych funkcji w Google Chrome wykrywa czy podstawowe ustawienia przeglądarki zostały zmienione przez zainstalowane dodatki bez wiedzy użytkownika. Wyświetla wtedy stosowny komunikat i pozwala w prosty sposób anulować wprowadzone zmiany i powrócić do stanu pierwotnego. Do tej pory profil użytkownika można było zresetować z poziomu ustawień, jednak wymagało to nieco więcej kombinowania.

Przywracanie domyślnej wyszukiwarki w Google ChromePrzywracanie domyślnej wyszukiwarki w Google Chrome fot. Google Blog

Druga nowość pełni rolę agenta monitorującego system pod kątem obecności niechcianego oprogramowania. Jeśli wykryje jego obecność ponownie aplikacja wyświetli okno ze stosownym komunikatem i pozwoli na usunięcie zmian wprowadzonych do przeglądarki internetowej przez złośliwe oprogramowanie.

Usuwanie niechcianego oprogramowania z Google ChromeUsuwanie niechcianego oprogramowania z Google Chrome fot. Google Blog

Rozwiązanie może się przydać w różnych scenariuszach:

  • wyskakujące okna z reklamami, których nie da się usunąć;
  • strona startowa i domyślna wyszukiwarka zostały zmienione;
  • niechciane dodatki oraz paski narzędziowe, których usunięcie nic nie daje;
  • częste przekierowania na nieznane strony internetowe.

Czytaj też: Google zabezpiecza smartfony z Androidem. Nowa funkcja Play Protect już działa

Ponadto Google nawiązało partnerstwo z firmą ESET w celu usprawnienia detekcji i usuwania niechcianego oprogramowania. Dzięki temu Chrome Cleanup ma szansę działać jeszcze skuteczniej. Aktualizacja jest obecnie rozsyłana do użytkowników Google Chrome dla Windows.

Co łączy iPoda z filmem "2001: Odyseja Kosmiczna"?

Więcej o: