Google Chrome z ważnymi nowościami z zakresu bezpieczeństwa. Mogą uratować użytkowników z poważnych opresji

Dobra wiadomość dla użytkowników przeglądarki internetowej Google Chrome. Gigant z Mountain View zapowiedział aktualizację wdrażającą nowe funkcje, które mogą się okazać wybawieniem w sytuacji zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem.

Pierwsza z nowych funkcji w Google Chrome wykrywa czy podstawowe ustawienia przeglądarki zostały zmienione przez zainstalowane dodatki bez wiedzy użytkownika. Wyświetla wtedy stosowny komunikat i pozwala w prosty sposób anulować wprowadzone zmiany i powrócić do stanu pierwotnego. Do tej pory profil użytkownika można było zresetować z poziomu ustawień, jednak wymagało to nieco więcej kombinowania.

Przywracanie domyślnej wyszukiwarki w Google ChromePrzywracanie domyślnej wyszukiwarki w Google Chrome fot. Google Blog

Druga nowość pełni rolę agenta monitorującego system pod kątem obecności niechcianego oprogramowania. Jeśli wykryje jego obecność ponownie aplikacja wyświetli okno ze stosownym komunikatem i pozwoli na usunięcie zmian wprowadzonych do przeglądarki internetowej przez złośliwe oprogramowanie.

Usuwanie niechcianego oprogramowania z Google ChromeUsuwanie niechcianego oprogramowania z Google Chrome fot. Google Blog

Rozwiązanie może się przydać w różnych scenariuszach:

 • wyskakujące okna z reklamami, których nie da się usunąć;
 • strona startowa i domyślna wyszukiwarka zostały zmienione;
 • niechciane dodatki oraz paski narzędziowe, których usunięcie nic nie daje;
 • częste przekierowania na nieznane strony internetowe.

Czytaj też: Google zabezpiecza smartfony z Androidem. Nowa funkcja Play Protect już działa

Ponadto Google nawiązało partnerstwo z firmą ESET w celu usprawnienia detekcji i usuwania niechcianego oprogramowania. Dzięki temu Chrome Cleanup ma szansę działać jeszcze skuteczniej. Aktualizacja jest obecnie rozsyłana do użytkowników Google Chrome dla Windows.

Co łączy iPoda z filmem "2001: Odyseja Kosmiczna"?

Więcej o:
Komentarze (12)
Google Chrome z nowościami z zakresu bezpieczeństwa
Zaloguj się
 • rasta-mw

  Oceniono 4 razy 2

  Chrome nie pozwala na instalowanie konkurencyjnych programów szpiegowskich, tak powinien być zatytuowany ten tekst. Chrome spieguje nawet w trybie incognito.

 • rekkoon

  0

  A już myślałem, że umożliwili wyłączenie durnego wygładzania fontów.

 • n29a

  Oceniono 1 raz -1

  "dobra zmiana" - czyżby włodarze Macierzy kupili google? :)

  PS Chrome'olę firefoxa, straszliwie wolny. Opera nie wyświetla obrazków. Czego używać? SeaMonkey jeszcze daje radę.

 • theorema

  Oceniono 4 razy -2

  czytam i oczom nie wierzę. To właśnie pieprzone Google Chrome zainstalowało mi Yahoo jako przeglądarkę, nie da się jej usunąć, nie da się przestawić na inną, to beznadziejne badziewie nie ma wyszukiwania grafik, map, niczego. To ich narzędzie do usuwania szkodliwego oprogramowania to chyba samo jest jakimś robalem, niczego nie usuwa, ani nie poprawia. trudno, czas wrócić na Mozillę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX