Toyota prezentuje wodorowy pojazd koncepcyjny. Ma przejechać nawet 1000 km bez tankowania

Tuż przed targami Tokyo Motor Show japoński potentat motoryzacyjny chce zainteresować świat projektem koncepcyjnego luksusowego auta napędzanego wodorem, którego zasięg pozwoli na przejechanie nawet 1000 km bez konieczności tankowania.

Projekt o nazwie "Fine-Comfort Ride" to pojazd koncepcyjny przewidziany dla sześciu pasażerów. Uwagę zwraca możliwość odwracania foteli ku sobie. Podobne rozwiązania promowane są już od pewnego czasu przez innych producentów. Może to również wskazywać na pewien stopień autonomii auta Toyoty.

Poza wymiarami producent nie ujawnia specyfikacji technicznej pojazdu. Na razie musimy poprzestać na zdawkowych informacjach dotyczących samego zasięgu.

A obok niego przejść obojętnie nie sposób, bowiem Japończycy obiecują w tym wypadku nawet 1000 km bez konieczności tankowania. Dodatkowo proces uzupełniania paliwa trwa tylko kilka minut. To zaledwie chwila w porównaniu do czasu ładowania baterii pojazdów elektrycznych sięgających nawet kilku godzin. Jeśli dodamy do siebie jazdę nie powodującą emisji spalin i zasięg osiągalny wyłącznie dla aut z silnikiem spalinowym, wychodzi z tego całkiem interesująca propozycja.

Na razie jednak mocno odczepiona od realiów. Głównym problemem pozostaje infrastruktura - znikoma liczba stacji tankowania wodorem. W samej Japonii znajduje się około 100 tego typu punktów. W innych krajach świata nie jest już tak łatwo je znaleźć.

Czytaj też: Powstaną stacje wodorowe w Polsce. Energetyczny nośnik przyszłości?

Większość branży motoryzacyjnej skręca w stronę aut z silnikami elektrycznymi. Wątpliwości budzi również sama produkcja wodoru. Jak twierdził już jakiś czas temu Elon Musk, nie jest to źródło energii, a jedynie sposób jej magazynowania.

Na szczęście w walce o auta wodorowe Toyota nie pozostaje osamotniona. Wąskie grono producentów (między innymi Hyundai, czy Honda) nadal wierzy w sukces samochodów napędzanych ogniwami paliwowymi.

Co łączy iPoda z filmem "2001: Odyseja Kosmiczna"?

Więcej o: