Pierwsze Mieszkania Plus. Trzypokojowe nawet za... 600 zł miesięcznie

Pojawiły się pierwsze dane dotyczące kosztów wynajmu lokali w ramach programu Mieszkanie Plus. Można oszczędzić niemal 50 proc.

Już w grudniu do mieszkańców Jarocina trafi pierwsza pula lokali w ramach programu Mieszkanie Plus. Na lokum w niższej od rynkowej cenie może liczyć w pierwszym okresie 108 rodzin. Później ma być ich nawet do 366.

Jak podaje Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 55 m2, wynajęte w ramach programu, ma kosztować 11-12 zł (605 - 660 zł). Najem w lokalach dostępnych na wolnym rynku sięga w Jarocinie nawet ok. 1100 zł. Wprowadzenie się do kawalerki dofinansowanej przez państwo to wydatek rzędu 390 złotych.

Mieszkanie Plus w stolicy

Dziś ujawniono też jak miałby wyglądać projekt Mieszkanie Plus w stolicy. Aż 8000 lokali miałoby powstać na peryferiach Ursynowa. Niższy koszt najmu ma zapewnić przekazanie działki pod budowę przez skarb państwa. Za inwestycję odpowiadać będzie BGK Nieruchomości - spółka zależna Banku Gospodarstwa Krajowego, której zadaniem jest wspieranie rozwoju gospodarczego kraju i podnoszenie jakości życia Polaków.

Cena najmu mieszkania w Warszawie będzie prawdopodobnie wyższa. Beata Szydło ogłaszając uruchomienie programu szacowała go na maksymalnie niecałe 20 zł/m (z opcją wykupu). 

Stawki dla programu Mieszkanie Plus poznaliśmy w wakacje. Dla poszczególnych województw i miast są różne.

Podzielono je też na kategorie – z możliwością wykupu mieszkania na własność po 30 latach, i bez niej. W obu przypadkach są one wyraźnie niższe od rynkowych.

Dla przykładu, w Warszawie maksymalny czynsz z opcją wykupu ma wynosić 19,18 zł za metr kwadratowy, czyli za 50-metrowe mieszkanie będzie to 959 zł. W Gdańsku 15,50 zł (775 zł za 50 metrów), w Rzeszowie 13,46 zł za metr kwadratowy (673 zł za 50 metrów), a w Katowicach 14,68 zł za metr (734 zł za 50-metrowe mieszkanie). Stawki w największych miastach są oczywiście znacznie wyższe niż w samych województwach – na przykład w mazowieckim to 12,24 zł za metr. Niższy będzie też czynsz za mieszkanie bez opcji wykupu.

Do tych stawek trzeba oczywiście jeszcze dodać opłaty eksploatacyjne, a w przypadku mieszkania z opcją wykupu miesięczną ratę – wysokości tych rat także znalazły się w projekcie rozporządzenia (np. w Warszawie to 5,75 zł/m kw.), wraz z maksymalną ceną za 1 m kw. mieszkania na wynajem. Propozycje stawek za wynajem to kwoty wyraźnie niższe od rynkowych, bo jak podaje resort, w stolicy wynoszą one średnio 42 zł za metr, a w Krakowie 38 zł.

BGK Nieruchomości informuje, że do tej pory do programu Mieszanie Plus przystąpiły 63 gminy. W lipcu Ministerstwo Rozwoju zapewniało, że trwają prace przygotowawcze nad ponad 10 tys lokali w ok. 20 miastach. Budowa lokali trwa w kilku miastach: Jarocinie, Wałbrzychu, Gdyni, Pruszkowie, Białej Podlaskiej. 

***

Więcej o:
Komentarze (484)
Pierwsze Mieszkania Plus już w grudniu. W Jarocinie będzie ich kilkaset, wyjątkowo atrakcyjna cena
Zaloguj się
 • gapcio2010

  Oceniono 77 razy 39

  Jak rozdawać to z fasonem ! Dlaczego nie po 1 zł ? Zobaczymy na jak długo wystarczy tej dobroci, bo w efekcie zapłacimy wszyscy....

 • wpac

  Oceniono 69 razy 37

  Jak Zagłoba. Rozdają nie swoje. Ziemia pod budynki jest pańsrwowa, czyli "niczyja".

 • japka_putina

  Oceniono 17 razy 11

  Jeżeli będzie tak tanio i dobrze, to trzeba będzie jakoś te mieszkania rozdzielać. I tu otwiera się prawdziwy ocean możliwości.

 • anty_jar

  Oceniono 14 razy 10

  Pożyjemy zobaczymy. Wynajem. Fajna sprawa. Tylko kto będzie płacił za utrzymanie tego mieszkania? Wynajmujący, czy najemca? Nowe na gwarancji - pewnie się będą te czynsze opłacać. Ciekawe jak za parę lat trzeba to będzie powoli remontować.
  Wynajmujący za przeproszeniem na w dudzie odnawianie nie swojego

 • thadde

  Oceniono 9 razy 7

  Co by nie powiedzieć PIS sensownie podszedł do sprawy . Budowa mieszkań jak równiez likwidacja dopłat dla mlodych malzenstw spowoduje stopniowy spadek cen u developerów. największymi przeciwnikami tego programu będą oczywiści developerzy oraz ci , którzy kupili mieszkania na wynajem . Spadną ceny. Druga kadencja PISu to dla mnie pewniak chociąz akurat ja na nich nie zagłosuję z innych powodów. Na nierobów i przekrętów z PO oczywiście też nie.

 • Tomasz Kobrzyński

  Oceniono 9 razy 7

  Co w tym dziwnego? Odejmijcie dopłatę z tytułu MDM oraz prowizję banku za obowiązkowy kredy i wyjdzie realna cena m2 nowego mieszkania. Firmy budowlane też nie raz chwaliły się marżą 30% na metrze. Przez to wszystko ceny m2 są sztucznie wywindowane. Skończy się MDM, wejdą na rynek mieszkania z Mieszkanie+, ceny się urealnią, a masa ludzi zostanie z kredytami na lata, jak ci z boomu lat 2008-2010.

 • krark

  Oceniono 15 razy 7

  Program "Mieszkanie +" jest OK, z tym, że nie powinien zawierać opcji wykupu. Najemca "mieszkania +" jesli chce dojść do własności powinien załatwić tę sprawę na wolnym rynku, zwalniając tańsze mieszkanie na wynajem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX