Pierwsze Mieszkania Plus. Trzypokojowe nawet za... 600 zł miesięcznie

Pojawiły się pierwsze dane dotyczące kosztów wynajmu lokali w ramach programu Mieszkanie Plus. Można oszczędzić niemal 50 proc.

Już w grudniu do mieszkańców Jarocina trafi pierwsza pula lokali w ramach programu Mieszkanie Plus. Na lokum w niższej od rynkowej cenie może liczyć w pierwszym okresie 108 rodzin. Później ma być ich nawet do 366.

Jak podaje Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 55 m2, wynajęte w ramach programu, ma kosztować 11-12 zł (605 - 660 zł). Najem w lokalach dostępnych na wolnym rynku sięga w Jarocinie nawet ok. 1100 zł. Wprowadzenie się do kawalerki dofinansowanej przez państwo to wydatek rzędu 390 złotych.

Mieszkanie Plus w stolicy

Dziś ujawniono też jak miałby wyglądać projekt Mieszkanie Plus w stolicy. Aż 8000 lokali miałoby powstać na peryferiach Ursynowa. Niższy koszt najmu ma zapewnić przekazanie działki pod budowę przez skarb państwa. Za inwestycję odpowiadać będzie BGK Nieruchomości - spółka zależna Banku Gospodarstwa Krajowego, której zadaniem jest wspieranie rozwoju gospodarczego kraju i podnoszenie jakości życia Polaków.

Cena najmu mieszkania w Warszawie będzie prawdopodobnie wyższa. Beata Szydło ogłaszając uruchomienie programu szacowała go na maksymalnie niecałe 20 zł/m (z opcją wykupu). 

Stawki dla programu Mieszkanie Plus poznaliśmy w wakacje. Dla poszczególnych województw i miast są różne.

Podzielono je też na kategorie – z możliwością wykupu mieszkania na własność po 30 latach, i bez niej. W obu przypadkach są one wyraźnie niższe od rynkowych.

Dla przykładu, w Warszawie maksymalny czynsz z opcją wykupu ma wynosić 19,18 zł za metr kwadratowy, czyli za 50-metrowe mieszkanie będzie to 959 zł. W Gdańsku 15,50 zł (775 zł za 50 metrów), w Rzeszowie 13,46 zł za metr kwadratowy (673 zł za 50 metrów), a w Katowicach 14,68 zł za metr (734 zł za 50-metrowe mieszkanie). Stawki w największych miastach są oczywiście znacznie wyższe niż w samych województwach – na przykład w mazowieckim to 12,24 zł za metr. Niższy będzie też czynsz za mieszkanie bez opcji wykupu.

Do tych stawek trzeba oczywiście jeszcze dodać opłaty eksploatacyjne, a w przypadku mieszkania z opcją wykupu miesięczną ratę – wysokości tych rat także znalazły się w projekcie rozporządzenia (np. w Warszawie to 5,75 zł/m kw.), wraz z maksymalną ceną za 1 m kw. mieszkania na wynajem. Propozycje stawek za wynajem to kwoty wyraźnie niższe od rynkowych, bo jak podaje resort, w stolicy wynoszą one średnio 42 zł za metr, a w Krakowie 38 zł.

BGK Nieruchomości informuje, że do tej pory do programu Mieszanie Plus przystąpiły 63 gminy. W lipcu Ministerstwo Rozwoju zapewniało, że trwają prace przygotowawcze nad ponad 10 tys lokali w ok. 20 miastach. Budowa lokali trwa w kilku miastach: Jarocinie, Wałbrzychu, Gdyni, Pruszkowie, Białej Podlaskiej. 

***

Więcej o: