Spółka jednego z najbogatszych Polaków zniknie z warszawskiej giełdy

Synthos, spółka jednego z najbogatszych Polaków Michała Sołowowa znika z warszawskiej giełdy. Sołowow, który jest jej głównym akcjonariuszem, właśnie ogłosił wezwanie do sprzedaży pozostałych akcji.

Kontrolowana przez kieleckiego biznesmena firma inwestycyjna FTF Galleon ogłosiła dziś wezwanie do sprzedaży ponad 496 mln akcji (ponad 37,5 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy), czyli wszystkich, które nie są obecnie w jego posiadaniu. Jeśli skupi cały pakiet (głównie od funduszy inwestycyjnych), wycofa spółkę z parkietu. 

Największy europejski producent polistyrenu i kauczuków emulsyjnych warty jest, według aktualnej wyceny giełdowej ponad 6,3 mld zł. Michał Sołowow posiada pakiet o wartości ok. 4 mld zł (62,5 proc. głosów na walnym).

Spółka ma zakłady w Oświęcimiu, Nowej Sarzynie i Woli Krzysztoporskiej, a także w czeskich Kralupach, francuskich Ribécourt i Wingles oraz w Bredzie w Holandii.

Czytaj też: Ranking 100 najbogatszych Polaków. Sporo miliarderów. 

Przyjmowanie zapisów do sprzedaży akcji rozpocznie się 17 listopada. Za każdą kupujący będzie płacił 4,78 zł.

Ulubieniec inwestorów

Synthos był w ostatnich latach jednym z ulubieńców inwestorów giełdowych, co widać na poniższym wykresie od początku jej notowań. Jedna akcje firmy, jeszcze w 2009 roku kosztowała w okolicach 20 groszy, w czwartek było to 4,79 zł. Działo się tak przede wszystkim dlatego, że firma miała solidne wyniki finansowe i hojnie dzieliła się zyskiem z udziałowcami.

Kurs SynthosaKurs Synthosa Fot. Dom Maklerski BDM SA.

Kolejna spółka znika z giełdy

Synthos to już kolejna spółka Michała Sołowowa, która znika z giełdy. Wcześniej wycofał z niej producenta podłóg drewnianych Barlinek i armatury sanitarnej Rovese (dawny Cersanit), a udziały w Echo Investment (nadal notowana na GPW) sprzedał.

W tym roku z warszawskiego rynku zniknęły też dwie inne znaczące firmy, Integer oraz InPost, których głównym udziałowcem był biznesmen Rafał Brzoska.

Michał Sołowow z majątkiem wycenianym na 11,8 mld zł zajmuje 2. miejsce na liście 100 najbogatszych Polaków magazynu Forbes.

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o: