Xbox One X już w naszych rękach. 9 rzeczy, które musisz wiedzieć o najpotężniej konsoli na świecie

Daniel Maikowski
Najnowsza konsola Microsoftu już 7 listopada trafi na sklepowe półki. My mieliśmy okazje przyjrzeć się jej z bliska jeszcze przed premierą. Oto wszystko, co musicie wiedzieć o Xboksie One X.

Z konsolą Xbox One X spędziłem ostatni tydzień. To zbyt krótko, aby poznać wszystkie zalety i wady tego urządzenia, ale wystarczająco długo, aby podzielić się pierwszymi wrażeniami i odpowiedzieć na kilka pytań, które z pewnością nurtują wielu graczy. 

Xbox One XXbox One X fot. Daniel Maikowski

1) Czym Xbox One X różni się od "zwykłego" Xboksa One?

Odpowiedzią na to pytanie jest wydajność. Microsoft nie bez powodu określa swoje urządzenie mianem "najpotężniejszej konsoli na świecie". Układ graficzny w konsoli Xbox One X dysponuje mocą aż 6 teraflopów. Dla porównania, w przypadku PS4 Pro jest to 4,2 teraflopa, a w przypadku Xboksa One S "zaledwie" 1,23 teraflopa.

Dobrze, ale jak te teraflopy przekładają się na rozgrywkę? Większa moc oznacza, że twórcy gier mogą pozwolić sobie na "fajerwerki", o których w przypadku standardowej wersji Xboksa One mogli jedynie pomarzyć. Mówimy tu o wyższej rozdzielczości (4K), bardziej nasyconych kolorach (HDR), płynniejszej animacji czy lepszych teksturach.

Xbox One XXbox One X fot. Daniel Maikowski

2) Czy każdą grę uruchomimy w rozdzielczości 4K i 60 klatkach na sekundę?

Nie. To, czy dana gra wykorzysta dodatkową moc obliczeniową konsoli Microsoftu zależy od jej twórców. Logo Ulepszona dla Xbox One X na pudełku z grą oznacza, że twórcy dołożyli starań, aby zoptymalizować ją pod kątem tego urządzenia.

Ta optymalizacja nie zawsze oznacza jednak to samo. Dla przykładu, Forza Motorsport 7 uruchamia się na Xbox One X w natywnej rozdzielczości 4K i 60 klatkach na sekundę. Assassin's Creed: Origins również posiada dedykowany tryb 4K, ale jedynie w 30 FPS. Podobnie jest w przypadku gier Rise of Tomb Raider czy Śródziemie: Cień Wojny.

Tak jak wspomniałem - wszystko zależy tu od dewelopera. Już teraz widać, że na nowej Microsoftu najlepiej prezentują się gry, które są dziełem producentów związanych z Microsoft Game Studios (Gears of War 4, Quantum Break czy wspomniana Forza) W przypadku gier third-party jest różnie. Zresztą, podobną sytuację mamy w przypadku PlayStation 4, gdzie gry studia Naughty Dog, związanego bezpośrednio z Sony Interactive Entertainment, prezentują się znacznie lepiej niż te od np. Ubisoftu czy EA.

Gears of War 4Gears of War 4 fot. Daniel Maikowski

3) Które gry wyglądają lepiej na nowej konsoli Microsoftu?

Pełną listę gier oznaczonych etykietką Ulepszona dla Xbox One X można znaleźć w tym miejscu. Oto najważniejsze tytuły, które zaoferują graczom dodatkową jakość:

 • Assassin's Creed: Origins
 • Call of Duty: WWII
 • Fallout 4
 • Far Cry 5
 • FIFA 18
 • Forza Motorsport 7
 • Gears of War 4
 • Śródziemie: Cień Wojny
 • Titanfall 2
 • Rise of the Tomb Raider
 • Wiedźmin: Dziki Gon


Warto zaznaczyć, że nie wszystkie gry zostaną ulepszone już w dniu premiery nowej konsoli Microsoftu. W niektórych przypadkach (FIFA 18, Forza Motorsport 7, Gears of War 4) patche poprawiające grafikę są już gotowe. Na inne przyjedzie nam poczekać.

Miałem okazję zagrać w kilka ulepszonych gier dla Xbox One X i mogę potwierdzić, że zmiany są widoczne, choć w wielu przypadkach mówimy o detalach, a nie o graficznej rewolucji. Forza 7 uruchomiona w natywnym 4K i 60 klatkach na sekundę momentami zapiera dech w piersiach. Gears of War 4 jest jeszcze bardziej dynamiczne i płynne. Xbox One X tchnął również nowe życie w Quantum Break, która w dniu swej premiery nie oferowała nawet rozdzielczości Full HD (gra uruchamiała się wówczas w 720p).

Xbox One XXbox One X fot. Daniel Maikowski

4) Co z posiadaczami starszych telewizorów?

Xbox One X pokaże pełnię swoich możliwości tylko wtedy, gdy podłączymy urządzenie do telewizora 4K UHD (najlepiej ze wsparciem dla HDR). Sam Microsoft podkreśla jednak, że konsola będzie współpracować również ze starszymi telewizorami. Co więcej, niektóre gry posiadają specjalne tryby 1080p z lepszymi teksturami i zwiększoną płynnością animacji. Taki tryb zaoferuje m.in. AC: Origins i Rise of Tomb Raider.

To jednak wciąż tylko półśrodki. Miałem okazję testować konsolę Microsoftu zarówno na moim wysłużonym telewizorze LCD Full HD, jak również na dostarczonym do testów przez firmę LG modelu OLED C7 (z rozdzielczością 4K i obsługą HDR). Różnica w jakości obrazu jest kolosalna. W mojej opinii podłączanie Xboksa One X do starszego telewizora zwyczajnie mija się z celem. W takiej sytuacji zdecydowanie lepszym pomysłem jest kupno tańszego wariantu konsoli, czyli Xboksa One S.

Forza 7Forza 7 fot. Daniel Maikowski

5) Czy Xbox One X to również szybsze wczytywanie poziomów w grach?

Microsoft w oficjalnych komunikatach twierdzi, że tak, ale ja absolutnie nie odczułem tego podczas rozgrywki. Powiem więcej, mam wrażenie, że w przypadku niektórych gier poziomy wczytywały się nawet dłużej niż w przypadku Xboksa One S.

To właśnie dysk twardy jest w mojej opinii największą bolączką tej konsoli. Znajdziemy tu standardowy dysk HDD (5400 rpm) o pojemności 1 TB. Szkoda, że najpotężniejsza konsola na świecie nie została domyślnie wyposażona w szybki dysk SSD, który z całą pewnością znacznie przyspieszyłby czas wczytywania się gier. Z drugiej strony, zdaję sobie sprawę, że ta decyzja wpłynęłaby na cenę urządzenia, która i tak nie jest niska.

Assassin's Creed: OriginsAssassin's Creed: Origins fot. Daniel Maikowski

6) Czy napęd w konsoli Xbox One X obsługuje płyty Blu-ray 4K (UHD)

Tak, ale należy pamiętać, że również tańsza wersja konsoli (Xbox One S) umożliwia oglądanie filmów na płytach Blu-ray 4K. W przypadku nowego Xboksa bonusem jest natomiast wsparcie dla technologii dźwięku przestrzennego Dolby Atmos. 

Warto również dodać, że Xbox One X nie tylko odtwarza materiały w jakości 4K UHD, ale pozwala również na nagrywanie materiałów z rozgrywki w tej rozdzielczości.

7) Jak Xbox One X prezentuje się z bliska? Jakimi podzespołami dysponuje?

Pod względem wizualnym, nowej konsoli jest zdecydowanie bliżej do Xboksa One S niż do Xboksa One, którego złośliwi określali mianem "magnetowidu". Konsola jest całkiem kompaktowa, choć przy tym dosyć ciężka (3,6 kg). 

Na przednim panelu konsoli znajdziemy podświetlany przycisk uruchamiania konsoli, napęd optyczny, przycisk parowania z kontrolerem oraz jeden port USB 3.0.

Z tyłu znajdziemy dwa kolejne porty USB, 2 złącza HDMI (1 wyjście HDMI 2.0b, 1 wejście HDMI 1.4b), wyjście dźwięku cyfrowego, port IR oraz Ethernet. Warto dodać, że podobnie jak Xbox One S, nowa konsola Microsoftu nie posiada zewnętrznego zasilacza, który inżynierom z Redmond udało się ponownie zmieścić w konsoli.

W pudełku z konsolą oprócz samego urządzenia znajdziemy bezprzewodowy kontroler, przewód zasilający, kabel HDMI (zgodny ze standardem 4K), a także wersje próbne usług Xbox Live Gold oraz Xbox Games Pass.

Tak prezentuje się pełna specyfikacja konsoli:

 • Procesor: 8 rdzeni (2,3 GHz)
 • Grafika: 1,172 GHz, 40 jednostek obliczeniowych, 6 teraflopów
 • RAM: 12 GB GDDR5 (326 GB/s)
 • Dysk: 1 TB HDD (5400 rpm)
 • Napęd: Blu-ray 4K UHD
 • Zasilacz: 245W (wewnętrzny)
 • Wymiary: 299,97 x 239,77 x 59,94 mm)

Xbox One XXbox One X fot. Daniel Maikowski

8) Kiedy Xbox One X trafi do sklepów? Ile będzie kosztować konsola?

Konsola trafi do sprzedaży już 7 listopada. Rekomendowana cena urządzenia to 2 199 zł. Dla porównania, mniej wydajny Xbox One S kosztuje obecnie około 1 149 zł. W przypadku konkurencyjnych urządzeń Sony ceny kształtują się następująco:

 • PlayStation 4 Slim - około 1 249 zł
 • PlayStation 4 Pro - około 1 699 zł

Microsoft twierdzi, że za wspomniane 2 199 zł otrzymujemy potężną maszynę do gier, która swoją wydajnością dorównuje pecetowi za 5 000 zł. Do tej deklaracji podchodzę z pewnym dystansem, co nie zmienia faktu, że Xbox One X potrafi naprawdę sporo.

Xbox One XXbox One X fot. Daniel Maikowski

9) Czy warto kupić Xboksa One X?

W tym momencie trudno jest mi udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Xbox One X to zdecydowanie najpotężniejsza konsola na rynku, ale to nie oznacza wcale, że odniesie sukces. Lista gier, które w niedalekiej przyszłości mają wykorzystywać dodatkową moc obliczeniową jest imponująca, ale - póki co - mogłem przetestować zaledwie kilka z tych tytułów. To, co udało mi się zobaczyć na przykładzie Forza Motorsport 7, Gears of War 4 czy Halo 5 jest obiecujące. Ale trudno mi jest ocenić w pełni potencjał tego urządzenia na podstawie 3 czy 4 przetestowanych gier.

Xbox One X potrzebuje również gier na wyłączność. Nie jest tajemnicą, że Microsoft ma problemy ze zdobywaniem ekskluzywnych tytułów. Na tym polu gigant z Redmond przegrywa z Sony. Wystarczy spojrzeć choćby na ostatnie targi Paris Game Week.

Wracając do postawionego wcześniej pytania. Jeśli jesteś wielbicielem marki Xbox, posiadasz telewizor 4K i zależy ci na dodatkowych graficznych fajerwerkach, to nowa konsola Microsoftu nie powinna cię rozczarować. Jeśli myślisz o Xboksie One X, jako alternatywie dla peceta do gier, to wstrzymaj się z decyzją o zakupie do momentu, w którym w sieci pojawią się benchmarki pokazujące, co tak naprawdę potrafi ten sprzęt, a lista gier z logo Ulepszona dla Xbox One X wydłuży się do kilkudziesięciu pozycji.

Jeśli graficzne wodotryski nie są dla ciebie priorytetem lub nie masz w domu telewizora 4K, to rozważ raczej kupno Xboksa One S lub PlayStation 4 Slim. To naprawdę przyzwoite konsole do gier, które są przy tym znacznie tańsze od Xboksa One X.

***

Konsolę Xbox One X oraz gry do testów udostępniła nam firma Microsoft.

Telewizor LG OLED C7 do testów udostępniła nam firma LG.

Co łączy smartfony z chińską propagandą komunistyczną?

Więcej o: