Możliwy atak na pracowników Ministerstwa Obrony Narodowej. Otrzymywali SMS z dziwnym linkiem

Robert Kędzierski
Niebezpiecznik informuje o możliwej próbie ataku na pracowników MON. Reakcja służb była natychmiastowa.

Jak informuje Niebezpiecznik możliwe, że ktoś próbował zaatakować smarfony, z których korzystają pracownicy Ministerstwa Obrony Narodowej. Otrzymali oni ostrzeżenie od Centrum Koordynacyjnego Reagowania na Incydenty Komputerowe. Z treści komunikatu wynika, że może chodzić o próbę wyłudzenia danych lub przełamania zabezpieczeń za pomocą wiadomości SMS zawierającej link do szkodliwego oprogramowania. 

Niebezpiecznik przypuszcza, że w przypadku tego incydentu ktoś mógł skłaniać pracowników MON do zainstalowania aplikacji podszywającej się pod mało znany komunikator Boo. Z analizy wynika bowiem, że treść wiadomości rozsyłanej za pomocą SMS-ów mogła zostać zmanipulowana. To sugerowałoby celowy atak na pracowników.  

Możliwe też, że ktoś z pracowników Ministerstwa pobrał aplikację Boo i pozwolił jej uzyskać dostęp do książki adresowej. Chociaż aplikacja pochodzi z Chin i nie jest uznawana za szpiegującą, to może zachowywać się agresywnie. W konsekwencji inni pracownicy MON dostali zaproszenia do pobrania programu. To z kolei byłoby dowodem na to jak łatwo za pomocą powszechnie dostępnej aplikacji podjąć próbę inwigilacji pracowników MON. 

Czytaj też: Najbardziej wyrafinowany atak w historii. Intrygujące szczegóły. 

Tym razem jednak czujność centrum reagowania na incydenty komputerowe pozwoliła błyskawicznie wyłapać zdarzenie. A właśnie tego typu niewinnie wyglądające wiadomości SMS otwierają hakerom drogę do penetrowania sieci firm i organizacji.

Zaledwie dwa tygodnie temu Antoni Macierewicz informował o udaremnionej próbie ataku na Polskę ze strony cyberprzestępców z Rosji. Nie można więc dziwić się, że wszelkie incydenty związane infrastrukturą lub pracownikami ważnymi dla interesu państwa są traktowane poważnie. Między innymi z uwagi na nieustanne próby ataku już w 2013 roku podjęto decyzję o stworzeniu specjalnego oddziału wojsk cybernetycznych. 

Warto przypomnieć, że w zeszłym roku doszło do cyberataku na polski sektor bankowy. Nieznani sprawcy, najpewniej powiązani z wywiadem obcych państw, uzyskali dostęp do części systemów informatycznych niektórych polskich banków.

Więcej o:
Komentarze (57)
Możliwy atak na pracowników Ministerstwa Obrony Narodowej. Otrzymywali SMS-y z dziwnym linkiem
Zaloguj się
 • evergreen111

  Oceniono 30 razy 28

  Gdybym był ruskim agentem, działałbym DOKŁADNIE TAK, JAK SZALONY ANTEK!

 • japka_putina

  Oceniono 24 razy 20

  Kontrolę nad MON można łatwo przejąć wciskając naszym bohaterom aplikację do odmawiania różańca na smartfonie. Który by tego nie pobrał?

 • wwim

  Oceniono 10 razy 10

  A ja słyszałem, że w tym linku była bomba termobaryczna i dwie przeterminowane parówki......

 • kuba161048

  Oceniono 7 razy 7

  Obsesyjny facet z urojeniami i omamami prześladowczymi po prostu wariat.

 • wawiak57

  Oceniono 6 razy 6

  Może to Maliniak chciał porozmawiać z Antkiem.

 • kruk6666

  Oceniono 5 razy 5

  Atak andronów?.

 • justas32

  Oceniono 5 razy 5

  To atak na Polskę - bua ha ha ha ha. Ale barany ...

 • gosiek55

  Oceniono 4 razy 4

  pewnie uchodżcy,,,,,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX