Otrzymałeś takiego SMS-a? Pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj. To przekręt, za który możesz słono zapłacić

Wiadomość SMS do złudzenia przypominająca wysyłaną od operatorów może spowodować, że odruchowo będziemy chcieli zadzwonić na numer, z którego przyszła. To jednak pułapka i może nas sporo kosztować.

Jak informuje serwis Niebezpiecznik.pl, do jednego z czytelników dotarła podejrzana wiadomość SMS o treści:

Już jestem! Numer podany jako nadawca SMSa skonczyl rozmawiac. Mozesz oddzwonic. Wiadomosc jest bezplatna, wyslana przez Operatora

Fałszywa wiadomość SMSFałszywa wiadomość SMS fot. Niebezpiecznik.pl

Do złudzenia przypomina ona standardową wiadomość wysyłaną przez operatorów komórkowych.

Wystarczy jednak zwrócić uwagę na numer do oddzwonienia, który zaczyna się na +53. Okazuje się, że wykonując wspomniane połączenie dodzwonimy się na Kubę, a minuta takiego połączenia według ostatniej strefy roamingowej będzie nas kosztować nawet 13 złotych netto. Jak podaje Niebezpiecznik.pl na tym właśnie może zarabiać oszust, otrzymując wynagrodzenie od każdej minuty połączenia.

Czytaj też: To była międzynarodowa grupa przestępcza. Kusiła wysokimi zyskami, oszukała w Polsce ponad 100 osób

Należy zatem bacznie zwracać uwagę na numer, z którego przychodzą wiadomości SMS i przede wszystkim zachować daleko idącą ostrożność. Może się zdarzyć, że będziemy chcieli odruchowo oddzwonić, a na naszym bezrefleksyjnym zachowaniu ktoś zarobi. Niestety podobnych oszustw (z wykorzystaniem wiadomości SMS i MMS) może być w przyszłości więcej.

Co łączy smartfony z chińską propagandą komunistyczną?

Więcej o: