Zaskakująca zmiana. Windows 10 nie jest już najpopularniejszym systemem operacyjnym wśród graczy

Najnowsze dane z ankiety Steam są co najmniej zaskakujące. Najświeższy system operacyjny sporo stracił i nie jest już najpopularniejszym OS-em. Okazuje się, że wszystkiemu winni są Chińczycy.

Windows 7 w dalszym ciągu jest najpopularniejszym systemem operacyjnymi na świecie i nic nie wskazuje na to, by miało się to w najbliższym czasie zmienić. Wśród graczy sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej - od kilku miesięcy liderem jest Windows 10. 

Najnowszy OS od Microsoftu zaliczył jednak potężny spadek w ankiecie Steam. W październiku udziały Windowsa 10 (64 bit) zmalały z 46,97 do 28,81 proc. Tymczasem ogromny wzrost zanotował 8-letni już Windows 7 (64 bit). Udziały "Siódemki" urosły z 42,45 do 64,90 proc.

Tym samym oba systemy ponownie zamieniły się miejscami, choć pozycja "Dziesiątki" na szczycie od miesięcy wydawała się niezagrożona. Na miejscu trzecim cały czas utrzymuje się 64-bitowy Windows 8.1 (3,15 proc.).

Powyższe wyniki są bardzo zadziwiające, jednak takie stan rzeczy wcale nie jest przypadkowy. Okazuje się, że za sprawą przetasowania na podium odpowiedzialni są gracze z Chin.

Spore zmiany zanotowano bowiem także wśród najchętniej wybieranych języków. W październiku na pierwszym miejscu uplasował się chiński uproszczony, którego używało aż 56,37 proc. graczy na świecie (wzrost o prawie 30 pkt proc.).

Oczywiście to efekt wzmożonej aktywności chińskich graczy, którzy masowo chwycili za myszki po premierze PlayerUnknown’s Battlegrounds. Ten tytuł rozchodzi się za Wielkim Murem jak świeże bułeczki.

Chińczycy z kolei bardzo niechętnie wybierają Windowsa 10. Niesamowicie popularny jest tam natomiast starszy Windows 7. Miliony graczy z tak dużego państwa musiały więc wpłynąć na statystyki ogólnoświatowe.

Wiele wskazuje jednak na to, że ranking ponowni się unormuje, a "Dziesiątka" niedługo wróci na swoją pozycję. Chiński rząd zamierza bowiem zablokować grę twierdząc, że podważa wartości kraju.

---

Co łączy smartfony z chińską propagandą komunistyczną?

Więcej o:
Komentarze (12)
Windows 10 nie jest już najpopularniejszym systemem operacyjnym wśród graczy. Wyprzedził go Windows 7
Zaloguj się
 • mrmouse

  Oceniono 9 razy 9

  To musi być mało zabawne, żyć w kraju w którym o sposobie życia nawet w drobnych sprawach decyduje partia. Ciekawe, że wielu Polakom też się coś takiego marzy, a pewna kroki zostały już nawet poczynione.

 • Witold Charewicz

  Oceniono 6 razy 6

  Pytanie czy to faktycznie zaskakujące. Przesiadkę z XP na W7 wspominam dobrze a z W7 na W10 conajwyżej jako tragedi nie ma*. System to kolejny krok w kierunku użytkowniko odporności. Poważna zmiana filozofii - OS ma być usługą, zbierać o nas dane "by się dopasować do potrzeb". Jasne, popularny i wszechobecny trend jednak nachalność idąca z tym w parze jest raczej odstręczająca.
  *to jeszcze kwestia urządzenia, czasem niezłe bagno się trafiło.

 • cenisz.dobre.dziennikarstwo

  Oceniono 4 razy 4

  "Windows 7 w dalszym ciągu jest najpopularniejszym systemem operacyjnymi na świecie"

  To jest nieprawda... Najpopularniejszym systemem na świecie jest... MINIX.
  Znajduje sie on w kodzie każdego procesora firmy Intel, wypuszczonego na przestrzeni kilku ostatnich lat. Jest on co prawda niedostepny dla użytkownika, ale jest to pełny system operacyjny, zawierajacy nawet serwer aplikacji Web. Jest on podstawą dla Intel Management Engine.

 • labeo

  Oceniono 2 razy 2

  Windows 10 jest rozczarowaniem. Jeśli chodzi o szybkość działania i stabilność to nie widzę różnicy w stosunku do 7. Natomiast 10 to porażka pod względem prywatności, możliwości ustawień i ... wyglądu. Przesiadłem się z 7 na 10, a przed powrotem powstrzymuje mnie tylko świadomość, że 7 niedługo nie będzie mieć wsparcia.

 • urwiss

  Oceniono 2 razy 2

  To straszne być właścicielem systemu operacyjnego którego popularność rynkową mierzy się ilością użytkowników steam. Zapewne większość małolatów zainstalowało Win 10 tylko dla DX12, innego powodu nie widzę.

 • spokojswiety

  Oceniono 1 raz 1

  Zgadzam się z przedmówcami. Windows 10 to kompletna porażka. Ciągłe wymuszone aktualizacje i wykładanie sprzętu, który nigdy się nie wiesza to wielka porażka Windows 10. Poza tym producenci laptopów i innych urządzeń które są starsze niż 1-2 lata nie wspierają użytkowników z przesiadką na Windows 10. Właściwie powinno się wymienić sprzęt na nowy i wtedy zainstalować Windows 10. Oby Linux i inne systemy się bardziej rozwinęły bo Windows nie idzie w dobrym kierunku. Dużym problemem jest bardzo słabe wsparcie Microsoftu dla użytkowników końcowych, a właściwie jego brak!

 • sacc77

  Oceniono 1 raz 1

  CZY KTOŚ WĄTPI W ROZSĄDEK CHIŃCZYKÓW?

 • rasta-mw

  Oceniono 1 raz 1

  Windows 7 to ostatni udany produkt firmy Microsoft. Tyle w temacie. Niestety przesiadłem sie na 10 i to był moment w którym powiedziałem dość i kupiłem maca.

 • jw0022

  0

  7 bo łatwiej spiratować

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX