To jedna z najbardziej przydatnych funkcji w iPhonie. Wkrótce może być dostępna na Androidzie

Daniel Maikowski
Wszystko wskazuje na to, że Google pracuje nad własną alternatywą dla funkcji AirDrop. Aplikacja File Go, bo o niej mowa, wkrótce może pojawić się w sklepie Google Play. Czekamy z niecierpliwością.

AirDrop jest technologią, której użytkownikom sprzętów Apple przedstawiać nie trzeba.  Pozwala ona na błyskawiczne i bezpieczne przesyłanie plików między znajdującym się blisko siebie urządzeniami, wykorzystując do tego komunikację Bluetooth oraz Wi-Fi.

To, co wyróżnia AirDrop na tle innych podobnych funkcji jest bezproblemowość. AirDrop po prostu działa i praktycznie nigdy nie zawodzi. Sam bardzo chętnie korzystam z tej funkcji i często przesyłam pliki między swoim iPhonem i MacBookiem. Dla porównania, zdarzało mi się również wysyłać pliki przez Bluetooth między smartfonem z Androidem i laptopem z Windowsem, co w wielu przypadkach okazywało się drogą przez mękę.

Google chce AirDropa

Dlaczego jednak piszę dziś o tej funkcji? Okazuje się, że Google pracuje nad aplikacją, która w przyszłości może stać się androidową alternatywą dla AirDropa. Konkretnie chodzi o aplikację File Go, która nie jest jeszcze dostępna w sklepie Google Play, ale znajduje się już w fazie zamkniętych testów beta.

File Go ma pozwalać na łatwe przesyłanie plików pomiędzy dwoma znajdującymi się blisko siebie urządzeniami z Androidem. Brzmi znajomo? Można sobie wyobrazić, że aplikacja ta może sprawdzić się świetnie jako platforma do przesyłania multimediów między smartfonem z Androidem, a coraz popularniejszymi Chromebookami.

Niestety File Go nie będzie działać aż tak "gładko", jak AirDrop. Przesłanie pliku będzie możliwe tylko wtedy, gdy aplikacja będzie uruchomiona na obydwu urządzeniach. 

W przypadku AirDropa sytuacja wygląda nieco inaczej. Funkcja ta jest bardzo mocno zakorzeniona w ekosystemie Apple'a, dzięki czemu możliwe jest przesyłania filmów, zdjęć, dokumentów oraz innych plików za pośrednictwem dowolnej aplikacji, która wspiera tę funkcję, nawet jeśli nie znajduje się ona na drugim urządzeniu.

Niewykluczone jednak, że podobna przyszłość czeka też File Go. Być może Google zdecyduje się domyślnie zaimplementować swoją alternatywę dla AirDropa w kolejnej wersji Androida. Wszystko zależy od tego, jak File Go przyjmie się wśród użytkowników.

Warto dodać, że już teraz użytkownicy Androida mogą w dość łatwy sposób wymienić pliki pomiędzy dwoma telefonami. Chodzi o funkcję Android Beam, która wykorzystuje technologię NFC. Aby nawiązać połączenie, należy zetknąć ze sobą urządzenia.

***

Co łączy smartfony z chińską propagandą komunistyczną?

Więcej o: