Wielka awaria znanej firmy hostingowej. Setki serwisów odciętych od sieci, w tym polskie

Robert Kędzierski
W czwartek od godzin rannych wiele polskich serwisów przestało działać. Przyczyną są problemy jednej z najpopularniejszych firm hostingowych w Europie, założonej przez Polaków. OVH wyjaśnia nam, co się stało.

Aktualizacja #2

Przed godziną 13 otrzymaliśmy kolejny komentarz od przedstawiciela firmy OVH.

Obecnie dostęp do usług został już częściowo przywrócony. W dalszym ciągu wszystkie zespoły w firmie są zaangażowane w rozwiązanie zaistniałej sytuacji.

Przeanalizowaliśmy wpisy użytkowników na portalach społecznościowych - spora część z nich twierdzi, że usługi OVH działają, część osób nadal ma jednak problemy. 

Aktualizacja

Przed godziną 11 część stron zaczęło działać. OVH nadal pracuje nad całkowitym usunięciem awarii.

***

Od godziny 7 rano w czwartek zaczęły napływać do naszej redakcji zgłoszenia o niedziałających serwisach internetowych. Nie działają serwisy takie jak wirtualnemedia.pl, pushpushgo.com, zaufanatrzeciastrona.pl, jakdojade.pl, joemonster.org, kwejk.pl, niezalezna.pl i wiele innych.

Wspólnym mianownikiem tych problemów jest korzystanie z usług firmy hostingowej OVH. Problemy są na tyle duże, że nawet strona firmy przestała odpowiadać.

Serwisy OVH nie działają od ranaSerwisy OVH nie działają od rana Fot. OVH.pl

Czytaj też: Czy ktoś mógłby tak po prostu wyłączyć cały internet? Tak, to możliwe. 

Specjaliści zajmujący się utrzymaniem ruchu opublikowali już mapę awarii. Jest globalna.

Poprosiliśmy o komentarz przedstawicieli francuskiej, ale założonej przez Polaków firmy. Uzyskaliśmy następujące wyjaśnienie.

Z uwagi na awarię części sieci szkieletowej OVH oraz niedostępność zasilania w centrum danych Strasbourg, część klientów OVH nie ma dostępu do usług zlokalizowanych w centrach danych w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Francji. Dostęp do usług jest możliwy w centrach danych: w Warszawie, Kanadzie oraz w centrum danych P19 Paryż - Francja. Pracujemy nad przywróceniem dostępu do usł.

Awaria jest więc spowodowana przez dwa nakładające się problemy: brak zasilania w centrum danych oraz awarię sieci szkieletowej. 

OVH otworzyła w zeszłym roku pod Warszawą swoje centrum danych. Jest to część sporej, bo liczącej 1,5 miliarda inwestycji. Tyle OVH, specjalizująca się w szeroko pojętym hostingu, zamierza wydać w ciągu najbliższych pięciu lat m.in. na budowę 10 centrów danych. Jest to możliwe pośrednio również dzięki nawiązaniu partnerstwa z KKR i TowerBrook Capital Partners. Fundusze inwestycyjne zdecydowały się wesprzeć francuskiego giganta kwotą 250 milionów euro.

Co łączy smartfony z chińską propagandą komunistyczną?