Elon Musk znów zaszokował świat. Tesla prezentuje dwa niezwykłe pojazdy. "Od 0 do 100 km/h w 1,9 sekundy"

Robert Kędzierski
Elon Musk zaprezentował dziś dwa nowe samochody Tesli. Półciężarówka Semi ma rozpędzać się "do setki" w 20 sekund, a sportowy Roadster ma być najszybszym dostępnym w ogólnej sprzedaży autem świata.

Dziś wczesnym rankiem czasu polskiego Elon Musk, właściciel motoryzacyjnej firmy Tesla, zaprezentował dwa nowe samochody, które wkrótce trafią do produkcji. 

Pierwszy to zapowiadana od miesięcy elektryczna ciężarówka Semi. Pojazd robi wrażenie nie tylko deklarowanymi osiągami, ale również wyglądem zewnętrznym i futurystycznym wnętrzem.

Tesla deklaruje, że jej 40-tonowa półciężarówka będzie zdolna rozpędzić się do "setki" w zaledwie 20 sekund. Pojazd bez naczepy miałby osiągać taką prędkość w 5 sekund. 

 

Równie imponująco zapowiada się zasięg pojazdu, który ma wynosić aż 800 km. Semi ma też umożliwiać szybkie naładowanie akumulatorów - potrzeba do tego 30 minut. 

Futurystyczna bryła i szoferka

Na uwagę zasługuje też dość wyjątkowy kształt pojazdu, który wyraźnie nawiązuje do tego, co znamy z modeli osobowych. We wnętrzu pojazdu znajdziemy futurystycznie wyglądające rozwiązania. Do sterowania pojazdu kierowca używa dwóch dużych tabletów, na których wyświetla się też obraz z zainstalowanych w pojeździe kamer.

Monitorują one otoczenie pojazdu zapewniając widoczność w tzw. martwym polu, czyli obszarze, którego normalnie kierowca ciężarówki nie jest w stanie obserwować. Oprócz kamer, w pojeździe znajdują się inne czujniki, z których dane czerpie autopilot. Navi ma bowiem mieć możliwość autonomicznego hamowania. Będzie też informować kierowcę o przekroczeniu linii wyznaczającej pas ruchu. Pomoże też utrzymać tor jazdy. 

Ważnym aspektem Semi są właściwości aerodynamiczne. Producent podkreśla, że współczynnik aerodynamiczny wynosi  0,36. Porównuje swój samochód do Bugatti Chiron, gdzie współczynnik wynosi 0,38.

Dostępność i cena

Semi można już rezerwować, wpłacając zaliczkę w wysokości 5000 dolarów. Produkcja półciężarówki ma ruszyć w roku 2020. 

Elon Musk komentując premierę, stwierdził, że wierzy iż jego ciężarówki staną się standardem w branży. Dodał, że korzystanie z tradycyjnych pojazdów spalinowych to "ekonomiczne samobójstwo".

Tesla Roadster 2 - szybszego auta nie kupisz

Druga premiera Tesli jest nie mniej ekscytująca. Elon Musk zaprezentował też najszybszy pojazd firmy - model Tesla Roadster. Miliarder twierdzi, że będzie to "najszybsze dostępne w regularnej sprzedaży auto na świecie". Do "setki" ma rozpędzać się w zaledwie 1,9 sekundy. 

Roadster 2 to de facto następca pierwszego pojazdu, jaki w ogóle powstał w Tesli. 

Samochód ma wyróżniać się zasięgiem, który wynosić ma aż 1000 km. Pomimo zamontowania w nim trzech silników, pojazd ma być czteroosobowy. Niezwykle nowoczesna bryła pojazdu może przybrać jeszcze bardziej sportowy kształt - szklany dach jest bowiem otwierany. 

Dostępność i cena

Cena Roadstera 2 jest adekwatna do jego osiągów - wynosi 200 tys. dol. Przypomnijmy, że najtańsze modeli elektrycznych Tesli kosztuje zaledwie 35 tys. dol.

Produkcja "wyścigówki" Tesli ma ruszyć w 2020 roku.

Plany Elona Muska wyglądają imponująco. Warto jednak przypomnieć, że Tesla nie wyrabia się z produkcją Modelu 3. I to naprawdę znacząco  - w trzecim kwartale Tesla wyprodukowała zaledwie 260 sztuk Modelu 3. Plan ogłoszony w lipcu zakładał produkcję na poziomie 1500 aut. Musimy więc liczyć się z tym, że terminy dostaw nowych modeli Tesli również ulegną przesunięciu. 

***

Więcej o: