Naciągacze znów zaatakowali. Masz nieodebrane połączenie z takiego numeru? Nie oddzwaniaj

Daniel Maikowski
Do Polski dotarła kolejna fala ataków ze strony naciągaczy, którzy dzwonią z zagranicznych numerów telefonu. Nie wolno odbierać takich połączeń, a tym bardziej oddzwaniać. Może się to skończyć wysokim rachunkiem.

Do naszej redakcji napływają zgłoszenia od zaniepokojonych czytelników, którzy skarżą się na tajemnicze telefony z "dziwnych" zagranicznych numerów. Połączenia te są wykonywane zazwyczaj w godzinach wieczornych lub nocnych. Niekiedy wielokrotnie.

Okazuje się, że te "dziwne" telefony to próba oszustwa, a ich odebranie lub - co gorsza - oddzwonienie na taki numer - skończy się wysokim rachunkiem za telefon. Ostrzega przed tym Urząd Komunikacji Elektronicznej, który tłumaczy, jak działają naciągacze.

Sprawa dotyczy metody oszukiwania użytkowników usług telefonicznych poprzez wykorzystywanie ich skłonności do oddzwaniania na nieodebrane połączenia. Takie połączenia przychodzą często w godzinach wieczornych i w nocy, co jest celowym działaniem, aby skłonić użytkownika do oddzwonienia.

Dziwne telefony z Afryki

Najczęściej na numer użytkownika dzwoni zagraniczny numer, często z "egzotycznych" krajów, których międzynarodowe numery kierunkowe rozpoczynają się od cyfr:

  • 243 - Demokratyczna Republika Konga
  • 225 - Wybrzeże Kości Słoniowej
  • 255 - Tanzania
  • 245 - Gwinea Bissau

Nieświadoma ofiara, która dokładnie nie policzy liczby cyfr w numerze, może mieć więc wrażenie, że dzwonił do niej ktoś z Warszawy (numer kierunkowy 22),  Płocka (24), czy też Siedlec (25). Jeśli oddzwonimy na jeden z takich numerów, to zostaniemy obciążeni przez operatora wysokimi kosztami jak za połączenia międzynarodowe.

Zdarza się również, że celowo połączenia te są wydłużane - np. w słuchawce użytkownikowi symulowany jest sygnał rozłączenia i jeżeli użytkownik nie rozłączy połączenia w aparacie (nie naciśnie czerwonej słuchawki) połączenie trwa nadal, co za tym idzie, operator nalicza dalej opłaty za to połączenie.

- ostrzega UKE.

Jak nie dać się nabrać?

Jak zwykle w takich sytuacjach, najlepszym sposobem na to, aby nie wpaść w sidła naciągaczy, jest nasza czujność. Jeśli nie spodziewacie się żadnego telefonu z zagranicy, a wyświetlany na ekranie smartfona numer wydaje się podejrzanie długi, to po prostu go nie odbierajcie, a tym bardziej nie oddzwaniajcie na ten numer.

Blokowanie numerówBlokowanie numerów fot. Daniel Maikowski

Jeśli te dziwne telefony stają się nagminne i uciążliwe, to można również zablokować  numer, aby połączenia z niego były automatycznie blokowane przez nasz smartfon.

W przypadku użytkowników iOS-a wystarczy wybrać ikonkę "i" przy połączeniu, a następnie kliknąć w pole "Blokuj tę osobę". W przypadku Androida również należy wejść w edycję, połączenia, a następnie wybrać pozycję "Dodaj do czarnej listy".

***

Co łączy SMS-y i alfabet Morse'a?

Więcej o: