Amerykanie nie będą używać dział magnetycznych. Stawiają na inną, bardzo groźną broń

Robert Kędzierski
Rozwijane od 12 lat działo magnetyczne nie trafi na wyposażenie amerykańskiego wojska. Wymagałoby zbyt kosztownych inwestycji. Ale Amerykanie nie składają broni. Dekada badań nad railgunem pozwoliła stworzyć coś niemal równie groźnego.

Railgun, czyli działo magnetyczne, to jedna z najbardziej niszczycielskich i nowatorskich broni, nad którą od 2005 roku trwają pracę w USA. I kiedy wydawało się, że od wprowadzenia jej do użycia dzieli nas już niewiele wojskowi podjęli bolesną decyzję - działo nie trafi na wyposażenie armii - podaje portal USNI News. 

Amerykańskie biuro Task & Purpose wyjaśnia, że pomimo zaawansowanych prac nd działem broń nie będzie dalej rozwijana. Stanie się tak z trzech powodów. Pierwszy to niespełnione oczekiwania dotyczące wydajności. Zakładano, że railgun będzie wystrzeliwał 10 pocisków na minutę, a wystrzeliwuje pięć. To znacząco mniej. Po drugie instalacja działa na istniejących okrętach wymagałaby gigantycznych inwestycji w celu zapewnienia odpowiedniej energii.

Railgun jest bowiem działem magnetycznym, jego innowacyjność polega na tym, że nie potrzebuje prochu. Pocisk wystrzeliwany z działa elektromagnetycznego musi dobrze przewodzić prąd. Włączenie zasilania generuje potężne pole magnetyczne, które wyrzuca pocisk z ogromną siłą.

Czytaj też: 9 okrętów, myśliwców i pocisków, którymi Donald Trump może szachować wrogów. 

Trzeci z problemów do kwestia mocowania railguna - opracowanie sposobu na przytwierdzenie broni do statku wymagałoby kolejnych badań i funduszy. A wydano już pół miliarda dolarów.

embed

Amerykanie nie zamierzają jednak ponosić tak gigantycznej straty, dlatego wyciągnęli z badań nad railgunem ile tylko się da. Dzięki temu na wyposażenie amerykańskiej armii trafią pociski, których używał railgun - HPV. Mają większą moc niszczycielską niż tradycyjny pocisk. Jeśli uda się poprawić jego zasięg to umieszczenie takiej broni w istniejących jednostkach nie powinno być już tak kosztowne jak w przypadku całego railguna. 

Więcej o: