Cyberprzestępcy znów polują. Powiadomienie o wizycie kuriera może zablokować twój komputer

Czas przedświątecznych zakupów w internecie. Idealna pora do wykorzystania naszej nieuwagi. I tu pojawia się najnowsza kampania cyberprzestępców. Ma postać wiadomości informujących o planowanej wizycie kuriera, który dostarczy nam zamówione towary.

O podejrzanych wiadomościach trafiających do skrzynek internautów informuje serwis Zaufana Trzecia Strona, który rozłożył ich zawartość na czynniki pierwsze. Do tej pory udało się ustalić, że cyberprzestępcy wykorzystują trzy szablony wiadomości o tytułach "Powiadomienie o planowanej wizycie kuriera", "Powiadomienie o nadejściu przesyłki" oraz "Wkrótce odwiedzi Cie kurier !".

W treści wiadomości znajdziemy numer przesyłki, który jest jednocześnie hasłem do otwarcia załączonego potwierdzenia jej wysłania. Jeśli zdecydujemy się dostać do wspomnianego pliku musimy się liczyć z zainfekowaniem komputera złośliwym oprogramowaniem typu ransomware (Vortex/Flotera). Zagrożenie szyfruje dyski i żąda okupu od użytkownika za odblokowanie dostępu do danych.

Czytaj też: Groźny cyberatak wymierzony w klientów 14 polskich banków. Oszuści mogą zyskać dostęp do konta

Przede wszystkim wiadomości z załącznikami zabezpieczonymi hasłem z miejsca należy traktować z daleko idącą rezerwą. Po drugie warto pamiętać, że to właśnie w takich gorących okresach zakupowych potencjalne zagrożenie ze strony cyberprzestępców może się nasilać, stąd dobrze zapisywać sobie wszystkie zakupy, sprawdzać numery przesyłek, a w ostateczności kontaktować się ze sklepami w celu weryfikacji korespondencji.

Co łączy SMS-y i alfabet Morse'a?

Więcej o: