To już oficjalne: "Shazam i jego utalentowany zespół dołączą do Apple"

To już pewne: Apple przejmuje Shazam. Firma oficjalnie potwierdziła zakup, a nieoficjalnie mówi się o dużych pieniądzach. Co dalej z niezwykle popularną usługą do rozpoznawania utworów muzycznych?

Plotki o kupieniu firmy odpowiedzialnej za aplikację do rozpoznawania muzyki Shazam pojawiły się w sieci już kilka dni temu. Jak zdradził wtedy TechCrunch, przejęciem brytyjskiej spółki miało być zainteresowane Apple.

Nieoficjalne informacje okazały się prawdziwe i teraz Apple już oficjalnie przyznał, że decyzja została podjęta.

Cieszymy się, że Shazam i jego utalentowany zespół dołączą do Apple. Od czasu premiery w App Store, Shazam konsekwentnie plasuje się w rankingu jako jedna z najpopularniejszych aplikacji na iOS.
Apple Music i Shazam w naturalny sposób łączy pasję do odkrywania muzyki i dostarczania doskonałych doznań muzycznych naszym użytkownikom

- powiedziało Apple cytowane przez CNBC.

Żadna z firm nie zdradziła kwoty transakcji, jednak Recode donosi, że Apple prawdopodobnie wyłożyło ok. 400 mln dolarów. Amerykanie i tak ubili więc dobry interes, bo wcześniej Shazam był wyceniany nawet na miliard dolarów.

Na razie nie wiadomo, co stanie się teraz z pobraną ponad miliard razy aplikacją. Można się jednak domyśleć, że producentowi iPhone'ów zależy na jeszcze większej integracji Shazam z własnymi usługami.

Od 2014 roku wyszukiwarka piosenek jest w zasadzie zintegrowana z wirtualną asystentką Siri. Na dodatek, dzięki partnerstwu Shazama i Snapa rozpoznawanie utworów od roku jest możliwe w komunikatorze należącym do drugiej z tych firm.

Apple od pewnego czasu zacięcie konkuruje ze Spotify i nowy nabytek z pewnością wykorzysta, aby walczyć o użytkowników jeszcze skuteczniej. Bardzo możliwe, że Amerykanie wbudują pełną funkcjonalność Shazama w Apple Music.

Byłoby to rozsądne posunięcie w czasach, gdy użytkownicy instalują coraz mniej aplikacji. Usługa muzyczna giganta z Cupertino mogłaby samodzielnie rozpoznawać, zapisywać, a następnie strumieniować użytkownikom utwory, których fragmenty "usłyszała" wcześniej.

Obawy może budzić los Shazama na urządzeniach z Androidem i "przenoszenie" utworów rozpoznanych przez usługę do aplikacji Spotify. Niestety na oficjalne informacje na ten temat będzie trzeba jeszcze trochę poczekać. Ja na razie brytyjska usługa działa bez zmian.

---

Co łączy SMS-y i alfabet Morse'a?