Wiemy, co najchętniej kupujemy tuż przed świętami na Allegro. Ale co tu robi to urządzenie?

Robert Kędzierski
Allegro opublikował raport dotyczący tego co kupowaliśmy w sieci tuż przed samymi świętami. Wyniki potwierdzają jeden bardzo istotny trend i przeczą śmierci wearables. Ciekawych wniosków jest więcej.

Okres przedświąteczny rozgrzewa statystki sklepów online do czerwoności. Swoje dane dotyczące naszych zachowań w tym okresie opublikował Allegro. Oto cztery wnioski, które można wysnuć analizując dane.

Gorączka świątecznych zakupów rusza w listopadzie

Polacy nie czekają ze świątecznymi zakupami do ostatniej chwili. Allegro zwiększenie ruchu odnotowuje stosunkowo wcześnie. Kiedy zatem zaczynamy kupować prezenty pod choinkę. Wyjaśnia to  Paweł Klimiuk, rzecznik Allegro.

W tym roku Polacy wcześniej niż zazwyczaj wyruszyli na świąteczne zakupy. Już w listopadzie odnotowaliśmy na platformie ponad 30 proc. więcej transakcji niż poprzednich miesiącach. Internetowe zakupy świąteczne potrwają niemal aż do Wigilii.

Wiemy też, jaki towar cieszy się największą popularnością w okresie świąt. 

W przypadku niektórych kategorii, zwłaszcza tych prezentowych, sprzedawcy mogą liczyć na trzykrotnie większe obroty, w porównaniu z pozostałymi okresami w roku. Tak jest w przypadku np. w kategorii zabawki czy perfumy.

- dodaje Klimiuk.

Najpopularniejsze kategorie na AllegroNajpopularniejsze kategorie na Allegro Fot. Allegro

Największym zainteresowaniem spośród wszystkich kategorii sprzedażowych, w
okresie od 14 listopada do 23 grudnia 2016 roku, cieszył się Dom i Zdrowie (29,3 proc. sprzedanych produktów w skali całej platformy), następnie Moda i Uroda oraz Dziecko. Wśród kupujących na Allegro większą grupę stanowią mężczyźni (53 proc.).

Polacy ubierają się na Allegro i szukają produktu, który ponoć umarł 

Raport Allegro dowodzi też trendu, który widoczny jest w innych badaniach. Polscy internauci szukają na Allegro ubrań - coraz częściej kupują odzież w w sieci, a nie w stacjonarnych sklepach. Najpopularniejszym słowem wpisywanym w wyszukiwarkę Allegro jest bowiem "sukienka".

Spośród 1,7 mld zapytań uwagę przykuwa pozycja numer trzy. Smartwatch wydaje się bowiem mało popularnym gadżetem, mającym opinię zbędnego konkurenta smartfona. Tymczasem wysoka pozycja w rankingu świadczy, że uznajemy go za interesujący prezent. W okresie świątecznym na Allegro sprzedaje się 930 smart-zegarków dziennie

Czego szukamy na AllegroCzego szukamy na Allegro Fot. Allegro

Wyszukiwarka Allegro jest również używana do porównania cen podczas wizyt w centrach handlowych. Użytkownicy najczęściej sprawdzają elektronikę, modę i produkty z kategorii Dom

Co sprzedaje się najlepiej na Allegro

Wysoka pozycja smartwatcha w wyszukiwaniu nie przekłada się na jego wysoką sprzedaż. Smartfony są 29 razy lepiej sprzedającym się towarem niż inteligentny zegarek. Nic nie przebije jednak lalek ani ozdób świątecznych. 

Co najlepiej sprzedaje się na Allegro przed świętamiCo najlepiej sprzedaje się na Allegro przed świętami Fot. Allegro

Xiaomi depcze gigantom po piętach. 

Jakie telefony cieszą się największym zainteresowaniem kupujących? W ub. roku zestawienie sprzedaży otwierał Samsung, przed modelami Apple. Jeszcze dwa lata temu równie chętnie, co smartfony z “jabłkiem” kupowaliśmy, modele Nokii. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku triumfować będzie Xiaomi. W pierwszych dwóch tygodniach listopada stanowiły aż 36 proc. wszystkich telefonów sprzedanych za pośrednictwem platformy. Średnia cena najpopularniejszego modelu Xiaomi Redmi 4X wyniosła 582 zł.

Najpopularniejsze smartfonyNajpopularniejsze smartfony Fot. Allegro

Tablety już nie są modne

Z danych Allegro jasno wynik, że coraz mniej interesujemy się tabletami. W 2014 roku, tuż przed świętami, na Allegro kupiono ponad 123 tys. sztuk tabletów. W tym roku sprzedaż jest aż o 82 proc. mniejsza. 

Nieśmiertelny hit świąt

A jaki sprzęt AGD/RTV Polacy kupują przed świętami? W 2015 i 2016 roku był
to… odkurzacz. Po części ma to związek z zapowiedziami, a następnie ze
zmianami w unijnym prawie, które obecnie zakazują sprzedaży odkurzaczy o mocy
większej niż 900 W. W 2015 i 2016 roku przed Bożym Narodzeniem sprzedawały
się średnio 2 odkurzacze na minutę. W ubiegłym roku w tej kategorii popularne
były także szczoteczki elektryczne, przenośne głośniki i golarki.

Szacunkowa wartość towarów sprzedawanych za pomocą Allegro to 13 mld zł rocznie. 

Więcej o: