Zdradził sekrety USA, uciekł do Rosji. Teraz prezentuje wyjątkową aplikację chroniącą prywatność

Robert Kędzierski
Edward Snowden, były pracownik agencji wywiadowczej NSA, zaprezentował wyjątkową aplikację. Ma ochronić prywatność użytkownika. I to w sposób zupełnie inny niż można by to sobie wyobrazić.

Haven to aplikacja mająca podnieść poziom bezpieczeństwa użytkownika zaprezentowana właśnie przez Edwarda Snowdena, Freedom of the Press Foundation i Guardian Project.

Czytaj: Smartfon można zmienić w kamerę monitoringu. Za darmo. 

W odróżnieniu od wielu narzędzi mających chronić użytkownika w sieci dzieło Snowdena pomaga chronić prywatność w świecie fizycznym. Smartfon zostaje bowiem zmieniony w narzędzie monitorujące. Wykryje wszelkie próby ingerowania w nasze otoczenie. Haven wykryje, gdy ktoś wejdzie do pokoju, otworzy torbę, zacznie przeszukiwać przemieszczenie. Do analizy otoczenia wykorzystuje bowiem sensory wbudowane w smartfon.

Aplikacja Haven wykryje próbę włamaniaAplikacja Haven wykryje próbę włamania Fot. https://guardianproject.github.io/haven/

Akcelerometr wykryje ruch telefonu lub jego wibracje. Kamera wychwyci ruch. Mikrofon pozwoli przechwycić wszelkie podejrzane dźwięki. Monitorowany jest nawet poziom baterii urządzenia, by zaalarmować właściciela, gdy zostanie ono odłączone do prądu. Twórcy zalecają, by Haven zainstalować na smartfonie monitorującym, a powiadomienia odbierać na drugim urządzeniu.

Wyobraź sobie, że masz psa stróżującego, który mógłby powiedzieć co wydarzyło się w twoim pokoju hotelowym, gdy cie w nim nie było. Haven jest rodzajem świadka, który tworzy zapis wszystkiego co miało miejsce.

 - wyjaśnił Snowden magazynowi Wired podczas szyfrowanej rozmowy przeprowadzonej z Moskwy. 

W zbliżony sposób działa aplikacja Alfred. Ma ona wbudowaną funkcję czujnika ruchu - wysyła powiadomienia, jeśli w obserwowanym kadrze pojawi się jakaś osoba, albo przedmiot. 

Slajd z prezentacji na temat PRISM pokazujący kolejność przystępowania uczestników do programuSlajd z prezentacji na temat PRISM pokazujący kolejność przystępowania uczestników do programu fot. Twitter

Edward Snowden to były pracownik amerykańskiej agencji wywiadowczej  NSA. Od 2013 roku ujawnił szereg projektów amerykańskich służb wymierzonych w prywatność zwykłych obywateli. Najbardziej kontrowersyjnymi projektami NSA, których istnienie zdradził Snowden, są projekty MUSCULAR i PRISM. 

Aplikacjaj Haven jest dostępna w wersji beta w sklepie Play