Ważna zmiana w przepisach meldunkowych wchodzi w życie za kilka dni. Co trzeba zrobić?

Robert Kędzierski
Od 1 stycznia 2018 roku zmienia się sposób w jaki możemy się zameldować i wymeldować. Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło też aplikację mObywatel.

Wypełnienie obowiązku meldunkowego od 1 stycznia 2018 roku będzie łatwiejsze. Zgodnie z decyzją Sejmu podjętą w sierpniu, w życie wchodzą bowiem nowe przepisy. Umożliwiają one zameldowanie się i wymeldowanie za pośrednictwem internetu. 

Usługa o nazwie E-meldunek będzie dostępna dla wszystkich tych, którzy mają aktywny Profil Zaufany. Do jego wygenerowania potrzebna jest wizyta w urzędzie Skarbowym, oddziale ZUS lub w placówce Poczty Polskiej. Sprawę można też załatwić za pomocą bankowości elektronicznej. 

To nie jest jednak jedyna zmiana. Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło już  usługę zdalnego zamawiania odpisów aktów stanu cywilnego. 

mObywatel już dostępny (w wersji beta)

Tuż przed świętami Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło też aplikację mObywatel. Jak na razie w wersji beta. Umożliwia ona jednak osobom posiadającym profil zaufany na posługiwanie się smartfonem do weryfikowania tożsamości. 

Aplikacja może też być przydatna w codziennych sytuacjach - w bezpieczny sposób wyświetli na przykład nasz numer PESEL, serię i numer dowodu. mObywatel jest chroniony hasłem - bez jego podania nie da się uruchomić aplikacji. Nie pozwoli też ona na wykonanie zrzutu ekranu - możemy mieć więc pewność, że nawet złośliwa aplikacja, która dostanie się na nasze urządzenie nie zdobędzie danych. Wkrótce aplikacja pozwoli też przechować dane z prawa jazdy czy legitymacji studenckiej. 

W tej chwili aplikacja ma dwie funkcje:

  • Dowodu Osobistego „przez komórkę” - przyda się przy załatwianiu spraw w wybranych urzędach. Jak na razie działa w 4 miastach w Polsce 

  • mTożsamości w smartfonie (w aplikacji mObywatel) - zapewnia bezpieczne przekazywanie informacji  w prywatnych kontaktach z innymi osobami oraz przy korzystaniu z usług w miejscach, w których obsługa korzysta z aplikacji mWeryfikator.

Katalog usług online dostępnych dla obywateli stale się rozszerza. Przegląd poszczególnych funkcji oraz sposób ich działania znaleźć można na stronie obywatel.gov.pl.

Czytaj też: Nowe 500 plus  - wspólna konferencja Mateusza Morawieckiego i Jarosława Gowina. 

Więcej o: