Sektor IT w Polsce ma się coraz lepiej. Jak zauważa magazyn CEO dane GUS świadczą o tym, że rocznie pracę w tej branży podejmuje ok. 20 tys. osób. Przyciągają ich wysokie zarobki, na który częściowo wpływ ma niedobór specjalistów.
Branża rośnie o ok. 3 do 5 proc. rocznie, uczelnie nie są w stanie zapełnić luki w kadrach, która wynosi ok. 50 tys. osób. Pracę w branży IT ma dziś ćwierć miliona osób, a mogłoby mieć znacznie więcej. Biorąc pod uwagę szersze spektrum - branżę ICT (zalicza się do niego oprócz firm IT przedsiębiorstwa zajmujące się m.in. produkcją samochodów hybrydowych, inteligentnym transportem, grami, internetem rzeczy i telemedycyną) - zatrudnionych w Polsce jest więcej - ponad 430 tys. osób.
Branża ICT w Polsce Fot. Ministerstwo Rozwoju
Udział polskiej branży ICT w PKB wynosi ok. 8 proc.
Polska firmy IT mają coraz większe znaczenie na rynku międzynarodowym. W minionych latach wartość eksportu rośnie.
Ministerstwo Rozwoju podaje, że polska branża teleinformatyczna była w minionych latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się w Europie. W latach 2009-2014 zanotowała średni roczny wzrost na poziomie 8,7 proc. Przez ostatnie pięć lat urosła o 17 proc.
Z Indii nadeszły jednak informacje, które dla Polski mogą stać się przestrogą. Tamtejszy sektor IT, uznawany przez lata za potęgę, zaczyna właśnie przechodzić kryzys. Kończący się rok nie był najlepszym dla pracowników - rozpoczęła się bowiem fala zwolnień. Według analiz firmy badawczej HfS Research do roku 2022 700 tys. pracowników branży IT straci pracę.
Skąd to nagłe załamanie? Postęp technologiczny zmienia strukturę zatrudnienia w branży IT. Do tej pory pracę w tym sektorze mogli znaleźć nawet stosunkowo słabo wykwalifikowani. Okazało się jednak, że tych w Indiach jest aż 95 proc. Specjaliści, eksperci to zaledwie 5 proc. - donosi portal Quartz.
Tymczasem polskie Ministerstwo Rozwoju uruchomił program szkoleń "Programuj z PO WER". Ma on na celu zapełnienie luki na rynku IT poprzez przekwalifikowanie osób, które do tej pory z branżą nie miały nic wspólnego.
Sygnał, który nadchodzi z Indii jest jednak przestrogą. Jeśli chcemy, by Polska była prawdziwą potęgą na rynku IT to musi stawiać na kształcenie wysokiej klasy specjalistów. Co prawda, według analiz specjalistycznej firmy Sedlak & Sedlak dla pracodawcy większe znaczenie ma umiejętność programowania niż wiedza specjalistyczna. Ale to może się zmienić bardzo szybko. Za niedługi czas pracownicy bez eksperckiej wiedzy będą mniej potrzebni.