Analitycy: Apple może w tym roku przejąć Netflix. W tle ważna decyzja Donalda Trumpa

Robert Kędzierski
Polityczne decyzje Donalda Trumpa mogą doprowadzić do przejęcia Netflix przez Apple. Gigant, który "śpi" na miliardach może bowiem wkrótce okazać się znacznie bogatszy.

Analitycy amerykańskiego banku City przewidują, że istnieje aż 40 proc. szans na to, iż Apple przejmie w tym roku Netfliksa. Powodem miałyby być dwa czynniki.

Pierwszy dotyczy podatków. Administracja Donalda Trumpa wdraża zapowiadaną w kampanii wyborczej regulacje dotyczące firm, które za pomocą powiązanych spółek trzymają środki poza USA lub płacą podatki gdzie indziej. Nowe regulacje pozwolą, jak tłumaczy Economic Times, przetransferować z powrotem do Stanów 220 mld dol. 

Eksperci specjalizujący się w badaniu rynku przewidują, że zaledwie 30 proc. tej kwoty wystarczy, by przejąć Netflix

Drugim z czynników, który uprawdopodabnia taki scenariusz jest ostatnie przejęcie Disneya. Gigant kupił innego giganta -  prawie cały koncern 21st Century Fox. Wraz z prawami do tuzinów hitów kinowych i telewizyjnych. 

Warto przypomnieć, że wcześniej Disney wycofał swoje filmy z Netflixa i zapowiedział stworzenie własnej platformy wideo. A w swoim portfolio ma przecież produkcje Pixara, Lucasfilms, Marvela, Disney Animation, Disney Channel. Dlatego też poszukiwanie przez Netfliksa silnego partnera jest możliwe.

Przejęcie nie jest oczywiście niczym pewnym. Analitycy z firmy Contrary przewidują, że Apple uruchomi w tym roku nową usługę wideo. Ma przeznaczyć miliard dolarów na własne produkcje. Netflix zamierza jednak wydać 8 miliardów. Ma to zapewnić, że udział własnych produkcji w zasobie wzrośnie do 50 proc. Czy Apple jest w stanie konkurować z takim gigantem? Czy jedyny sposób, by go pokonać to przejęcie? 

***

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o: