Tajna misja rakiety Elona Muska dla amerykańskiego rządu. SpaceX nie pokazał nawet pełnej transmisji

Rakieta Falcon 9 startowała z wojskowego kosmodromu na Przylądku Canaveral na Florydzie. Pierwsza w tym roku misja prywatnej firmy SpaceX zakończyła się sukcesem, ale niewiele o niej wiadomo.

O tym, że taka misja jest planowana, wiadomo było od jesieni ubiegłego roku. Ale Elon Musk, szef SpaceX niespecjalnie się nią chwalił, a rząd także unikał jakichkolwiek komentarzy.

Kod Zuma

Przedsięwzięciu nadano kod Zuma. Tak nazywa się sprzęt, który wyniosła na orbitę Ziemi rakieta Falcon 9. Ma to być jakiś statek kosmiczny, możliwe, że satelita. Dla amerykańskiego rządu wyprodukowała go firma Northrop Grumman, która także miała zająć się zorganizowaniem wyniesienia ładunku w przestrzeń kosmiczną. Zleciła to SpaceX-owi, argumentując swój wybór niskim ryzykiem i kosztami.

Obniżenie kosztów lotów w Kosmos jest jednym z głównych założeń Elona Muska. Jego rakiety nie kończą misji jako kosmiczne śmieci – na Ziemię wraca pierwszy, podstawowy moduł, który można potem wielokrotnie wykorzystać.

Tajemnicza misja Zuma

Z tego osiągnięcia SpaceX jest najbardziej dumny i pokazał podczas tradycyjnej transmisji tylko te kluczowe momenty – sam start i lądowanie. Reszta pozostała tajemnicą.

Tajemnic jest zresztą więcej. Zuma została wyniesiona na tak zwana niską orbitę Ziemi, ale nie wiadomo, gdzie dokładnie. Nie wiadomo, która rządowy departament zlecił misję i za nią zapłacił – co utrudnia rozszyfrowanie jej celu. Zwykle takie tajne ładunki dotyczą kwestii militarnych, bezpieczeństwa narodowego czy szpiegowskich.

Ambitne plany Elona Muska

Pierwotnie start miał odbyć się w listopadzie, był jednak kilka razy przekładany, z powodów technicznych albo niesprzyjającej pogody. Ostatecznie otworzył rok jako pierwsza misja SpaceX w 2018. To ma być rok pełen ambitnych wyzwań – firma chce pobić ubiegłoroczny rekord 18 misji i planuje przeprowadzić ich około 30. Niedługo ma też przeprowadzić bardzo ważny test swojej ogromnej rakiety Falcon Heavy, która docelowo ma służyć do załogowych misji, w tym – co jest marzeniem Muska od lat – na Marsa.

Czytaj więcej na ten temat: Falcon Heavy na nowym filmie SpaceX. Rakieta na stanowisku startowym wygląda obłędnie

+++

Co łączy iPoda z filmem "2001: Odyseja Kosmiczna"?