Przestępcy chcą wykorzystać rewolucję w ZUS. Uwaga na fałszywe wiadomości z nowym numerem konta

Robert Kędzierski
Z początkiem nowego roku część przedsiębiorców opłaca składki na ZUS w nowy sposób. Przestępcy postanowili wykorzystać okazję i rozsyłają listy z fałszywymi numerami kont. Rzecznik ZUS uspokaja: nikt jeszcze nie przelał pieniędzy oszustom.

Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy dotyczące płatności za składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i emerytalne. Wszystkie zobowiązania muszą wpływać na jeden, przydzielony indywidualnie, numer konta. 

Rewolucję ZUS postanowili wykorzystać przestępcy. Rozsyłają wiadomości i listy podszywając się pod zakład. Ofiary, które nie zorientują się, że mają do czynienia z oszustwem przelewają pieniądze na konto należące do przestępców. 

Czytaj: Dziennikarz Next Gazeta.pl przeprowadził śledztwo w sprawie głosowania nad składkami na ZUS. Oto co odkrył. 

Gra toczy się o naprawdę gigantyczne pieniądze. Jak wyjaśnia Dziennik Gazeta Prawna, która jako pierwsza opublikowała doniesienia o fałszywych powiadomieniach, tylko do końca zeszłego tygodnia przedsiębiorcy rozliczyli składki o wartości 253 mln. zł. 

Rzecznik ZUS zapewnił nas jednak, że nie ma dowodów na to, by ktokolwiek wysłał pieniądze na numer konta "podstawiony" przez oszustów. ZUS zadbał bowiem o to, by przedsiębiorcy byli poinformowani o zmianach w należyty sposób - Zakład rozsyłał do firm - a jest lich ponad dwa miliony - listy zabezpieczone znakiem wodnym. 

Część z nich może nie zdawać sobie sprawy, że list od ZUS zawierający nowy numer konta opatrzony był znakiem wodnym. 

Od 1 stycznia składki opłaca się zwykłym przelewem, takim, jakim np. za prąd. Na przelewie należy wpisać tylko numer przyznanego przez ZUS rachunku bankowego. Wpłata jest księgowana i rozliczana, a potem dzielona na wszystkie ubezpieczenia i fundusze automatycznie - wyjaśnia Zakład na specjalnej stronie dla przedsiębiorców. 

Jak uniknąć oszustwa?

Przedsiębiorca może w łatwy sposób zweryfikować numer konta, który widnieje w otrzymanym piśmie. Wystarczy, że odwiedzi stronę eskladka.pl i poda dwa identyfikatory - na przykład NIP oraz imię i nazwisko. Witryna wyświetli prawidłowy numer do rozliczeń, pozwoli go zapisać. 

Weryfikacja numeru konta w ZUSWeryfikacja numeru konta w ZUS Fot. ZUS

ZUS oblężony

Przestępcy chcący wyłudzić pieniądze to nie jedyny problem, który pojawił się po wprowadzeniu nowego systemu rozliczeń. Prawdziwe oblężenie przeżywa Centrum Obsługi Telefonicznej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Liczba oczekujących na połączenie sięga nawet 200 osób. W najbliższych dniach sytuacja może się pogarszać, gdyż termin płatności składek przypada na 10 stycznia. Część przedsiębiorców mogła bowiem nie otrzymać listów - gdy ZUS ma ich nieaktualny adres, lub je przeoczyć, zgubić. 

***

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o: