Nikt już w to nie wierzył, a jednak. Rynek komputerów rośnie, pierwszy raz od sześciu lat

Wszystko wskazuje na to, że najgorsze lata rynek komputerów ma już za sobą. Najnowszy raport IDC wskazuje na to, że sprzedaż tych urządzeń, nie tylko przestała spadać, ale także zanotowała delikatny wzrost.

W ostatnim czasie producenci komputerów nie mieli łatwo. Szybki rozwój smartfonów sprawił, że coraz rzadziej korzystamy z komputerów. W konsekwencji ich sprzedaż przez ostatnie lata spadała.

Odmianę przyniósł ostatni kwartał 2017 roku. Jak pokazują statystyki firmy badawczej IDC, to pierwszy okres od sześciu lat, w którym rynek komputerów zanotował niewielki - bo zaledwie o 0,7 proc. - wzrost. To pierwsza od dawna iskierka nadziei na odbicie się od dna.

Rynek komputerów notuje pierwszy wzrost od sześciu latRynek komputerów notuje pierwszy wzrost od sześciu lat fot. screen / IDC / ze strony www.idc.com

Czwarty kwartał to okres świąteczny, kiedy elektronika znajduje wyjątkowo dużo nabywców. Był więc to idealny moment na przełamanie złej passy i dostarczenie do sklepów łącznie 70,579 mln komputerów. To o 490 tys. sztuk mniej niż w analogicznym okresie 2016 roku.

Statystyki za cały 2017 rok delikatnie studzą optymizm. Okazuje się, że mamy kolejny spadek sprzedaży rok do roku. IDC mówi tu o 259,529 mln dostarczonych pecetów, czyli o 629 tys. mniej niż w całym 2016 roku. To stanowi bardzo niewielki spadek o 0,2 proc..

Rynek komputerów notuje pierwszy wzrost od sześciu latRynek komputerów notuje pierwszy wzrost od sześciu lat fot. screen / IDC / ze strony www.idc.com

Przy okazji poznaliśmy sześciu największych producentów pecetów. Na szczycie nieprzerwanie króluje HP, które dostarczyło aż 58,8 mln komputerów. Amerykańskie przedsiębiorstwo cały czas umacnia swoją pozycję notując wzrost o 8,2 proc. r/r.

Na drugiej pozycji mamy z kolei Lenovo, które w 2017 roku sprzedało o 660 tys. (1,2 proc.) mniej komputerów niż rok wcześniej. Dalej jest Dell z prawie 42 mln sztuk.

Rynek komputerów notuje pierwszy wzrost od sześciu latRynek komputerów notuje pierwszy wzrost od sześciu lat fot. screen / IDC / ze strony www.idc.com

W tym miejscu warto zauważyć, że pierwsze trzy firmy dość znacznie uciekły reszcie stawki. Kolejne, znajdujące się na czwartym miejscu Apple sprzedało już tylko 19,661 mln pecetów, choć notuje wzrost o 5,9 proc.. Dalej mamy już tylko Acera i Asusa, którzy mogą pochwalić się niewiele gorszymi wynikami.

Druga z największych firm badających rynek PC - Gartner dostarcza już mniej optymistycznych wyników. Jej zdaniem 4. kwartał 2017 roku był jednak o 2 proc. gorszy niż analogiczny okres 2016 roku, a w całym minionym roku sprzedano o 2,8 proc. mniej komputerów. 

Rynek komputerów zdaniem GartneraRynek komputerów zdaniem Gartnera fot. screen / Gartner / www.gartner.com

Gartner zwraca uwagę, że w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce rynek komputerów notuje jedynie delikatny 1,4 proc. spadek, a w krajach Dalekiego Wschodu nawet wzrost o 0,6 proc. kwartał do kwartału. W USA jest jednak znacznie gorzej, bo pecety sprzedają się o 8 proc. słabiej niż w analogicznym okresie 2016 roku.

Czytaj też: Spore zaskoczenie. Sprzedaż komputerów w Europie wzrosła. Jeden z producentów zyskał 35 proc.

---

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (29)
Nikt już w to nie wierzył, a jednak. Rynek komputerów rośnie, pierwszy raz od sześciu lat
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 6 razy 6

  Cóż, ludzie pobawili się tabletami, smarfonami itp., ale do wygodnej pracy tylko komputer. Z klawiaturą, z odpowiednio dużym ekranem i myszką.

 • habib78

  Oceniono 7 razy 5

  no cóż, miałem tablety 2, p o5 latach intensywnego użytkownaia się wysypały, Pracuje się na tym mniej wygodnie, Gier poważnych brak. Wolę dźwigać 2 kilo więcej na wkaacje i mieć pewny sprzęt. Smartfon. Hmh- jest dobry tam gdiz król chodzi piechotą...A zatem komputery górą!

 • dublet

  Oceniono 4 razy 4

  Postęp w tej dziedzinie jest tak powolny, że nie ma sensu wymieniać lapka średniej klasy sprzed 3-4 lat na nowy, bo trzeba wydać ze 3 tysie a dostaje się coś zaledwie lekko lepsze.

 • mafjmafj3

  Oceniono 2 razy 2

  Przez ostatnie 10 lat prawie nic sie nie zmienilo. Nic co pochnelo by mnie do zakupu, np HDMI2.0, szybszy procesor.

  W zeszlym roku laptopy dostaly juz procesory 8mej genreacji, wydajnosc (w lapkach) do 40% w polowie stawki. Laptopy maja juz! 8GB ramu i SSD w standardzie. Dodatkowo dluzsza praca na baterii, touch, 2in1, szybkie ladowanie.

  Takie zmasowanie rzeczy nie zdarzaja sie co roku wiec pewnie odbicie jest chwilowe.

 • grma

  Oceniono 2 razy 2

  Poziom sprzedaży niespecjalnie zaskakuje - laptopy wymieniane są rzadziej, bo postęp technologiczny jest na tym polu dość powolny. Bardziej zaskakuje utrzymywanie się na czele firmy HP. Czy oni w Polsce nic ciekawego ze swoich produktów nie sprzedają lub sprzedają za chore pieniądze, że o żadnym ich produkcie godnym uwagi chociażby ze względu na specyfikację od lat nie słyszano?

 • wudeer

  Oceniono 3 razy 1

  Tablet to się nadaje do oglądania zdjęć i prostych gier, do pracy tylko laptop.

 • wawiak80

  Oceniono 1 raz 1

  Technologia komputerowa stanęła w rozwoju jakieś 3-4 lata temu kiedy na masową skale pojawiły się dyski SSD. One faktycznie mocno podniosły wydajność komputerów. Cała reszta komponentów wciąż jest na zbliżonym poziomie wydajności swoich poprzedników. Zatem gdy ktoś kupił sobie przyzwoitego laptopa lub złożył desktopa 3-4 lata temu to wciąż moze się cieszyć sprzętem który poradzi sobie z większością współczesnych aplikacji i gier.
  Nie dziwię się że ludzie nie wymieniają masowo sprzętu jak 5 czy 10 lat temu bo zwyczajnie nie ma takiej potrzeby.
  Poza tym rynek światowy jest nasycony. Kiedyś komp w domu był luksusem teraz jest gadżetem.

 • rasta-mw

  Oceniono 1 raz 1

  Od wielu lat komputery nie oferują nic bo by zachęcało do wymiany. Laptopa kupionego w 2007 roku wymieniłem dopiero w 2014 na dużego maca, ale tylko i wyłącznie z powodu chęci posiadania dużego monitora. Nadal używam tego starego laptopa w domowym warsztacie podłączony do oscyloskopu usb. Tak naprawdę to tylko gracze mają potrzebę wymiany sprzętu na nowszy. Typowe przeglądanie internetu, praca nad tekstem, zdjęciami nie wymaga monstrum obliczeniowego.

 • onuce-precz

  Oceniono 5 razy 1

  HP? HUMM obok acera największe badziewie na rynku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX