Nikt już w to nie wierzył, a jednak. Rynek komputerów rośnie, pierwszy raz od sześciu lat

Wszystko wskazuje na to, że najgorsze lata rynek komputerów ma już za sobą. Najnowszy raport IDC wskazuje na to, że sprzedaż tych urządzeń, nie tylko przestała spadać, ale także zanotowała delikatny wzrost.

W ostatnim czasie producenci komputerów nie mieli łatwo. Szybki rozwój smartfonów sprawił, że coraz rzadziej korzystamy z komputerów. W konsekwencji ich sprzedaż przez ostatnie lata spadała.

Odmianę przyniósł ostatni kwartał 2017 roku. Jak pokazują statystyki firmy badawczej IDC, to pierwszy okres od sześciu lat, w którym rynek komputerów zanotował niewielki - bo zaledwie o 0,7 proc. - wzrost. To pierwsza od dawna iskierka nadziei na odbicie się od dna.

Rynek komputerów notuje pierwszy wzrost od sześciu latRynek komputerów notuje pierwszy wzrost od sześciu lat fot. screen / IDC / ze strony www.idc.com

Czwarty kwartał to okres świąteczny, kiedy elektronika znajduje wyjątkowo dużo nabywców. Był więc to idealny moment na przełamanie złej passy i dostarczenie do sklepów łącznie 70,579 mln komputerów. To o 490 tys. sztuk mniej niż w analogicznym okresie 2016 roku.

Statystyki za cały 2017 rok delikatnie studzą optymizm. Okazuje się, że mamy kolejny spadek sprzedaży rok do roku. IDC mówi tu o 259,529 mln dostarczonych pecetów, czyli o 629 tys. mniej niż w całym 2016 roku. To stanowi bardzo niewielki spadek o 0,2 proc..

Rynek komputerów notuje pierwszy wzrost od sześciu latRynek komputerów notuje pierwszy wzrost od sześciu lat fot. screen / IDC / ze strony www.idc.com

Przy okazji poznaliśmy sześciu największych producentów pecetów. Na szczycie nieprzerwanie króluje HP, które dostarczyło aż 58,8 mln komputerów. Amerykańskie przedsiębiorstwo cały czas umacnia swoją pozycję notując wzrost o 8,2 proc. r/r.

Na drugiej pozycji mamy z kolei Lenovo, które w 2017 roku sprzedało o 660 tys. (1,2 proc.) mniej komputerów niż rok wcześniej. Dalej jest Dell z prawie 42 mln sztuk.

Rynek komputerów notuje pierwszy wzrost od sześciu latRynek komputerów notuje pierwszy wzrost od sześciu lat fot. screen / IDC / ze strony www.idc.com

W tym miejscu warto zauważyć, że pierwsze trzy firmy dość znacznie uciekły reszcie stawki. Kolejne, znajdujące się na czwartym miejscu Apple sprzedało już tylko 19,661 mln pecetów, choć notuje wzrost o 5,9 proc.. Dalej mamy już tylko Acera i Asusa, którzy mogą pochwalić się niewiele gorszymi wynikami.

Druga z największych firm badających rynek PC - Gartner dostarcza już mniej optymistycznych wyników. Jej zdaniem 4. kwartał 2017 roku był jednak o 2 proc. gorszy niż analogiczny okres 2016 roku, a w całym minionym roku sprzedano o 2,8 proc. mniej komputerów. 

Rynek komputerów zdaniem GartneraRynek komputerów zdaniem Gartnera fot. screen / Gartner / www.gartner.com

Gartner zwraca uwagę, że w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce rynek komputerów notuje jedynie delikatny 1,4 proc. spadek, a w krajach Dalekiego Wschodu nawet wzrost o 0,6 proc. kwartał do kwartału. W USA jest jednak znacznie gorzej, bo pecety sprzedają się o 8 proc. słabiej niż w analogicznym okresie 2016 roku.

Czytaj też: Spore zaskoczenie. Sprzedaż komputerów w Europie wzrosła. Jeden z producentów zyskał 35 proc.

---

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o: