To już ostatni dzień na darmową aktualizację Windowsa 10. Od jutra trzeba będzie za nią zapłacić

Użytkownicy Windowsa 7 oraz Windowsa 8.1. mają ostatnią szansę na darmową aktualizację swojego systemu do najnowszej wersji. Od 17 stycznia za przesiadkę na Windowsa 10 będzie już trzeba zapłacić.

Początkowo Windows 10 w formie darmowej aktualizacji dla użytkowników Windowsa 7 i 8.1 miał być dostępny przez rok od premiery, czyli do lipca 2016 roku. Microsoft postanowił jednak zostawić "furtkę", mając na uwadze szczególną grupę użytkowników.

Aktualizacja nie dla wszystkich

Osoby z różnym rodzajem niepełnosprawności, np. osoby niedowidzące i głuchonieme, mają czas do 16 stycznia, aby skorzystać z darmowej aktualizacji. Microsoft nie weryfikuje jednak czy osoba aktualizująca system ma faktyczne problemy z obsługą jego standardowego interfejsu i musi korzystać z "technologii pomocniczych", w tym skrótów klawiaturowych. W tym wypadku firma zdaje się po prostu na naszą uczciwość.

Przed pobraniem darmowej aktualizacji należy odpowiedzieć twierdząco na pytanie o to czy rzeczywiście korzystamy z technologii pomocniczych i chcemy uaktualnić system.

Według Netmarketshare.com Windows kontroluje 88 proc. komputerów osobistych na świecie. W grudniu ub. roku Windows 10 miał 33 proc. udziału wśród wersji Windows. Popularniejsza wciąż pozostaje "siódemka" - korzysta z niej 43 proc. użytkowników.

Czy przesiadka jest obowiązkowa?

Nie, Microsoft nie wymaga od użytkowników zmiany systemu. Warto jednak pamiętać, że Windows 8 i 8.1 już teraz nie są już wspierane przez Microsoft w pełnym zakresie, a wkrótce wsparcie techniczne może być  mniejsze. Oznacza to również, że systemy nie będą dalej rozwijane. Nie trafią na nie żadne ulepszenia oraz nowe funkcje. 

Czytaj też: Ten tekst pozwoli ci znaleźć smartfon idealny. 

Microsoft zaprzestanie też wydawania łatek, które miałyby usprawnić pracę starszych systemów. Firma do 2023 r. zapewni jednak aktualizacje związane z bezpieczeństwem.

Oznacza to, że jeśli w przyszłości pojawią się nowe wirusy wykorzystujące niewykryte dziś furtki, to gigant z Redmond załata je również na W8/8.1. Użytkownicy systemów nie muszą więc robić nic, jeśli zależy im wyłącznie na bezpieczeństwie

Jak zmieniał się Windows od wersji 1 do 8? Ależ ewolucja

Więcej o:
Komentarze (26)
To już ostatni dzień na darmową aktualizację Windowsa 10. Od jutra trzeba będzie za nią zapłacić
Zaloguj się
 • fagusp

  Oceniono 13 razy 9

  Co powiecie na mały plebiscyt?
  Propozycja jest taka:
  - kto uważa, że po 16 stycznia M$ pozostawi jakąś furtkę dla przejścia z W7/8 na dziesiątkę - łapka zielona
  - kto jest pewny, że możliwość migracji zostanie definitywnie zamknięta - niech odznaczy czerwone.
  pozdrawiam

 • lekarzzewsi

  Oceniono 6 razy 6

  Za darmo nie chciałem, więc mam płacić?

 • staszek78

  Oceniono 7 razy 5

  Uwaga przy przejściu na Windows 10 tracisz dostęp do zdalnego pulpitu (dostępny jest tylko w wersji płatnej). Przed przejściem rozważ jak często korzystasz z tej funkcji.

 • henio1946

  Oceniono 3 razy 3

  ja chciałem kupić win 10 ale teraz wyłącza się kiedy chcę aktualizacje psują takie task host win a wczorajsza zepsuła pulpit zniknęły ikony i pomyśleć ja ktoś pracę piszę całą noc a nad ranem restart i po pracy.

 • jami88

  Oceniono 3 razy 3

  Mam inny plan przejścia - dopóki W7 są wspierane, przygotowuję się do przejścia na Linuxa; niemal wszystkie używane przeze mnie programy mają wersje linuxowe.

 • saviour

  Oceniono 3 razy 3

  Współistnienie 'Panelu Sterowania' i 'Ustawień' był pierwszym znakiem dla mnie, że Windows 10 to wnuczka Visty... Ugh.

 • buk.horror.dulszczyzna.00

  Oceniono 4 razy 2

  Głupie to.
  Za darmo nie chcą przechodzic,
  to później zapłacą?
  Pyszne !!

 • lekarzzewsi

  Oceniono 2 razy 2

  Przesiadłem się kiedyś na Win10. Wszystko było nawet OK, chociaż wkurzały mnie blokady komputera powodowane wymuszaniem aktualizacji. Ale kiedy pewnego dnia po kolejnej aktualizacji Win10, trzy programy, (w tym jeden na którym pracuję!) oświadczyły mi nagle, przy uruchamianiu, że "nie są kompatybilne z tą wersją windows", wróciłem do Win7.

 • mjuhbun

  Oceniono 1 raz 1

  Mam problem bo na moim komputerze win-10 nie da się zainstalować ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX