Jeśli to prawda, Nokia znów zaszokuje cały świat. To może być naprawdę rewolucyjny smartfon

Z niepotwierdzonych do tej pory informacji wynika, że HMD Global planują wkrótce mocno namieszać na mobilnym rynku. Wszystko za sprawą smartfonu z pięcioma aparatami głównymi.

Niektórzy z was zapewne pamiętają pochodzący z 2012 roku telefon Nokia 808 PureView, wyposażony w aparat o kosmicznej wręcz rozdzielczości 41 megapikseli. Rok później zaprezentowano opartą na podobnej koncepcji Lumię 1020. Wiele wskazuje na to, że wkrótce możemy mieć do czynienia z kolejnym przełomowym smartfonem fotograficznym, tym razem wyposażonym w aż pięć aparatów/obiektywów głównych.

Informacja opublikowana przez chiński serwis VTech, na którą powołują się inne serwisy technologiczne pochodzi ze źródeł zbliżonych do działu badań i rozwoju Foxconn, znanego producenta elektroniki, z którym HMD ściśle współpracuje.

Nokia 808 Pure ViewNokia 808 Pure View fot. Joanna Sosnowska/gazeta.pl

Ze wstępnych doniesień wynika, że prototyp urządzenia jest już gotowy, a po stronie Chińczyków spoczywa obecnie kwestia testów i opracowania technologii masowej produkcji. Całość kształtem może nieco przypominać płaską słuchawkę prysznicową z zestawem siedmiu otworów. Dwa z nich zajmują diody doświetlające LED, natomiast pięć pozostałych to już obiektywy aparatów.

Ze względu na swoją skomplikowaną konstrukcję całość będzie pewnie nieco wystawać poza obrys obudowy.

Czytaj też: Na ten smartfon Nokii czeka duża część użytkowników. Zadebiutuje w marcu i będzie mieć Androida Go

Wydaje się, że jeśli którakolwiek z firm miałaby się porwać na tak niezwykły projekt, to właśnie Nokia ma w tym względzie najwięcej do powiedzenia.

NOKIA OZONOKIA OZO Materiały Prasowe

Warto przypomnieć chociażby profesjonalną sferyczną kamerę OZO wyposażoną w system aż ośmiu współpracujących ze sobą aparatów. Być może HMD Global zdecyduje się skorzystać z pewnych rozwiązań zastosowanych w tym produkcie i dostosować je do bardziej mobilnego środowiska. Z drugiej strony smartfon może wyglądać na prostszą wersję innowacyjnej kamery Light L16, tworzącej zdjęcia z użyciem 16 niezależnych obiektywów.

Co łączy SMS-y i alfabet Morse'a?

Więcej o: