Jeśli to prawda, Nokia znów zaszokuje cały świat. To może być naprawdę rewolucyjny smartfon

Z niepotwierdzonych do tej pory informacji wynika, że HMD Global planują wkrótce mocno namieszać na mobilnym rynku. Wszystko za sprawą smartfonu z pięcioma aparatami głównymi.

Niektórzy z was zapewne pamiętają pochodzący z 2012 roku telefon Nokia 808 PureView, wyposażony w aparat o kosmicznej wręcz rozdzielczości 41 megapikseli. Rok później zaprezentowano opartą na podobnej koncepcji Lumię 1020. Wiele wskazuje na to, że wkrótce możemy mieć do czynienia z kolejnym przełomowym smartfonem fotograficznym, tym razem wyposażonym w aż pięć aparatów/obiektywów głównych.

Informacja opublikowana przez chiński serwis VTech, na którą powołują się inne serwisy technologiczne pochodzi ze źródeł zbliżonych do działu badań i rozwoju Foxconn, znanego producenta elektroniki, z którym HMD ściśle współpracuje.

Nokia 808 Pure ViewNokia 808 Pure View fot. Joanna Sosnowska/gazeta.pl

Ze wstępnych doniesień wynika, że prototyp urządzenia jest już gotowy, a po stronie Chińczyków spoczywa obecnie kwestia testów i opracowania technologii masowej produkcji. Całość kształtem może nieco przypominać płaską słuchawkę prysznicową z zestawem siedmiu otworów. Dwa z nich zajmują diody doświetlające LED, natomiast pięć pozostałych to już obiektywy aparatów.

Ze względu na swoją skomplikowaną konstrukcję całość będzie pewnie nieco wystawać poza obrys obudowy.

Czytaj też: Na ten smartfon Nokii czeka duża część użytkowników. Zadebiutuje w marcu i będzie mieć Androida Go

Wydaje się, że jeśli którakolwiek z firm miałaby się porwać na tak niezwykły projekt, to właśnie Nokia ma w tym względzie najwięcej do powiedzenia.

NOKIA OZONOKIA OZO Materiały Prasowe

Warto przypomnieć chociażby profesjonalną sferyczną kamerę OZO wyposażoną w system aż ośmiu współpracujących ze sobą aparatów. Być może HMD Global zdecyduje się skorzystać z pewnych rozwiązań zastosowanych w tym produkcie i dostosować je do bardziej mobilnego środowiska. Z drugiej strony smartfon może wyglądać na prostszą wersję innowacyjnej kamery Light L16, tworzącej zdjęcia z użyciem 16 niezależnych obiektywów.

Co łączy SMS-y i alfabet Morse'a?

Więcej o:
Komentarze (32)
Jeśli to prawda, Nokia znów zaszokuje cały świat. To może być naprawdę rewolucyjny smartfon
Zaloguj się
 • rysio_lodowka

  Oceniono 4 razy 4

  Te aparaty w smarkach niczym ostrza w golarkach. Ciekawe na ilu się zatrzyma...

 • dupajasi0

  Oceniono 2 razy 2

  Do robienia dobrych zdjęć wystarczy jeden obiektyw. Ale porządny. Tylko jak go zmieścić w cienkim smartfonie? ;-)

 • Grzegorz Pakuła

  Oceniono 1 raz 1

  Czyli jak używam Lumii to znaczy, używam kobiet lekkich obyczajów:) kupię jeszcze kilka:)

 • d1r3ct

  Oceniono 1 raz 1

  Nokia już telefonów nie robi. Obecnie Nokie to HMD Global, chiński pomysł na wykorzystanie starej marki do której ludzie mają sentyment. Zresztą nawet koncepty i pierwsze prezentacje są kierowane przeważnie na rynek chiński i Indie ;)

 • gazeta-pl-chlam

  Oceniono 1 raz 1

  A po c.... 5 aparatów

 • gadolinn

  Oceniono 3 razy 1

  dziunie beda mogly zrobic do pieciu selfie na raz

 • teufel

  Oceniono 7 razy 1

  Wincyj aparatuff, wincyj rdzeniuff, wincyj ramuff. Wincyj piniondzuff od uzytkownikuff za nie potrzebne dla nich funkcje!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX