Największa fuzja w świecie technologii może się powtórzyć. Dell przejdzie w ręce firmy, którą sam wykupił?

Robert Kędzierski
Według niepotwierdzonych jeszcze informacji Dell, jeden z największych producentów komputerów na świecie, może zostać przejęty przez firmę, którą sam przejął dwa lata temu. Tym samym największa transakcja ostatnich lat w świecie technologii może się powtórzyć. A w zasadzie odwrócić.

Jak informuje CNBC wkrótce może dojść do niecodziennego przejęcia na rynku firm technologicznych. Według nieoficjalnych informacji Dell, jeden z największych producentów komputerów na świecie, może zostać przejęty prze VMware. Najbardziej zaskakujące jest to, że obecnie Dell posiada 80 proc. tej firmy. Nabył je 2015 roku za kwotę 67 mld dol. wraz z przejęciem EMC  - amerykańskiego producenta sprzętu komputerowego specjalizującego się w urządzeniach dla szpitali i przetwarzania danych. 

Odwrócona fuzja, bo tak nazywa się ten rodzaj transakcji, miałaby jeszcze jeden istotny skutek. Wprowadziłaby Della ponownie na giełdę. Firma została z niej wycofana w roku 2013. 

Taki wariant powrotu na giełdę jest dla Della w miarę tani - firma unika bowiem kosztownego i czasochłonnego procesu przygotowania oferty publicznej. Do ponownego wejścia na giełdę wykorzysta firmę, która już na niej jest. 

Czytaj też: Masz starszy komputer z Windowsem? To masz problem.

Inwestorzy VMware zareagowali dość nerwowo - akcje spółki spadły o 9 proc. Przejęcie nie jest jednak przesądzone. Dell rozważa też inne warianty dalszego rozwoju. 

Dell może zostać przejęty przez VMware, firmę, którą w 80 proc. posiada. Giełda reaguje dość nerwowoDell może zostać przejęty przez VMware, firmę, którą w 80 proc. posiada. Giełda reaguje dość nerwowo Źródło: Google/https://techcrunch.com/2018/01/29/why-the-dell-rumors-might-have-substance/

Ostateczna wartość transakcji jest trudna do oszacowana, bo Dell jako spółka prywatna nie publikuje dostatecznej ilości danych. Wiadomo jednak, że w roku 2013 warta była 24 mld dol., a dwa lata później przejęła firmę wartą 67 mld. Odwrócona fuzja musiałby mieć co najmniej taką wartość, com czyniłoby ją największą transakcją w historii świata technologii. Drugie w kolejce jest przejęcie operatora telekomunikacyjnego Level 3  o wartości 34 mld dol. Kolejną transakcją na liście największych jest przejęcie MobilEye  przez Intela (15 mld dol.). 

Rynek komputerów rośnie -  pierwszy raz od sześciu lat

Najnowszy raport IDC wskazuje na to, że ilość urządzeń nie tylko przestała spadać, ale także zanotowała delikatny wzrost. Odbicie się od dna jest symboliczne - w ostatnim kwartale 2017 r. wyniosło 0,7 proc.  To jednak pierwsza od dawna iskierka nadziei na zmianę trwającego lata trendu. 

Dell jest trzecim producentem komputerów na świecie. W ostatnim kwartale ubiegłego roku sprzedał 11 mln maszyn, co dało 15,7 proc. udziału w rynku i przyniosło wzrost o 0,7 proc. Wyżej w rankingu jest Lenovo - sprzedał blisko 16 mln komputerów, opanował 22 proc. rynku. Rok wcześniej jego wyniki były identyczne. Liderem branży jest HP - 16,5 mln sprzedanych komputerów dało mu 23,5 proc udziału w rynku. Najbardziej istotny jest jednak wzrost, który, w porównaniu z rokiem poprzednim, wyniósł 8,3 proc. 

***

Więcej o: