Plaga kradzieży z bankomatów w USA. Przestępcy stosują metodę znaną w Europie. Ukradli już milion dolarów

Robert Kędzierski
Władze USA donoszą o nowej fali ataków na bankomaty. Dalsze straty to tylko kwestia czasu - twierdzi jeden z producentów bankomatów. Metoda o nazwie "Jackpot" była już wykorzystywana w Europie. Skradziono już milion dolarów.

W USA odnotowano gwałtowny wzrost ataków na bankomaty. Jak informuje agencja Reutera do tej pory doszło do sześciu udanych wypłat pieniędzy przeprowadzonych za pomocą metody "Jackpot". Specjaliści, w tym jeden z producentów bankomatów, przypuszczają, że to początek przestępczej kampanii na terenie USA i dalsze kradzieże są tylko kwestią czasu. 

Czytaj też: Wyłączał możliwość wysyłania płatnych wiadomości SMS. A i tak dostał słony rachunek. 

"Jackpot" nie jest bowiem metodą nową. Polega na zmuszeniu urządzenia do wypłacenia wszystkich banknotów, jakie są w szufladach. Atak wymaga fizycznego dostępu do bankomatu, w którym wymieniany jest dysk i endoskop, który służy do zresetowania maszyny. Podatne na metodę są zarówno maszyny działające pod kontrolą Windows XP jak i Windows 7. 

"Jackpot" to metoda, za pomocą której w 2016 roku rosyjska grupa przestępcza IB przeprowadziła szereg ataków na kilkadziesiąt bankomatów w kilku krajach Europy. 

Banalnie proste narzędzie

Metod okradania bankomatów jest dużo. Głównym celem przestępców jest przejęcie kontroli nad komputerem, który steruje urządzeniem. W internecie co jakiś czas pojawia się nowy rodzaj oprogramowania, które pozwala w ten sposób okradać bankomaty.  Narzędzie, jak "chwalą się" przestępcy, jest banalnie proste w obsłudze. Nie wymaga od użytkownika żadnej eksperckiej wiedzy. 

Cutlet Maker, jedna z wersji złośliwego oprogramowani, za pomocą którego można okraść bankomat,  komunikuje się z oprogramowaniem i sprzętem bankomatów, nie napotykając na swojej drodze niemal żadnych przeszkód w ramach systemu bezpieczeństwa. Podejście to musi się zmienić, jeżeli bankomaty mają być lepiej chronione.  Wystarczy dostać się do komputera bankomatu i podłączyć pendrive USB zawierający wirus.

Wiadomość do pracowników

Inny rodzaj ataku opiera się na socjotechnice. Przestępca uzyskuje dostęp do wewnętrznej sieci banku. Najczęściej wysyłają wiadomość do pracowników banku z prośbą np. opłacenie faktury. Po uzyskaniu dostępu do wewnętrznej sieci banku, przestępy mogą uzyskać kontrolę nad praktycznie każdym znajdującym się w niej bankomatem. Ostatni etap ataku to wyciągnięcie pieniędzy z bankomatu przez osoby współpracujące z przestępcami. Właśnie w taki sposób w 2016 roku włamano się do sieci bankomatów w Tajlandii. Cyberprzestępcy ukradli wówczas równowartość 346 tysięcy dolarów z 21 bankomatów, wykorzystując do ataku wirusa "Ripper". Skutki ataku mogły być jednak poważniejsze, bo Ripper zainfekował nawet 10 tys. maszyn.

Jak nie dać się okraść korzystając z bankomatu? Zdradzamy sposoby na skimmerów

Więcej o:
Komentarze (16)
Plaga kradzieży z bankomatów w USA. Przestępcy stosują metodę znaną w Europie. Ukradli już milion dolarów
Zaloguj się
 • arkusza

  Oceniono 19 razy 19

  Ten problem to po prostu wynik lenistwa i niekompetnecji producentów bankomatów i ich operatorów. Nie chciało się zaimplementować silnego szyfrowania na połączeniu PC (z zainstalowanym winXP :) ) i sejfu? Nie chciało się fizycznie usnąć portów usb (albo przynajmniej wywalić fabrycznych sterowników usb mass storage z systemu) żeby łatwiej było wgrywać update programowania? Nie chciało się zrobić bezpiecznego bootowania bo dodatkowy kontroler kosztuje 10 dolców? Komputer sterujący systemem bankomatowym jest w tej samej sieci co komp na którym odbiera się maile (albo nawet jest to ten samo komp) - chyba kpicie. Pogadajcie z producentami maszyn hazardowych może wam powiedzą jak się robi bezpieczne systemy do wypłaty gotówki :)

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 8 razy 8

  Wystarczy dostać się do komputera bankomatu i podłączyć pendrive USB zawierający wirus...A jak wiadomo, każdy bankomat ma wejście USB, które jest dostępne dla każdego użytkownika... małego eksperta

 • jego_eminencja

  Oceniono 4 razy 4

  Banki bardzo zadko zglaszaja kradzieze, dlatego ze to podwaza ich wiarygodnosc, bardzo zle wplywa ich wizerunek.
  W darknet regularnie popjawiaja sie kody serwisantów bankomatów w róznych krajach, z zewnatrz bez zadnej karty mozna wyplacic sobie po jednym banknocie z kazdego nominalu jaki jest w bankomacie. Tylko jeden raz, niestety... :-)

 • dawnyprezes

  Oceniono 3 razy 1

  Ostatnio czytałem, że polscy hakerzy, bez specjalnego przygotowania komputerowego, przywiązali bankomat liną do samochodu i odjechali w siną dal !.

 • cucurucu

  Oceniono 1 raz -1

  Sprobuje, dzieki za wskazowki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX