Play zapowiada 1000 nowych nadajników i nową usługę dla użytkowników mobilnego internetu

Robert Kędzierski
Play chce wydać w ciągu najbliższych dwóch lat pół miliarda złotych na infrastrukturę, która ma stanowczo zwiększyć zasięg. Firma zapowiada też nową usługę i pokazuje zdumiewające statystki dotyczące internetu mobilnego.

Play, obecnie numer 1 na liście polskich operatorów, zapowiada dalszą ekspansję i inwestycje. Na konferencji prasowej Jorgen Bang-Jensen, prezes spółki, zapowiedział budowę co najmniej tysiąca nowych nadajników. Plany brzmią realistycznie, bo w minionym roku fioletowy operator zyskał blisko 700 nadajników - ma ich dziś ponad 5700.

Cele inwestycji są trzy. Po pierwsze Play chce zwiększyć zasięg - pod względem obszaru i populacji ma pokryć niemal 100 proc. Play chce też zmniejszyć wykorzystanie roamingu krajowego, czyli korzystania z infrastruktury konkurentów do prowadzenia własnych usług. Jednym z największych partnerów w tym zakresie jest Orange. Dzięki porozumieniu zawartemu w zeszłym roku fioletowy operator uzyskał możliwość instalowania swoich nadajników na ok. 1100 masztach należących do francuskiej sieci. 

Do roku 2020 budowa infrastruktury Play ma pochłonąć 500 mln zł - informowała spółka w prospekcie emisyjnym.

Internet mobilny coraz popularniejszy

Trzecim z powodów, dla których Play chce inwestować w infrastrukturę jest gwałtowny wzrost wykorzystania internetu mobilnego. Polscy konsumenci wykazują pod tym względem znacznie większą aktywność niż mieszkańcy innych krajów Europy. Średnia na konsumenta wynosi u nas 5,5GB. W Niemczech czy Wielkiej Brytanii to 1,4GB. Według danych Forbesa wyprzedzają nas Finlandia (10GB), Austria (6GB) czy Szwecja. 

Czytaj też: Jest zgoda na powrót opłat roamingowych w Play. Kogo dotknie zmiana?

Polacy ściągnęli za pomocą internetu o ponad 60 proc.  więcej danych niż rok wcześniej. 

Trendy te są widoczne w raporcie "Gospodarowanie częstotliwościami przeznaczonymi dla telekomunikacji, radiofonii i telewizji" opublikowanym przez NIK pod koniec zeszłego roku. Wynika z niego, że do roku 2020 z internetu będzie korzystać 80 proc. mieszkańców Polski. Dziś to 72. proc. 

Zupełnie nowa usługa

Play zapowiedział też, że w tym roku chce uruchomić usługę VoLTE (Voice over LTE) - ma ona zapewnić znacznie lepszą jakość rozmów telefonicznych. Do pełnego wdrożenia tej usługi minie z pewnością trochę czasu, ale dla konsumentów to i tak dobra wiadomość.

***

Co zrobić, kiedy telefon wpadnie do wody? Jest sposób, który pomoże ci go uratować!

Więcej o: