Wyciek 144 tys. haseł z popularnego polskiego serwisu motoryzacyjnego. Króluje "123456"

Robert Kędzierski
Użytkownicy portalu Autocentrum.pl powinni jak najszybciej zmienić swoje hasła, również w innych serwisach. Doszło do włamania.

Niebezpiecznik informuje o wycieku danych, w którym poszkodowani mogą być użytkownicy popularnego serwisu dla zmotoryzowanych Autocentrum.pl. W sieci pojawił się zbiór zawierający adresy e-mail i hasła  - łącznie ponad 143 tys. rekordów.

Autocentrum potwierdza, że dane mogły zostać wykradzione. Do włamania mogło dojść w pierwszej połowie 2016 roku. Dobra wiadomość: adres e-mail nie jest loginem w serwisie, przestępcy nie powinni więc przejąć automatycznie kontroli nad kontem. Zła: jeśli użytkownik używa tych samych haseł w różnych serwisach jest narażony na utratę prywatności i danych.

Niestety hasła, których użyli internauci do rejestracji w portalu Autocentrum nie należą do najmocniejszych. Króluje "123456", "qwerty" i "12345". Częste są też imiona jak "piotrek", "wojtek" (sic!). 

Dlatego czujność powinny wykazać te osoby, które w serwisach takich jak PayPal, Gmail czy Facebook używają tych samych lub bardzo podobnych haseł. Przestępcy mogą spróbować wykorzystać zdobyte dane do wyprowadzenia pieniędzy

Czytaj też: Hasła 30 proc. prezesów firm trafiły w ręce cyberprzestępców. Z powodu lenistwa i niedbalstwa

Po przeanalizowaniu przesłanych informacji doszliśmy do wniosku, że baza adresów częściowo pokrywa się z naszą bazą, ale posiada spore braki. Oznacza to, że dane mogą pochodzić z pierwszej połowy 2016 roku. Warto zaznaczyć, że informacje zawarte w przesłanym zrzucie nie są wystarczające do zalogowania się do serwisu autocentrum.pl.
Pomimo to na wszystkich kontach pokrywających się z naszą bazą danych zostanie wymuszona zmiana hasła. Planujemy także zmienić politykę haseł oraz sposobu przechowywania adresów email. Wystosowana zostanie również oficjalna informacja do użytkowników serwisu.

- piszą przedstawiciele Autocentrum w oświadczeniu przesłanym do Niebezpiecznika.

Ranking najpopularniejszych haseł roku 2017 wskazuje, że te bardzo proste są wykorzystywane najczęściej. Wśród nich "123456", "password", "12345678" czy "qwerty"

Jak chronić prywatność?

Przestępcom można utrudnić życie na kilka sposobów. Po pierwsze warto stosować różne i silne hasła. Po drugie w przypadku usług takich jak Google czy Facebook przydaje się dwustopniowa autoryzacja - zmiana hasła nie jest wtedy możliwa bez potwierdzenia kodem. Niestety z tej opcji korzysta tylko 10 proc. użytkowników Gmaila.

Warto też sprawdzać czy konto e-mail, którego używamy nie zostało już namierzone przez przestępców. Wystarczy odwiedzić serwis haveibeenpwned.com

W USA trwa bitwa o przyszłość internetu. Czym jest neutralność sieci?

Więcej o: