Elon Musk przyzwyczaił nas do tego, że lubi komunikować się za pomocą niecodziennych wpisów na Twitterze. To dzięki temu portalowi dowiedzieliśmy się, że Falcon Heavy wyniesie w przestrzeń teslę Roadster. Musk zdradził też na Twitterze, że wcześniej w kosmos poleciał... spory kawałek sera.
Tym razem właściciel Space X rzuca rękawicę swojej konkurencji. Musk stwierdził, że nie wierzy, iż produkowana przez United Launch Alliance rakieta Vulcan zdobędzie niezbędne certyfikaty w deklarowanym czasie. Zadeklarował nawet, że zje własną czapkę z odrobiną musztardy, jeśli lot konkurencji nastąpi przed rokiem 2023. Dopytywany przez internautów uściślił, że będzie to czapka Boring Company.
Jak zauważa ArsTechnica złośliwość Muska ma swój powód. Rakieta Delta IV Heavy United Launch Alliance miałaby bowiem być konkurentem Falcon Heavy produkowanego przez Space X. Koszt wysłania ładunku konkurencji ma wynosić dziś co najmniej 400 mln dol., Falcon Heavy wynosi ładunek za ok. 150 mln dol. Dziś to firma Muska wygląda na bardziej ekonomiczną, ale sytuacja może się zmienić po dopuszczeniu do użycia Vulcana.
Branża związana z transportem i przemysłem kosmiczny rośnie. Odzwierciedla to wzrost Space X - spółka jest obecnie wyceniana na 21 mld dol (z czego 10,5 mld należy do Muska). Tylko w zeszłym roku jej wartość podwoiła się - głównie na skutek zdobycia nowych inwestorów.
Według Bloomberg Billionaires Index Elon Musk z majątkiem wycenianym na 19,8 mld dol. znajduje się na 47 miejscu wśród najbogatszych ludzi świata.
Czytaj też: Ile zarabia Elon Musk, ile pracuje, jaki ma majątek? Wyjaśniamy.
Według analityków Space X, gdyby zdecydował się wejść na giełdę, mógłby zostać wyceniony nawet na 50 mld dolarów. Tanie loty w kosmos mają bowiem przyczynić się do rozwoju handlu online. Firma Elona Muska ma już w planach umieszczenie na orbicie miniaturowych satelitów za pomocą których internet mógłby dotrzeć dosłownie wszędzie. Sukces Space X może więc otworzyć drogę do generowania przychodów ze sprzedaży, reklamy i innych usług. Według Fortune mogą być warte nawet bilion dolarów rocznie.
***