Samsung bije kolejny rekord. Stworzył właśnie największy dysk SSD o zawrotnej szybkości

Samsung przebił właśnie kolejną barierę. Zaprezentowany własnie przez Koreańczyków dysk SSD ma pojemność aż 30 TB. Nikt wcześniej nawet nie zbliżył się do takiego wyniku.

Na rynku mamy dwa podstawowe typy nośników pamięci nieulotnej: dyski "talerzowe" HDD i nowoczesne półprzewodnikowe pamięci SSD. Te drugie biją na głowę tradycyjne talerze magnetyczne pod niemal każdym względem.

Są wielokrotnie szybsze, jednak pod jednym pojemności nie mogły dotychczas mierzyć się z pamięciami HDD. W końcu w marcu 2016 roku Samsung pokazał rekordowy dysk o pojemności aż 15,36 TB.

Teraz postanowił swój wynik przebić i to aż dwukrotnie, bo zaprezentowany właśnie model PM1643 pomieści dokładnie 30,72 TB danych. Urządzenie zostało zbudowane z 32 połączonych ze sobą komórek flash o pojemności 1 TB składających się z warstw wykonanych w technologi V-NAND.

SSD Samsunga o pojemności 30,72 TBSSD Samsunga o pojemności 30,72 TB fot. materiały prasowe

Samsung chwali się, że na PM1643 można zapisać aż 5700 filmów Full HD o wadze 5 GB każdy. Koreańczykom udało się upchnąć taką pojemność w dysku o rozmiarze 2,5 cala, a więc mieszczącym się w zwykłym laptopie.

Przy okazji poprawiono znacznie szybkość dysku względem poprzednika. Nowy model może pochwalić się szybkością odczytu sekwencyjnego równą 2100 MB/s. W przypadku zapisu ta wartość wynosi 1700 MB/s. 

Dzięki wprowadzeniu na rynek dysku SSD o pojemności 30,72 TB, po raz kolejny przebijamy barierę pojemności pamięci masowej dla przedsiębiorstw i otwieramy nowe horyzonty dla ultra pojemnych systemów pamięci na całym świecie

- chwali się Jaesoo Han, wiceprezes ds. sprzedaży pamięci masowych Samsunga.

Samsung rozpoczął produkcję wersji 30,72 TB już w styczniu i planuje niebawem wypuścić także wersje 15,36 TB, 7,68 TB, 3,84 TB, 1,92 TB, 960 GB i 800 GB.

Na razie nie podano cen nowego modelu SSD, jednak należy spodziewać się, że będzie rekordowo wysoka. Produkt nie jest jednak kierowany do zwykłych konsumentów, a przedsiębiorstw, dla których szybki dostęp do ogromnej ilości danych jest niezwykle istotny.

---

Dlaczego w miarę użytkowania smartfony działają coraz wolniej i jak sobie z tym poradzić

Więcej o: