Samsung bije kolejny rekord. Stworzył właśnie największy dysk SSD o zawrotnej szybkości

Samsung przebił właśnie kolejną barierę. Zaprezentowany własnie przez Koreańczyków dysk SSD ma pojemność aż 30 TB. Nikt wcześniej nawet nie zbliżył się do takiego wyniku.

Na rynku mamy dwa podstawowe typy nośników pamięci nieulotnej: dyski "talerzowe" HDD i nowoczesne półprzewodnikowe pamięci SSD. Te drugie biją na głowę tradycyjne talerze magnetyczne pod niemal każdym względem.

Są wielokrotnie szybsze, jednak pod jednym pojemności nie mogły dotychczas mierzyć się z pamięciami HDD. W końcu w marcu 2016 roku Samsung pokazał rekordowy dysk o pojemności aż 15,36 TB.

Teraz postanowił swój wynik przebić i to aż dwukrotnie, bo zaprezentowany właśnie model PM1643 pomieści dokładnie 30,72 TB danych. Urządzenie zostało zbudowane z 32 połączonych ze sobą komórek flash o pojemności 1 TB składających się z warstw wykonanych w technologi V-NAND.

SSD Samsunga o pojemności 30,72 TBSSD Samsunga o pojemności 30,72 TB fot. materiały prasowe

Samsung chwali się, że na PM1643 można zapisać aż 5700 filmów Full HD o wadze 5 GB każdy. Koreańczykom udało się upchnąć taką pojemność w dysku o rozmiarze 2,5 cala, a więc mieszczącym się w zwykłym laptopie.

Przy okazji poprawiono znacznie szybkość dysku względem poprzednika. Nowy model może pochwalić się szybkością odczytu sekwencyjnego równą 2100 MB/s. W przypadku zapisu ta wartość wynosi 1700 MB/s. 

Dzięki wprowadzeniu na rynek dysku SSD o pojemności 30,72 TB, po raz kolejny przebijamy barierę pojemności pamięci masowej dla przedsiębiorstw i otwieramy nowe horyzonty dla ultra pojemnych systemów pamięci na całym świecie

- chwali się Jaesoo Han, wiceprezes ds. sprzedaży pamięci masowych Samsunga.

Samsung rozpoczął produkcję wersji 30,72 TB już w styczniu i planuje niebawem wypuścić także wersje 15,36 TB, 7,68 TB, 3,84 TB, 1,92 TB, 960 GB i 800 GB.

Na razie nie podano cen nowego modelu SSD, jednak należy spodziewać się, że będzie rekordowo wysoka. Produkt nie jest jednak kierowany do zwykłych konsumentów, a przedsiębiorstw, dla których szybki dostęp do ogromnej ilości danych jest niezwykle istotny.

---

Dlaczego w miarę użytkowania smartfony działają coraz wolniej i jak sobie z tym poradzić

Więcej o:
Komentarze (39)
30,72 TB na dysku SSD. Samsung własnie pobił kolejny rekord
Zaloguj się
 • jarsons70

  Oceniono 9 razy 5

  Pozostaje też jeszcze problem trwałości tego dysku, czyli ile razy da się na niego coś zapisać i odtworzyć oraz jak długo to co zapisane może tam bezpiecznie poleżeć.

 • maxthebrindle

  Oceniono 3 razy 3

  'Samsung chwali się, że na PM1643 można zapisać aż 5700 filmów Full HD o wadzę 5 GB każdy.'
  WadzĘ?!
  A tak przy okazji, Bartku, bajty (a co za tym idzie także gigabajty) NIE SĄ jednostką masy, zatem filmy FHD nie 'ważą'. Wiem, ze gimbaza tak mówi, ale skoro zatrudniłeś się jako dziennikarz, to winieneś odciąć swoje podwórkowe korzenie, niestety...

 • ochujek

  Oceniono 4 razy 2

  Rydzyk od rządu dostanie w prezencie parę sztuk. Rozda kumplom co lubią dzieci nagrywać.

 • alexcomp

  Oceniono 4 razy 2

  "Na rynku mamy dwa podstawowe typy nośników pamięci nieulotnej: dyski "talerzowe" HDD i nowoczesne półprzewodnikowe pamięci SSD. Te drugie biją na głowę tradycyjne talerze magnetyczne pod niemal każdym względem." - a zwłaszcza pod względem ceny.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 1 raz 1

  rto kwestia upakowania do dużej obudowy istniejących już chipów, żaden przełom. poza tym prędkość nie jest powalajaca, są szybsze dyski. no i podajcie cenę. to są grube dziesiatki tysięcy dolarów.- za jeden dysk.

 • Luk Knysza

  Oceniono 1 raz 1

  Duzo zalezy też od interfejsu i złącza. Interfejs sata nie jest w stanie obsłużyć tak szybkich pamięci jak sdd i skorzystać z pełnych możliwości dlatego powstały wejścia m2 z interfejsem na magistrale sata i PCIE.Jedyny plus sdd sata to oszczędność energii, brak hałasu i szybkość jednak nowoczesny hdd dorównuje najszybszej na sata 600 Mb.

 • Luk Knysza

  Oceniono 1 raz 1

  Autor nie ma pojęcia o czym pisze hdd może trzymać dane przez 1000 lat( jeśli magnes je nie zniszczy), natomiast SDD ok. 18000 zapisów.Przypuszczam ,że to są komórki TLC czyli 3 bity w komótce. Komórki są tak zminiaturyziwane ,że nie da się bardziej bo ładunki przezkakują przez komórki dlatego zaczęli budować nie płasko na jednej powierzchni ale wielowarstwowo. Jeśli telefon ci się wyłączy ,bo za długo ładowałeś to prawdopodobnie przeskoki w tych komórkach pamięci flash.

 • stach_79

  Oceniono 1 raz 1

  Pogrubiajac dysk mozna stworzyc chyba najwet bardziej pojemne... 100TB jest pewnie granica dla SSD obecnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX