Jak wybrać kino domowe? Podpowiadamy, jak skompletować zestaw dla siebie

Marzysz o filmowych wrażeniach niczym z sali kinowej? Podpowiadamy, jak osiągnąć podobne efekty w domu i jak skompletować idealny dla swoich potrzeb zestaw kina domowego.

Źródło kina domowego

Kompletując kino domowe musisz zastanowić się nad tym, skąd będzie wyświetlany materiał źródłowy, który będziesz oglądał i to od tego sprzętu warto zacząć zakupu:

  • odtwarzacz Blu-ray - zapewnia najlepszą jakość obrazu oraz dźwięku; jest również kompatybilny z wcześniejszymi formatami - DVD i CD; nowsze modele odtwarzają także inne formaty plików, także z np. pendrive'ów. 
  • odtwarzacze DVD - to starsze (i tańsze) rozwiązanie niż odtwarzacz Blu-ray, jednak jest stosunkowo ograniczony, a płyty DVD nie dają tak dobrej jakości obrzu czy dźwięku
  • konsola do gier - nowoczesne konsole od firm Microsoft czy Sony również stanowią świetny sprzęt bazowy dla kina domowego; najnowsze modele odtwarzają filmy (i gry) w rozdzielczości 4K i obsługują format Blu-ray
  • serwisy streamingowe - to wszelkie platformy typu Netflix, HBO Go, Showmax czy inne serwisy VOD, które coraz częściej oferują filmy i programy w najwyższej jakości obrazu i dźwięku
  • telewizja kablowa lub satelitarna

Źródło kina domowegoŹródło kina domowego kolaż redakcja, materiały partnerów

Na czym wyświetlać?

Kolejnym ważnym elementem kina domowego będzie oczywiście ekran. Możemy zainwestować w wysokiej klasy projektor oraz przeznaczony do niego ekran lub w zwykły telewizor. Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim to, co będziemy oglądać najczęściej. Projektory świetnie sprawdzają się w przypadku filmów i gier, ale wymagają przestrzeni, by niezakłócenie wyświetlać obraz. Zarówno telewizory jak i projektory mogą wyświetlać obraz w najwyższej jakości, a niektóre modele również w 3D. O tym, jak wybrać telewizor dopasowany do swoich potrzeb pisaliśmy więcej tutaj >>>

Na czym wyświetlać?Na czym wyświetlać? kolaż redakcja, materiały partnerów

Głośniki i amplituner

Ostatnim elementem niezbędnym do stworzenia domowej sali kinowej będzie nagłośnienie. Do amplitunera podłączamy pozostałe sprzęty - telewizor lub projektor, odtwarzacz czy konsolę oraz głośniki. Pełni rolę wzmacniacza i centrum całego nagłośnienia, dlatego warto zainwestować w dobrej jakości model. Kolejnym elementem są zestawy głośników - na potrzeby kina domowego warto rozważyć zakup kompletów 5.1 lub 7.1. Składają się one odpowiednio z 5 lub 7 głośników oraz 1 subwoofera. 

Głośniki i amplitunerGłośniki i amplituner kolaż redakcja, materiały partnerów

Gotowe zestawy kina domowego

Jeżeli nie masz ochoty samodzielnie składać kina domowego, dobrym wyborem będzie zdecydowanie się na zestaw. W skład takiego zestawu wchodzi odtwarzacz DVD lub Blu-ray z wbudowanym wzmacniaczem dźwięku oraz zestaw głośników w konfiguracji: 2.1, 5.0, 5.1 lub 7.1. Decydując się na gotowy zestaw raczej nie możemy liczyć na tak samo dobrą jakość (chociaż nie jest to reguła), jednak zdecydowanie jest to najtańsze rozwiązanie. 

Kompletując kino domowe, warto również pamiętać o odpowiednim okablowaniu, które nie zawsze dostępne jest w komplecie. Warto zauważyć, że również jakość kabla wpływa na jakość dźwięku czy obrazu. 

Więcej o: