Allegro ostrzega użytkowników. To wynik styczniowej kontroli. Niektórym grozi nawet blokada konta

Robert Kędzierski
Allegro informuje, że w styczniu sprawdziło czy wszystkie transakcje zawierane za pośrednictwem serwisu są zgodne z regulaminem. Niestety zachowania niektórych użytkowników portalu narażają ich nawet na blokadę konta. Stracić można też pieniądze.

Allegro zachęca swoich użytkowników, by nigdy nie zawierali transakcji poza serwisem. Wynik badań zleconych w styczniu dowodzi bowiem, że część użytkowników portalu decyduje się na taki krok. 

Niektórzy sprzedawcy namawiali do dokonania transakcji w innym sklepie internetowym, wysyłali ulotki reklamowe, dopisywali użytkowników Allegro do list mailingowych. Bez względu na to czy działanie takie jest świadome czy nie może być przyczyną kłopotów. 

Allegro zmienia regulamin

Z tego powodu od 22 zachęta do sprzedaży poza serwisem jest złamaniem regulaminu, za co grozi obniżenie pozycji ofert. Ostatecznie dojść może do blokady sprzedaży oraz konta.

Allegro przypomina, że sprzedający nie tylko nie mogą oferować zakupów poza serwisem. Niewskazane jest również: oferowanie możliwości negocjacji cen, wystawianie ofert na życzenie klienta, proponowanie składania zamówień telefonicznych.

Serwis zaznacza, że sprzedający na Allegro mają dostęp do ogromnej grupy klientów - serwis odwiedza ponad 17 milionów Polaków miesięcznie

Użytkownik traci ochronę

Allegro apelu do kupujących o zachowanie rozwagi. Zawieranie poza serwisem uniemożliwia bowiem korzystanie z Programu Ochrony Kupujących, dzięki któremu można otrzymać do 10 000 zł zwrotu za nieudane zakupy w Allegro. 

Równe zasady dla wszystkich

Decyzja Allegro wydaje się dobra z dwóch względów. Po pierwsze kupowanie w Allegro gwarantuje prawo do zwrotu przedmiotu, jest też dowodem w przypadku roszczeń wynikających z rękojmi. Chroni też użytkownika przed konsekwencjami zakupu towarów z wadą prawną. Poza tym stosowanie tych samych zasad wobec wszystkich sprzedawców jest zgodne z duchem uczciwej konkurencji. 

Czytaj też: Kolejne udogodnienie na Allegro. Jeśli zechcesz kurier przyjedzie nawet późnym wieczorem. 

Allegro zapowiada przeprowadzenie działań edukacyjnych uświadamiającym klientom, jak ważne i cenne jest bezpieczeństwo. Przeprowadzi też   wyrywkowe kontrole treści korespondencji między sprzedającymi a klientami przez narzędzia udostępniane przez Allegro. 

Sprzedaż na Allegro prowadzi ponad 100 tysięcy małych i średnich polskich firm handlowych i dystrybutorów. Serwis ma 20 milionów klientów, wybierać mogą spośród 80 mln ofert. 

***

Allegro zrobiło znakomitą świąteczną reklamę, ale po dodaniu TEJ sceny z "Dnia Świra" jest jeszcze lepsza

Więcej o: