MWC 2018: Francuska firma ma sposób na hakerów. Prezentuje fizyczny portfel na kryptowaluty

Francuska firma Archos przywiozła na tegoroczne targi MWC fizyczny nośnik kluczy do kryptowalut. To sposób na przechowywanie ich w bezpiecznym środowisku, offline.

Ostatnio coraz głośniej jest na temat przypadków kradzieży pokaźnych ilości pieniędzy przechowywanych w wirtualnych portfelach w formie kryptowalut. Głównym problemem jest trzymanie kluczy na komputerach podpiętych do sieci.

Firma Archos postanowiła temu zaradzić. Na trwających właśnie w Barcelonie targach MWC zaprezentowała specjalny, fizyczny portfel służący do przechowywania kluczy.

Urządzenie zostało wyposażone w dwa przyciski i niewielki ekran OLED do wyświetlania danych każdej transakcji. Dzięki temu użytkownik może sprawdzić je przed finalnym potwierdzeniem transakcji.

ARCHOS Safe-T miniARCHOS Safe-T mini fot. Bartłomiej Pawlak

Aby skorzystać z Safe-T mini trzeba połączyć go z komputerem lub smartfonem przez port USB. Urządzenie wówczas się uruchamia, a transakcje zawierane są z poziomu komputera.

Archos chwali się, że daje to możliwość trzymania prywatnego klucza offline, a więc z dala od zagrożeń, na które zwykle narażone są portfele mobilne lub przeglądarkowe. Każdą transakcję trzeba zatwierdzić wciśnięciem przycisku, dlatego bez fizycznego dostępu do urządzenia nie da się wykorzystać kluczy.

A jak wygląda kwestia bezpieczeństwa w przypadku zgubienia (lub kradzieży) Safe-T mini. Produkt francuskiej firmy zabezpieczony jest kodem PIN (do 9 cyfr), który trzeba wpisać przed każdym użyciem.

To on ma zapobiec nieuprawnionym dostępom do prywatnych kluczy. Czy takie zabezpieczenie okaże się  wystarczające? Trudno powiedzieć, jednak w większości przypadków prawdopodobnie tak.

ARCHOS Safe-T miniARCHOS Safe-T mini fot. Bartłomiej Pawlak

Archos chwali się jednak, że w przypadku utraty kluczy można je też odzyskać za pomocą tzw. recovery seed (ziarenka odzyskiwania). Można tym sposobem odtworzyć i zapisać prywatny klucz.

Choć urządzenie pojawiło się już na MWC 2018 to z jego zakupem trzeba będzie się jeszcze wstrzymać. Producent deklaruje, że portfel pojawi się w sklepach w czerwcu w cenie 49,99 euro.

*** Więcej materiałów z tegorocznych targów MWC w Barcelonie znajdziesz TUTAJ. ***

---

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Czytaj też:  Finansowy gigant ostrzega klientów przed bitcoinem: "To nie jest zwykła bańka. To nawet nie jest zwykłe oszustwo. To jest coś poza wszelkimi granicami"

Więcej o: