Polska wyżej na liście najszczęśliwszych krajów świata. Pokonaliśmy Włochy, Japonię, Rosję i Węgry

Robert Kędzierski
Polska awansowała w rankingu najszczęśliwszych państw świata. Jednak w porównaniu z zeszłym rokiem, nasz skok w zestawieniu nie jest już tak spektakularny. Zmienił się też lider rankingu.

W ramach inicjatywy ONZ Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN) opublikowano kolejny ranking najszczęśliwszych krajów świata"World Happiness Report". Polska znów w nim zaawansowała - z pozycji 46 na 42. Pokonaliśmy w rankingu m. in. Włochy, Litwę, Słowenię, Japonię, Rosję, Węgry.

Warto przypomnieć, że rok temu nasz awans był znacznie bardziej wyraźny. Przeskoczyliśmy 11 "oczek". 

Najszczęśliwszy kraj świata

Ranking obejmuje łącznie 156 krajów. W tym roku na szczycie listy znalazła się Finlandia. Pozycja każdego z krajów jest obliczana według kilku kryteriów. Wśród nich: PKB per capita (kolor fioletowy), pomoc socjalna (kolor różowy), wolność wyborów życiowych (kolor żółty), szczodrość (kolor niebieski), stosunek do korupcji (kolor ciemnoniebieski). 

Päivi Luostarinen, ambasador Finlandii w USA, skomentował dla Huffington Post pierwsze miejsce Finlandii w rankingu.

Najważniejsza w budowaniu poczuciu szczęścia w społeczeństwie jest demokracja, równość, dobra edukacja i wysoka jakość opieki nad dziećmi. Te wartości są dla nas szczególnie istotne. A także relacja z naturą, będący naszą narodową cechą, odgrywa istotną rolę w odczuwaniu szczęścia.

- stwierdził. 

Słuszność jego słów potwierdza wysoka pozycja w rankingu innych krajów skandynawskich: Norwegii  (miejsce drugie), Danii (trzecie),  Islandii (czwarte). W pierwszej dziesiątce znalazły się też (kolejno):  Szwajcaria, Holandia, Kanada, Nowa Zelandia, Szwecja i Australia

Niższa pozycja USA

Podkreślenia wymaga pozycja Stanów Zjednoczonych - niższa o 14 pozycji w porównaniu z zeszłym roku. Według twórców raportu USA jest pogrążone w kryzysie społecznym. Pomimo rosnących zarobków poczucie szczęścia wśród obywateli maleje. 

Niemcy w rankingu ONZ zajęły 15 pozycję, Wielka Brytania - 19, a Francja 23. Najmniej szczęśliwymi krajami świata są: Burundi, Republika Środkowoafrykańska, Południowy Sudan, Tanzania i Jemen.

***

Anna Skórzyńska z firmy Szumisie: Człowiek bardziej żałuje tego, czego nie zrobił, niż tego, co zrobił źle [NEXT TIME]

Więcej o: