SoftBank zbuduje w Arabii Saudyjskiej największą farmę solarną na świecie. Kosmiczne koszty i moc

Obszary pustynne Arabii Saudyjskiej wkrótce zmienią swoje oblicze. Powstanie tam bowiem największa na świecie farma solarna. Protokół uzgodnień w tej sprawie podpisali założyciel SoftBanku, Masayoshi Son oraz książę Muhammad ibn Salman.

Założenia wspólnego projektu solarnego SoftBanku i Arabii Saudyjskiej są bardzo ambitne. Koszt inwestycji może sięgnąć pułapu 200 mld dolarów, a docelowo farma solarna w 2030 roku może osiągnąć moc nawet 200 gigawatów. Według szacunków Bloomberg New Energy Finance, to 100-krotnie więcej od aktualnie realizowanych projektów pozyskiwania energii słonecznej w innych częściach świata.

Prace przygotowawcze, w tym produkcja całego sprzętu oraz paneli, czy dodatkowej infrastruktury i zaplecza dla tak gigantycznego przedsięwzięcia, zdaniem założyciela SoftBanku spowodują, że powstanie nawet 100 tys. nowych miejsc pracy. Przy okazji inwestycja pozwoli zaoszczędzić na produkcji energii elektrycznej nawet 40 mld dolarów.

Z pewnością na brak światła słonecznego, wolnej przestrzeni, czy doświadczonej kadry Arabia Saudyjska narzekać nie może. Jednak jak tłumaczy Masayoshi Son, wszystko to nie miałoby znaczenia bez ambitnej wizji przyszłości polegającej między innymi na chęci uniezależnienia się od ropy, a do tego dąży właśnie młody pretendent do saudyjskiego tronu.

Czytaj też: To już pewne. W tym miejscu powstanie miasto przyszłości. Inwestycja warta miliardy

Warto w tym momencie przypomnieć wspólne plany Arabii Saudyjskiej oraz Egiptu zakładające budowę megamiasta przyszłości o powierzchni 1000 kilometrów kwadratowych, w południowej części półwyspu Synaj.

Zasilane w 100 proc. energią odnawialną, ze zautomatyzowanymi usługami, autonomicznymi samochodami i pasażerskimi dronami NEOM (z arabskiego "przyszłość") przytłacza rozmachem i budżetem - 500 mld dolarów. Swoją cegiełkę do tego projektu zamierza dorzucić również SoftBank.

Jacek Walkiewicz: Widzę szanse w problemach, a wcześniej widziałem problemy w szansach [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (42)
Arabia Saudyjska będzie mieć największą farmę solarną świata
Zaloguj się
 • moostuff

  Oceniono 21 razy 21

  Panie Sebastianie prosze o wyjaśnienie czym jest pojemność elektrowni wyrażona w gigawatach.
  Z góry dziękuję!
  M

 • szejski

  Oceniono 2 razy 2

  "...młody pretendent do saudyjskiego tronu."
  Myślę, że skoro Muhammad ibn Salman został oficjalnie wyznaczony na następcę tronu, to już nie jest żadnym "pretendentem do tronu", tylko właśnie następcą.

 • angelus-silesius

  Oceniono 2 razy 2

  Koszty kosmiczne - w to akurat wierzę

 • wj_2000

  Oceniono 2 razy 2

  Słyszalem kiedys o projekcie wykorzystania energii słonecznej (dostępnej na pustyni) w bardzo konwencjonalny sposób.polegalo by to na budowaniu namiotu o duzej powierzchni (czarnego) z bardzo wysokim kominem w środku. Wewnatrz komina umieszczona bylaby turbina napędzana "cugiem" jako ze temperatura w "namiocie" bylaby duzo wyzsza niz na zewnatrz (zwlaszcza na dośc sporej wysokosci).
  Dodatkowo w namiotach byłyby akumulatory ciepla - oparte na mieszance tanich soli o odpowiedniej temperaturze topnienia, tak by przy zamarzaniu w nocy oddawały do namiotu tęczęść ciepła, którą zabsorbowaly by w dzień.
  To by była czysta technologia!!!! I tania.

 • tomasz.rze

  Oceniono 2 razy 2

  U nas też budują wielką elektrownię.
  Od dwudziestu lat budują.
  I też za miliardy.
  Pozdrawiam Radę Nadzorczą, Zarząd i Dyrekcję spółki państwowej PGE Energia Jądrowa S.A .
  co prawda elektrownia atomowa nigdy nie powstanie, ale przez dwadzieścia lat można doić jak Pan Bóg i Pan Prezes przykazali.

 • Gatts 1978

  Oceniono 2 razy 2

  Jeszcze się okaże ,że Arabia Saudyjska będzie sprzedawać energię elektryczną okolicznym krajom.

 • senseiek

  Oceniono 1 raz 1

  Bardzo słuszny kierunek. A teraz jeszcze powinni robić "wieżowce rolnicze" z hodowlami hydroponicznymi. Oszczędność wody, miejsca i absorpcja dwutlenku węgla.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX